bayigram.com

Cloudflare, Google’ın Kullanımı İçin Ücret Ödediği reCAPTCHA’yı Bıraktı!

Google’ın güvenlik hizmetlerinden biri reCAPTCHA kullanan  Cloudflare, reCAPTCHA yerine hCaptcha’yı kullanacak.

Cloudflare, alternatif bir CAPTCHA hizmeti olan reCAPTCHA’dan daha özel olan hCaptcha’ya taşındığını söylüyor. Google’ın paralı bir hizmet sunduğunu ve artık bununla yola devam edilmeyeceği bildirildi.


İnternet web altyapı, web site güvenliği,  web sitesi hizmetleri gibi hizmetler sunan ABD merkezli şirket Cloudflare, Google’ın reCAPTCHA hizmeti için ücret ödemesi yaptığından dolayı  hCaptcha adlı yeni bir bot algılama sağlayıcısına geçmeyi planladığını duyurdu.

Tabii reCAPTCHA, çoğu zaman bazı web sitelerinin girişlerinde karşımıza çıkan, hatta bazen can sıkıcı olabilen bir güvenlik hizmeti. Cloudflare kurucu ortağı ve CEO’su Matthew Prince, Google’ın gelecekte şirketi için “yıllık maliyetlere milyonlarca dolar ekleyecek” reCAPTCHA hizmetini kullanmak için ücretlendirme planları olduğundan dolayı bunu bıraktıklarını açıkladı.

Cloudflare, Google'ın Kullanımı İçin Ücret Ödediği reCAPTCHA'yı Bıraktı!

İlgili Makaleler

reCAPTCHA’a güle güle, hoşgeldin hCaptcha

Prince, Cloudflare’nin yeni bir bot karşıtı CAPTCHA sistemini, Kaliforniya merkezli Intuition Machines, Inc. tarafından sağlanan hCaptcha adlı Cloudflare ürünlerine entegre etmeye başlayacağını söyledi.

Intuition Machines, genellikle hCaptcha’ya görüntü sınıflandırma deneyleri yapmak isteyen şirketlere erişim kiralayarak para kazanır ve daha sonra hCaptcha ürününü uygulamak için web sitesi sahiplerine ödeme yapar. Ancak Cloudflare, hCaptcha tarafından ödeme yapmak yerine California şirketine ödeme yapacaklarını söyledi.

Şu anda, W3Techs’e göre Cloudflare, tüm internet web sitelerinin %11,3’ü için yönetilen bir DNS sağlayıcısı ve tüm internet sitelerinin %12,4’ü için ters proxy (güvenlik duvarı) sağlayıcısıdır ve günlük olarak devasa miktarda trafik işlemektedir.

Cloudflare, Google'ın Kullanımı İçin Ücret Ödediği reCAPTCHA'yı Bıraktı!

Prince, hCaptcha kullanma yeteneğini ödeyerek şirketi için bazı ek maliyetler yarattığını söylüyor; Cloudflare CEO’su “bu maliyetler reCAPTCHA’nın bir kısmını oluşturuyordu. Yani hCaptcha hizmeti Google’ın reCAPTCHA hizmetinden daha uygun fiyat ile hizmet aldığı apaçık ortada.

Ayrıca hCaptcha kullanımı, Cloudflare’nin reCAPTCHA kullanırken uğraşması gereken iki sorunu daha ele almaktadır. Birincisi, reCAPTCHA’nın bazen Çin’de aralıklı olarak engellendiği, yani Cloudflare’nin Çin tabanlı web siteleri ve kullanıcılarla kullanamadığı anlamına geliyor.

Cloudflare, Google'ın Kullanımı İçin Ücret Ödediği reCAPTCHA'yı Bıraktı!

İkinci sorun, Google’ın gizlilik müdahaleci veri toplama politikasıydı; Prince, Cloudflare’nin hCaptcha formlarını tamamlayan kullanıcılar hakkında çok daha az veri topladığından endişelenmek zorunda olmadığını söylüyor.

Cloudflare, bugüne kadar Google’ın reCAPTCHA hizmetini IP Güvenlik Duvarı ve Gatebot ürünlerinin bir parçası olarak kullandı; burada reCAPTCHA, Cloudflare korumalı bir web sitesi DDoS veya diğer otomatik saldırı biçimlerinin altına girecek ve kullanıcıların reCAPTCHA formunu doldurmadan önce kendilerini etkinleştirmelerini sağlayacak site

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu