Tiktok Takipçi Satın Al

Coronavirüs Yayılmaya Karşı Korunabilir mi?

Aralık ayında yeni bir Coronavirüs salgını başladığından beri, Çinli yetkililer milyonlarca insanı karantinaya aldı ve uluslararası havaalanları, yayılmayı kontrol etmek için hastalığın belirtilerini kontrol ediyor.

Bilim adamları yeni tipte zatürre neden olan virüs hakkında gittikçe daha fazla bilgi edindikçe, salgınla mücadelede stratejilerin aslında ne kadar etkili olacağı belirsiz hale geliyor. Eğer öyleyse, hareket hızını sınırlandırarak virüsün tüm dünyaya yayılmasını kontrol etmek mümkün müdür?

Coronavirüsün yayılmasını durdurmak mümkün mü?


İlk salgın duyurusundan bu yana Coronavirüs veya 2019-nCoV insidansı hızla artmaktadır. Halen 16 ülkede 4.587 teyit edilmiş vaka tescil edilmiştir. Sciencenews.com’a göre, şu anda toplamda enfekte olan hasta sayısından 106 kişi öldü. Hastalığın gezegene daha fazla yayılmasını önlemek için Çin hükümeti, modern tarihin en büyük karantina örneği olan dış dünyadan 50 milyondan fazla insanı izole etmeye karar verdi. Ve her ne kadar evrensel karantina 2003 yılında insanlığın şiddetli akut solunum sendromu salgını önlemek için yardımcı olmak mümkün olmasına rağmen, uzmanlar açıkça benzer eylemlerin yeni bir tehlikeli virüs üzerinde zafere yol açacağını iddia edemez.

Coronavirüs Yayılmaya Karşı Korunabilir mi?

İnsanlar Coronavirüsü bilmeden yayıyorlar mı?

Coronavirüslerin kasıtlı olarak hatalı bir replikasyon mekanizmasına sahip olan ve parçalarını diğer virüslerle kolayca değiştirebilen RNA virüsleri olmasına rağmen, yakın zamanda tartışılan hastalığın etken maddesi bir miktar stabilitede diğer türlerinden farklıdır. Bu kalite, araştırmacıların viral enfeksiyonun kökenini izlemelerine ve gelecekte hastalık için her derde deva bulmalarına yardımcı olabilir. Bununla birlikte şu anda, yeni bir pnömoni iletim mekanizmasının henüz açıklığa kavuşturulmamış olması nedeniyle, hastalığın havadaki damlacıklar tarafından bulaşma olasılığı son derece yüksektir. Ek olarak, hastaların 2019-nCoV virüsünün potansiyel taşıyıcıları olan herhangi bir semptom bile yaşamaması mümkündür. Asemptomatik hastaların varlığı, Coronavirüs varlığı için havaalanlarında tarama etkinliğini önemli ölçüde azaltır ve bu da hastalığın gezegende daha da yayılmasına yol açar.

Coronavirüs enfeksiyonunun kesin bulaşma mekanizması henüz netleşmemiştir, bu da hastalığın salgınlarını kontrol ederken durumu büyük ölçüde karmaşıklaştırmaktadır.

Coronavirüs hastalığının ana semptomları, soğuk algınlığı ile ortaya çıkan semptomları çok anımsatır ancak solunum yolunun daha derin kısımlarının lezyonlarında farklılık gösterir. Uzmanlar, Çin hükümetinin davaları izole etmek için aldığı önlemler enfeksiyonun yayılmasını yavaşlatabilse de, karantina, özellikle de bu kadar büyük bir ölçekte, halk sağlığına büyük ölçüde etkisiz ve çoğu zaman verimsizdir. Yani, ana salgının meydana geldiği Çin kenti Wuhan belediye başkanına göre, seyahat kısıtlamaları tamamen uygulanmadan önce, en az 5 milyon Wuhan sakinleri şehri terk etti. Buna ek olarak, karantina uygulaması gıda ve ilaç sıkıntısına yol açarak şehir içindeki sosyal çekişmeyi de artırabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu