Tiktok Takipçi Satın Al

Çalışanların Hakları İçin Hangi Avukatlıklara Danışılmalıdır?

İşçinin haksız yere işten çıkarılması, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, iş sözleşmesi, fazla çalışmadan doğan fazla mesai ücretlerinin tahsili gibi birçok görevi işçi ve işe iade avukatları üstlenir. Çalışanlar ve işverenler arasında toplu iş sözleşmelerinin müzakere edilmesine de yardımcı olabilmektedirler.

İşyerinde ayrımcılık ve taciz konularında ise hukuki danışmanlık sağlayabilirler. Çalışanlara adil davranılmasını ve işyerindeki hakların korunmasını sağlamada da çok önemli bir rol oynamaktadırlar.

İş Avukatlığında Temel Sorumlulukları Nelerdir?

İş hukukunun genel amacı, işverenler ve çalışanları arasındaki yasal ilişkiyi kontrol etmek ve uygun şekilde yönlendirmektir. Geniş anlamda, bu ilişkileri düzenleyen yasaları korumak ve her bir tarafın diğerine karşı haklarını, görevlerini ve yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak işçi avukatı için en önemli görevidir. Potansiyel çıkar çatışmalarından kaçınmak için, iş avukatlarının çoğunluğu işverenleri (davalılar) veya çalışanları (davacılar) temsil etme konusunda uzmanlaşmaktadır.

İş Avukatlığının Ücreti Ne Kadar Tutar?

Davanın konusuna göre fiyatlar değişebilmektedir. Bir örnek ile anlatmak gerekirse 10.000,00TL’lik bir işçi alacağı davasında avukatlık ücreti orantılı olarak belirlenecektir. Buna rağmen 2023 yılı için asgari ücretten daha az olmamak üzere kazançlar sabitlenmiştir.

Maliyet, davanın karmaşıklığına ve avukatın deneyimine bağlı olarak değişebilmektedir. İşe almadan önce avukatınızla ücret ve ödeme seçeneklerini görüşmeniz önerilir.

İşe İade Avukatlığı Nedir?

İş Kanunu doğrultusunda, iş sözleşmesinin işveren tarafından geçerli bir neden olmadan feshedilmesi ile doğrudan fesih oluşmaktadır. Ancak bu her zaman geçerli anlamına gelmemektedir. Dolayısı ile işe iade avukatı, haksız yere iş akdi işveren tarafından sonlandırılan çalışanların haklarını savunan bir avukatlık koludur. İşe iade davası açabilmek için işçinin kanun karşısında bazı şartları yerine getiriyor olması gerekmektedir. Avcılar avukat ihtiyaçlarına baktığımızda en çok alınan danışmanlıklar arasında işe iade geçmektedir.

İşe İade Davası Açabilmek için Gerekenler

İşçinin haksız yere işten çıkarıldığını düşünmesi üzerine işe iade davası için avukatlara başvurulmaktadır.  Avukat  ancak her haksızlığa uğradığını düşünen bu davayı açtıramamaktadır. Şu şartların sağlanması işe iade davalarının açılabilmesi için sağlanmalıdır:

İş Kanunu kapsamında çalışan bir işçi olunması. Çalışanın belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışıyor olması ve ayrıldığı işyerinde en az 30 işçinin çalışıyor olması.

Çalışanın işyerinde en az altı aylık kıdeminin bulunması. ((Bu sürenin altında çalışmış olan kişi bu korumadan yararlanamayacaktır.). Altı aylık kıdemin aynı işverenin bir veya farklı işyerlerinde geçen çalışma süreleri birleştirilerek hesaplanması.

Fesihlerin sendika üyeliği, işyeri sendika temsilciliği, idari veya adli makamlara başvurma, ırk, renk, cinsiyet, medeni hal, aile yükümlülükleri, hamilelik, doğum, din, siyasi görüş, hastalık veya kaza nedeniyle geçici olarak işe gelmeme gibi geçerli bir sebebe dayanması. Tebligat çalışana ulaştıktan sonra en geç bir ay içinde dava için başvurulması gerekmektedir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu