Tiktok Takipçi Satın Al

Cosplayer Röportajları: Melisa Akkuş

Cosplayer röportajlarına start verdik. Cosplayer röportajlarımızda ikinci konuğumuz Melisa Akkuş ile röportajımızı gerçekleştirdik.

İlk konuğumuz ise başarılı Cosplay çalışmalarıyla sevecen karakterli Melisa Akkuş birlikte röportajımızı gerçekleştirdik. Melisaya birkaç soru sorduk ve cevaplarını aldık buyursunlar.


Öncelikle bizlerle bu röportajı kabul ettiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederiz Melisa, size birkaç sorumuz olacaktır, içtenlikle cevaplayacağınızdan hiç şüphemiz yok. Sizi yakından takip eden takipçileriniz ve sizi henüz tanımamış olan insanlar için bu röportaj gerçekten güzel reaksiyon vereceğinden şüphemiz yok. Tekrardan teşekkür ederiz. Hemen başlayalım.

 • Selam Melisa, henüz seni tanımayan insanlar için bize kısaca kendinden bahseder misin?

Merhaba!Ben Melisa Akkuş.Cosplay ortamında ”Nyx Cosplay” olarak tanınıyorum.Yaşım 17,cosplay işini yaklaşık 1,5 yıla yakın bir süredir yapıyorum.


 • Cosplay yapmaya ne zaman ve nasıl başladın?

Okuldan birkaç arkadaşım üniversitenin küçük bir etkinliğine davet etmişti. Tabii girer girmez farklı bir dünyaya adım atmış gibi hissettim.


 • Bir Cosplay’e hazırlanırken tekstil kısmını nasıl hallediyorsun?

Kostümlerimin her detayını kendim yapıyorum. Kadıköy’de bir atölyem bile var ? Bazen ağır mekanik (arduino gibi) ve marangoz işlerini, ayakkabı yapımını, heykel ve sfx makyajlarını, saç şekillendirme ve kesimini vs öğreniyorum. Cosplay işi bu yüzden zordur, aslında tek bir alan gibi görünse bile birçok alanı kapsıyor ve sen herhangi bir alanda bilgin olmazsa veya başarısız olursan kostümün görünümü o kadar kalitesizleşiyor.


 • Ülkemizde Cosplayer camiası hakkında ne düşünüyorsun?

Cosplay ortamının tek ve en büyük sıkıntısı diğer platformlar kadar birbirimize destek olamamamız. Kostümlerimizi geliştirmek için çabalamamamız, birbirimize kinlenmek veya kırmak yerine yurt dışındaki gelişmeleri takip edip onlar kadar iyi işler çıkarmalıyız diye düşünüyorum.


 • Seni tanıyanlar genellikle Cosplayer olarak görmekteler onun dışında bir mesleğin var mıdır?

Henüz lise okuduğum için herhangi bir mesleğim yok fakat Cosplay dışında birkaç tiyatro ve müze kostümlerini yaptım. Belli başlı moda tasarım yarışmalarında da ödüller kazandım. ?


 • Bir Cosplay’e hazırlanırken bu durumun maliyet kısmı ortalama ne kadardır?

Kostümden kostüme göre değişir. Tabii ne kadar kaliteli yapmaya çalışırsan kostüme yatıracağın miktar o kadar artıyor.


 • Bir etkinlikte için bir oyun/film karakterine en uzun ne kadar zamanda hazırlandınız?

Sanırım Karadiken Morgana. 4 ay kadar bir süre zarfında yapmıştım. Henüz dikişi yeni yeni öğreniyordum ve gerçekten çok streslenip zorlandığım bir dönemdi. Şimdi kostümlerimi 1 saat içerisinde bitiriyorum. ”Neden bittin kiii!?” diye arkasından feryat edip ağladıklarım da oluyor ? Bazen kendimi zorlayıp 3 günde 8 kostüm vs. yapıyorum. Bu yüzden bana insanlar “tek kişilik fabrika” diyorlar sanırım ?


 • Cosplayer olmak dışardan bakıldığı zaman eğlenceli ve sıra dışı gözükür, bu işin zor tarafı vardır muhakkak ne peki?

Açıkçası su yüzüne çıkması gereken çok fazla sorun var fakat en belirgin sorunlardan biri cosplay işinin diğer platformlardan daha geri planda kalması.


 • İlk olarak insanların sizi tanıdığı zaman nasıl hissettiniz? (fotoğraf çektirmek vb.) Etkinliklerde çok olur bu olay genelde.

Aslında yanımda büyük bir kalabalık belirince gerçekten çok mutlu oluyorum ? Çalışma esnasında yaşadığım tüm stres ve gerginliğim gidiyor. Ziyaretçilerimle sohbet etmek, sarılmak ve fotoğraf çekilmek vs beni aşırı sevindiriyor ve gururlandırıyor. ”İyiki kostümümle bu kadar çok uğraştım” diye düşünüyorum. Çalışırken aldığım yaraların acısı hemen uçup gidiyor. İlgileri ve sevgileri gerçekten beni rahatlatıyor


 • Cosplayer konusunu değerlendirirseniz nasıl değerlendirirsiniz?

Cosplayerların bazıları gerçekten çok çabalıyor, sürekli bana sorular soruyorlar ve öğrenmek için çok çalışıyorlar. Soru sorulunca gerçekten çok mutlu oluyorum ve bildiklerimin hepsini öğretmeye çalışıyorum. Ama her ortamda olduğu gibi bazı cosplayerlar kötü amaçla ortamda bulunuyor. Bu da cosplayin imajını bozuyor diyebilirim.


 • Sosyal medya platformları için farklı bir proje düşünüyor musun?

Bu yaz Youtube ve Twitch platformlarında kostüm yapımları hakkında bilgi ve tavsiye verebileceğim bir kanal açmayı düşünüyorum. Bu konuda gerçekten çoook fazla istek aldım. ⭐ Elimden geldikçe yardım etmeye çalışacağım ?


 • Cosplayer olmak isteyen arkadaşlara kısa bir tavsiyede bulunacak olsan, tavsiyelerin ne olurdu?

Sevdiğiniz ve ilginizi çeken karakterleri yapmakla başlayın ? Asla pes etmeyin ve elinizden geldikçe çok vakit ayırarak çabalayın! Çaba ve istekle her şeyi öğrenirsiniz ❤


 • En çok hangi en hangi karakteri canlandırmayı isterdin?

Miss Fortune, Morgana ve Ahri karakterlerinin kostümlerini gerçekten çok seviyorum. Sanırım onlardan biri olurdu. Aynı zamanda ziyaretçilerin ve destekçilerimin bana yakıştırdığı en çok sevilen karakterler de onlar oluyor ?


 • Cosplayer konusunda seni en çok ne cezbetti ve bu sektöre giriş yaptın?

Küçüklüğümden beri hep çizgi film karakterlerine herkes gibi bende özenirdim. Kıyafetleri, renkli saçları, doğaüstü özellikleri vs. hep ilgimi çekerdi. Cosplayin en iyi tarafı senin çocukluk hayallerini gerçekleştirmesi. Birkaç saatliğine o karakter oluyorsun ve ziyaretçiler seni o karaktermişsin gibi görüyorlar ?


 • Yaparken en çok zevk aldığın Cosplay çalışması nedir?

Galiba Gun Goddess Miss Fortune. Beni en çok yoran, sınırlarımı zorlayan ve herhangi bir yapımında başardıkça zevk aldığım tek kostüm.


 • Asla unutmadığın bir etkinlik var mı?

Gist/Gamex etkinlikleri gerçekten güzel geçti. Destekçilerimle birlikte olduğum her etkinlik çok güzel ❤


 • Örnek aldığın yerli/yabancı Cosplayer var mı? Varsa kimlerdir?

Kamui Cosplay’i gerçekten örnek alıyorum. Benim için cosplayin zirvesidir.


 • Cosplay yapacağın karakteri seçme şansı veriliyor mu? Karakter seçerken dikkat ettiğin şeyler var mıdır?

Karakterleri genel olarak kendi isteğime göre yapıyorum. Arasıra ise destekçilerimin çok beğendiği kostümleri de yapıyorum ? Özellikle dikkat ettiğim ve ona göre seçtiğim kısımları yok ?


 • Vakit ayırdığın için TeknoDiot ekibi olarak çok teşekkür ederiz, eklemek istediğin ekstra bir şey var mı?

Cosplay eğlenceli olduğu kadar emek, hırs ve kalite isteyen bir iş. Gerçekten ciddiye almak ve vakit harcamak gerekir. Seni zorladıkça, zorlandığın kısımın üstüne titremen gerekir. Bu yolda ağır yaralar ve sağlık sorunları yaşayabilirsin. Fiziğine, cildine düzenli bakman gerekebilir. Bu yetmezmiş gibi başlarda kabullenemeyeceğin ağır eleştirilere ve hakaretlere tutulabilirsin, sevmediğin yada seni incitecek olaylar başına gelebilir .Diğer platformlara göre çok daha zordur. Yine de kafana koyduysan eğer dimdik ayakta durmalı ve “Kendimi daha ne kadar çok zorlayabilirim, geliştirebilirim?” diye düşünerek ilerlemelisin. Asla seni üzmelerine izin vermemeli ve hakaretlere cevap vermeyerek kostümünle ön plana çıkmaya çalışmalısın. Eğer gerçekten istiyorsan şimdiden sana bol şans diliyorum ? Unutma, kafana gerçekten koyduysan her şeyi yaparsın! ❤ Değer vererek okuduğun için çok teşekkür ederim ??

İnstagram Profil Adresi

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu