TeknoDiot.com
 
 
Anasayfa » Bilgisayar Haberleri » DDR5 RAM’lerin Geliştirilme Süreci Tamamlandı!

DDR5 RAM’lerin Geliştirilme Süreci Tamamlandı!

DDR5 RAM'lerin Geliştirilme Süreci Tamamlandı!

SK Hynix, yaptıkları basın açıklamasında 16 GG’lık (gigabit) DDR5 RAM’lerin geliştirilme sürecinin tamamlandığını doğruladı. Yeni nesil DRAM’ler, 10nm’lik süreçle üretilecekken, JEDEC standartına uygun olarak gelecek.

DDR5 RAM‘ler, önceki nesil DDR4‘lerden daha hızlı ve verimli çalışması sebebiyle server’lar öncelikli olmak üzere gelecekteki bilgi işlem platformlarının birçoğunda kullanılacak. Artan bant genişliği ve daha yüksek kapasitelerle bu RAM’lerin hedeflediği pazar Makine Öğrenimi, Yapay Zeka ve Big Data uygulamaları olacak. SK Hynix’in yeni RAM’lerinin teknik özelliklerine gelecek olursak 10nm’lik bir işlem süreciyle karşılaşıyoruz.

[sp-related style=”light” id=”33167″]

Yeni nesil 16 GB DDR5 DRAM’ler, önceki nesil 8 Gb DDR4 DRAM’lerle aynı işlem sürecini kullansa da daha hızlı ve daha gelişmiş bir teknoloji karşımızda. 1.1 voltluk gerilimle çalışan DRAM’ler DDR4’lerin 1.2 voltluk geriliminden %30 daha verimli olması anlamına geliyor.

Güç iyileştirmelerine ek olarak DDR5 DRAM, standart olarak 5200 MT/s hızıyla gelecek; bu ise DRR4’lerin 3200 Mhz‘lik hızından neredeyse %60 daha fazla. Piyasadaki en iyi DDR4 RAM’lerin bile 4800 MT/s sınırını kolay kolay aşamadığı düşünüldüğünde bu değer oldukça iyi.

DDR5 RAM'lerin Geliştirilme Süreci Tamamlandı!

SK Hynix, DDR5 RAM‘ler için büyük bir çipset üreticisiyle anlaştığını zaten belirtti. Her ne kadar geliştirilme süreci tamamlanmış olsa da bu, yeni yongaları pazarda yakın zamanda görebileceğimiz anlamına gelmiyor. SK Hynix’in DDR5 RAM’leri 2020 civarında seri üretime geçireceğini düşündüğümüzde, piyasa için de benzer vakitleri söylemek yanlış olmayacaktır.

Son olarak, DDR4 RAM’lerin 2012 yılında geliştirildiğini ancak son bir – iki yılda yaygınlaştığını hesaba katacak olursak, yeni nesil DDR5 bellek modüllerinin standart haline gelmesinin 2020 yılına kadar sürebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kaynak: https://wccftech.com/sk-hynix-ddr5-16-gb-5200-mhz-memory-dram/

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Logitech, “2017 Good Design Awards”tan 19 Ödülle Döndü

Buğra Noyan

NVIDIA Ekran Kartı Satın Alana Kingston SSD Hediye!

Buğra Noyan

NVDIA’dan 65 İnçlik 4K HDR Oyuncu Monitörü! (CES 2018)

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.