Tiktok Takipçi Satın Al

Canon’un En Sevilen İki Lensi Artık RF Ailesinde

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, tüm zamanların en sevilen lenslerinden olan EF 50mm F1.8 STM ve EF 70-200mm F4L IS USM modellerini RF lens formatında kullanıma sunuyor.


Lenslerin yeni RF modelleri, EOS R sistemiyle uyumluluğu sayesinde fotoğrafçıların yeni standartlara ve yüksek kaliteye kolaylıkla erişmelerine olanak tanıyor.

Canon, en beğenilen iki EF lensini RF formatında kullanıma sunarak fotoğrafçılara yeni, yüksek teknolojide aynasız çözümler sağlıyor. Fotoğrafçıların en çok tercih ettiği lenslerden olan EF 50mm F1.8 STM ve EF 70-200mm F4L IS USM modelleri artık RF lens formatında da kullanılabilecek.

Çok yönlülük kapasitesi nedeniyle “nifty fifty” lakabıyla bilinen Canon’un EF 50mm f/1.8 STM lensinin yeni RF versiyonu, EOS R Sistemi’ne geçiş yapan amatör fotoğrafçılara uygunluğuyla öne çıkıyor. RF 50mm F1.8 STM, fotoğrafçıların gece ve gündüz, portrelerden manzaralara kadar tüm iç ve dış ortam çekimlerinde olağanüstü görüntü kalitesi sağlıyor.

RF 70-200mm F4L IS USM, amatör ve profesyonel fotoğrafçılara, vahşi yaşamdan spor çekimlerine, seyahat çekimlerinden portrelere kadar tüm fotoğrafçılık türlerinde yüksek performans, esneklik ve kompakt tasarım sunuyor. (Canon’un RF ailesine dahil ettiği ikinci lensi RF 70-200mm F4L IS USM, kendi odak aralığında dünyanın en kısa ve en hafif f/4 değiştirilebilir lensi olan L serisi telefoto zum lensidir.)

Lenslerin ikisi de halihazırda sabit, zum, telefoto ve süper telefoto lens ve genişletici seçenekleri bulunan RF ailesine eklenebiliyor. Kısa bir süre önce lanse edilen EOS R5 ve EOS R6 modellerinden EOS R ve EOS RP modellerine kadar EOS R Sistemi’ndeki tüm tam kare aynasız modellerle yüksek uyumluluktaki bu lensler, fotoğrafçılar ve videograflara yüksek performans ve yaratıcı esneklik kazandırıyor.

Canon’un En Sevilen İki Lensi Artık RF Ailesinde

Taşınabilir seyahat arkadaşı

RF 70-200mm F4L IS USM, 695 gram ağırlığı ve 11,9 cm uzunluğu sayesinde hafif ve kompakt yapısıyla öne çıkıyor.

EF eş değeriyle kıyaslandığında %32 gibi çok ciddi oranda küçülen ve hafifleyen bu lens, sürekli hareket halinde olan seyahat fotoğrafçılarının imdadına koşuyor. RF 70-200mm F4L IS USM, tam olarak uzatılmış halde kullanılırken dahi bir f/4 telefoto zum lensine göre çok daha rahat taşınıyor.

Modelde bulunan ters çevrilebilir bir lens başlığı, fotoğrafçıların bir çekim senaryosundan diğerine geçerken derli toplu bir şekilde saklamalarına olanak tanıyor. RF 50mm F1.8 STM de aynı kompaktlık özelliğiyle beğeniye sunuluyor. RF 50mm F1.8 STM, boyut olarak EF versiyonu ve montaj adaptöründen çok daha küçük yapıya sahip. Bu lensler, RF serisindeki tüm lensler gibi, fotoğrafçılar ve videografların çok daha hafif bir çekim takımına sahip olmalarını sağlıyor ve bu sayede daha iyi çekim becerileri sunuyor.

Kaliteden taviz verdirmeyen yüksek performans

RF 50mm F1.8 STM, standart 50 mm görüş açısı ve f/1,8 geniş diyaframıyla insan görüşüne yakın bir perspektif sunuyor. RF 50mm F1.8 STM bu özelliği sayesinde farklı çekim senaryolarında güzel ve doğal görünen çekimler yapmak isteyen portre fotoğrafçılarına yardımcı oluyor. Yepyeni bir optik sistemle donatılan RF 50mm F1.8 STM’nin geniş diyaframı ve PMo asferik lensleri, konu ile fonu birbirinden daha iyi ayırabilmeyi sağlıyor.

Maksimum diyaframda dahi yüksek görüntü kalitesi elde edilebilen lens RF 50mm F1.8 STM, fotoğrafçıların düşük ışıkta muhteşem çekimler yapabilmesine olanak tanıyor. EF 50mm F1.8 modelinden aktarılan 7 ağızlı dairesel diyafram, defokuslu arka plan ve ön plan için olduğu gibi güzel bir bokeh elde etmek amacıyla da kullanılabiliyor. RF 50mm F1.8 STM’de bulunan “Super Spectra” kaplama teknolojisi ise ışık lekelerini, mercek parlamalarını ve bozulmaları azaltıyor, uyumlu bir renk dengesi oluşturuyor.

RF 70-200mm F4L IS USM, Hava Küresi Kaplama (Air Sphere Coating), dört Ultra Düşük Dispersiyonlu (UD) lens ve 1 m’den 0,6 m’ye indirilerek kısaltılmış olan netleme mesafesi özellikleriyle öne çıkıyor. Tam zumlama aralığında dahi üstün bokeh sunan 9 ağızlı iris ve sabit f/4 diyaframıyla RF 70-200mm F4L IS USM, fotoğrafçılara olağanüstü detaylar sunuyor.

Tüm zumlama aralıklarında göz alıcı görüntüler yakalama becerisine sahip olan RF 70-200mm F4L IS USM’nin iyileştirilmiş görüntü kalitesi, net kenardan kenara fotoğraflar elde edilmesini sağlıyor. Her iki lensin maksimum diyafram değerlerinde net, kaliteli fotoğraflar çekme becerisi, fotoğrafçıların hafif yüz mimiklerini veya daha küçük konuları en ince detayına kadar kadrajlamasına yardımcı oluyor.

Canon’un En Sevilen İki Lensi Artık RF Ailesinde

Ustalığı pekiştiren yaratıcılık ön planda

RF 70-200mm F4L IS USM’de bulunan 5 stop’lu Optik Görüntü Sabitleyicisi, fotoğrafçıların, sınırlarını zorlamalarını sağlarken, yüksek kalitede görüntüler elde etmek için gerek duyulan tripod ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. RF 70-200mm F4L IS USM modeli, yeni EOS R5 ve EOS R6 ile kullanıldığında, Dual Nano USM ve 7,5 stop’a kadar görüntü sabitleme kapasitesi sayesinde düşük ışık koşullarında bile olağanüstü yüksek hızda net ve odaklı görüntüler elde edilmesine olanak tanıyor. Dual Nano USM ile RF 70-200mm F4L IS USM, inanılmaz hızlı sürekli odaklanma seviyeleri ile videografların neredeyse sessiz çekim yapmalarının önünü açıyor.

RF 50mm F1.8 STM, EOS R5 veya EOS R6 ile kullanıldığında 7 stop’a kadar görüntü sabitleme avantajı sunuyor. Ayrıca STM özelliği ile amatör videograflara neredeyse sessiz ve kusursuz kalitede çekim yaparken yeni çekim türlerini deneme fırsatı sağlayan kusursuz AF performansı yaratıyor.

“Pratiklik” hedefinden doğan lensler

RF 50mm F1.8 STM, fotoğrafçıların konforlu bir şekilde çekim yapmalarına olanak tanımak için yeniden tasarlandı. Bu tasarım kapsamında fotoğrafçıların konuları görüntülerken fotoğraf makinesi ve odaklanma ayarları üzerinde sezgisel kontrole sahip olmalarını sağlayan, sofistike ve sessiz, tıklama gerektirmeyen tipte, birleşik odak ve lens kontrol halkası kullanılıyor.

Florin kaplamalı, toz ve darbe direncine sahip olan RF 70-200mm F4L IS USM, açık alanda kullanımda maksimum rahatlık sunuyor. Canon’un L serisi lenslerinde görülen standart sağlamlık ve dayanıklılık özelliklerine sahip olan RF 70-200mm F4L IS USM, sıcak ve soğuk iklimlerde pratik bir kullanım sağlıyor. Zorlu iklim şartları altında hayat kurtaran ısı kalkanı kaplaması, aynı zamanda, olası toz girişlerini engelliyor ve cihaza darbelere karşı dirençli bir yapı sağlıyor.

RF 50mm F1.8 STM – Temel Özellikler:

 • STM Motor
 • Geniş f/1,8 diyafram
 • Asferik lens elemanı
 • RF yuvası
 • Süper Spektra Kaplama
 • Odak / lens kontrol halkası

RF 70-200mm F4L IS USM Temel Özellikler:

 • f/4 sabit maksimum diyafram
 • Dual Nano USM odaklanma motoru
 • L serisi kalitesi
 • UD elemanları ve ASC kaplama
 • EOS R5 ve EOS R6 ile kullanıldığında 5 stop’lu Optik Görüntü Sabitleyici ve 7,5 stop’lu Birleşik IS
 • Toz ve su girişine dirençli
 • Lens Kontrol Halkası

Canon’un En Sevilen İki Lensi Artık RF Ailesinde

Canon’un En Sevilen İki Lensi Artık RF Ailesinde

Canon’un En Sevilen İki Lensi Artık RF Ailesinde

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu