Tiktok Takipçi Satın Al

Büyük İddia: Popüler Antivirüs Programı Avast Kullanıcı Verisi Toplayıp Satıyor

Popüler antivirüs şirketi Avast şok edici bir konu hakkında gündeme geldi. Büyük iddiaya göre Avast kullanıcı verilerini toplayıp sonunda da bu bilgileri satıyor olması.

üSon zamanlarda, antivirüs şirketi Avast birkaç kez manşetlerde görüldü ve bunun nedeni güvenlik yazılımı değil, şirketin yeni bir yaklaşım olarak benimsediği gizlilik yöntemleri. Google Chrome ve Mozilla Firefox’un en popüler reklam engelleyicilerinden biri olan Adblock Plus’ın geliştiricisi, bu yılın başlarında Avast’ın geliştirdiği eklentilerin web sitesi adresi, sayfa başlığı, tarayıcı ve işletim sistemi sürümü gibi kullanıcı verilerini topladığını duyurdu.


Vladimir Palant, Mozilla ve Google’dan Firefox’ta en sonunda ortaya çıkan mağazalarında Avast eklentilerini yasaklamasını istediğinde Aralık ayı başlarında başka sonuçlar paylaştı. Öte yandan Google, gizlilik endişelerine rağmen mağaza uzantılarına hala izin vermektedir. Palant, bu uzantıların kullanıcı cihazlarından büyük miktarda veri topladığı konusunda uyarsa da, Avast hiçbir gizlilik sorunu olmadığını iddia ediyor.

Büyük İddia: Popüler Antivirüs Programı Avast Kullanıcı Verisi Toplayıp Satıyor

Avast: “Gizlilik sorunu yok”

Avast CEO‘su Ondrei Vlcek, Forbes’in son röportajında, kullanıcı verilerinin gerçekten toplanıp satıldığını ancak tüm sürecin isimsiz olduğunu vurguladı. Başka bir deyişle, Avast yazılımı tarafından toplanan veriler sizin tarafınızdan izlenemez, çünkü şirket kullanıcılar hakkında tanımlanabilir bilgileri veri paketinden alan özel bir sistem kullanır.

İlgili Makaleler

Avast, çok sayıda müşteriye satılmadan önce topladığı bilgileri anonimleştirmek için Jumpshot’u kullandığını ve Wlczek’e göre tüm bunların reklam şirketleri tarafından değil, yatırımcılar tarafından kullanıldığını açıklıyor.
Avast’ın yeni CEO’su bu tartışmalı veri toplama sisteminin şirketin gelirinin yalnızca %5’ini oluşturduğunu iddia ediyor. İlk bakışta bu çok büyük görünmeyebilir, aslında öyle.

2019’un ilk yarısına ilişkin gelirler 426.8 milyon dolara ulaştı, bu nedenle %5 göstergesi doğru ise Avast, yalnızca kullanıcı verilerinin toplanması ve satılmasıyla 21.3 milyon dolar kazandı.Avast, 2018’de 811.5 milyon dolar gelir elde etti, bu nedenle geçen yıl satılan kullanıcı verilerinden ücret 40.5 milyon dolardı.
Avast’ın kendi raporlarına göre, şirketin dünya çapında 435 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu