Tiktok Takipçi Satın Al

Girişimci Coşkun Çetin : Sosyal Medyanın Dünya Devleri Saatlerce Eli Kolu Bağlı Kaldı

4 Ekim 2021 tarihinde dünyanın en popüler sosyal medya platformları Facebook, WhatsApp, Instagram ve Facebook’a bağlı olarak çalışan birçok servis çöktü.

Yaklaşık 7 saat süren bir çökme süreci yaşandı ve bu süre zarfında hiç bir Facebook servisine erişim sağlanamadı. Açıklanan habere göre platformların 7 saat boyunca kapalı kalmasından dolayı Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in kaybı ise tam 7 milyar dolar oldu. Küresel kayba baktığımızda ise ortalama 960 milyon dolar seviyelerinde olduğu görüyoruz.


Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi platformların erişim sorunu yaşandığı süre içerisinde yapılan testler sonucunda servislerin çökmesindeki ana sorunun Network tabanlı bir problem olduğu gözlemlenmiş durumda. Gerçekleştirilen testler sırasında traceroute ile sorguları farklı yönlendirmeler içeriyordu.

Tabii ek olarak Facebook çalışanlarının network üzerinde yaptıkları yanlış bir hata ya da bazı global çaptaki haber ajanslarının iddia ettiği gibi güvenlik ile ilgili bir sorun olması ihtimaller arasında yer alıyor.

Girişimci Coşkun Çetin : Sosyal Medyanın Dünya Devleri Saatlerce Eli Kolu Bağlı Kaldı

Özellikle bu süreç içerisinde dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın Twitter üzerinden erişim sorunu hakkında açıklama yapması da dikkatlerden kaçmadı. Tabii ki Twitter’ın açıklamayı tiye alarak cevap vermesi ise dünya devi sayılabilecek sosyal medya şirketlerinin düştüğü çaresizliği gözler önüne sermiş oldu.

Çetin; Online çalışan hiç bir sistem %100 güvenli değildir. Altyapı için kullanılan sunucular elektronik ürünler olduğundan dolayı %100 hiç bir kesintiye uğramadan sürekli olarak çalışamazlar.

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın bu yaşadığı sorunların tamamı dünya teknoloji devlerinin bile siber saldırılar karşısında çaresiz kaldıklarını gösteren nitelikli kanıtıdır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu