Tiktok Takipçi Satın Al

Çin’e Komşu Olan Moğolistan, Koronavirüsü Nasıl Uzak Tuttu?

Ulaanbaatar’daki Ulusal Halk Sağlığı Merkezi’nde epidemiyolog olan Davaadorj Rendoo, Moğolistan’ın ulusal stratejisini açıklıyor.

Moğolistan, Çin ile dünyanın en uzun kara sınırını paylaşıyor, ancak erken ve oldukça merkezileşmiş salgın tepkisi o kadar etkili oldu ki, karayla çevrili ülkede tek bir kişi bile Covid-19‘dan ölmedi.


Halk sağlığı yetkilisi, Moğolistan’ın olağanüstü hal altında kapsamlı karantina ve test rejimini nasıl hayata geçirdiğini anlatıyor. Yeni yıl arifesinde Çin’de yeni bir virüsün yayıldığını ilk kez duyduk. 10 Ocak’ta Moğolistan’daki herkese maske takmasını söyleyen ilk kamu danışmanlığı yayınladı.

Halk sağlığı yetkilisi: Aslında harika bir halk sağlığı sistemimiz yok. Yöneticilerimiz bu yüzden Covid-19’dan çok korkuyorlardı. Örneğin çok fazla solunum cihazımız yok. Topluluğa bir kez bile aktarılırsak bunun bizim için felaket olacağından gerçekten korkuyorduk. Herkesin kafasında olan şey yayılmadan önce hazırlanacaktı. Toplumu korumaya bu kadar istekli olmamızın bir başka nedeni de, dünyanın en uzun kara sınırına sahip olmamızdır – 2.880 mil [4.600 kilometre] – ve Çin’den Moğolistan’a eğitim ve iş için sürekli insan akışına sahip olmamız.

Moğolistan, yaklaşık 3,2 milyonluk seyrek nüfuslu büyük bir ülkedir. Ülkemiz çok sert, kuru ve soğuk bir iklime sahip olduğu için Kasım’dan Şubat’a kadar her yıl korkunç bir grip mevsimi yaşıyoruz ve Sağlık Bakanlığı insanları her zaman iyi hijyen ve özellikle küçük çocuklar için ellerini yıkamaya teşvik ediyor. Önerilerimizin çoğu yeni değildi.

İlgili Makaleler

Çin'e Komşu Olan Moğolistan, Koronavirüsü Nasıl Uzak Tuttu?

Hiç Ölüm Olmadı

Ocak ayından beri testler yapıyoruz. Pnömoni hastalarını covid-19 için rastgele taramaya bile başladık ama hiç hasta bulamadık. Hızlı testler de dahil olmak üzere test kitlerimizin çoğunu Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) aldık ve oldukça hızlı bir şekilde ölçeklendirmeyi başardık.

Şubat ayında yurtdışında yaşayan Moğolları yurtiçinde uçurmaya ve onları test etmeye başladık.  9 Mart’a kadar tek bir yerel vaka tespit edemedik. Güneydeki Dornogovi eyaletinde çalışan bir Fransız vatandaşında koronavirüs olduğu ortaya çıktı. O günden bu yana Sağlık Bakanlığı, kaç vaka ithal edildiğini, yüksek riskli alanların neler olduğunu konuşmak için günlük durum brifingleri düzenliyor. Bu dava açıklandıktan sonra, insanlar bizim direktiflerimize daha da itaatkar hale geldi. Ama bu davaya çok hazırdık. Hazırlanmak için gerçekten yeterince zamanımız vardı.

Bu Fransız vatandaşı için, çok kapsamlı bir temas takibi yaptık ve onunla bir miktar teması olan 120 kişiyi belirledik. Bu temas takibini ilk kez yapmıyoruz; kuruluşundan bu yana Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi’nin görevinin bir parçası olmuştur. Bunu cinsel yolla bulaşan hastalıklar dahil her türlü hastalık için yapıyoruz.

Çin'e Komşu Olan Moğolistan, Koronavirüsü Nasıl Uzak Tuttu?

Çin'e Komşu Olan Moğolistan, Koronavirüsü Nasıl Uzak Tuttu? Çin'e Komşu Olan Moğolistan, Koronavirüsü Nasıl Uzak Tuttu?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu