TeknoDiot
     
     
     

Bulut ve Veri Merkezi İhtiyaçları Artıyor

Bulut ve Veri Merkezi İhtiyaçları Artıyor

Türkiye’nin veri merkezi Radore, perakende sektöründe teknoloji altyapısının nasıl olması gerektiği ve veri merkezlerinin rolünü açıklıyor.

Teknolojiyi her zaman yakından takip eden perakende sektöründe artık artırılmış gerçeklikten kişiselleştirilmiş satın alma fırsatlarına kadar birçok yeni uygulama kullanılıyor. Bu teknolojilerin kullanıcılara kusursuz ulaşması için ise güçlü bir teknoloji altyapısına ihtiyaç duyuluyor. Birçok perakende şirketi, verilerini mağaza ya da şirket içinde tutmak yerine, veri merkezi ve bulut altyapısında tutarak, tüm sistemi ortak bir yapıda yürütüyor.

Özellikle çevrimiçi ve çevrimdışı hizmet veren dev zincir mağazalarda çok yüksek miktarda verinin tutulduğu ve işlendiği bilgisini veren Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Günümüzde perakende sektörünün en fazla odaklandığı kişiselleştirme konusunda başarılı olmak için çok yüksek miktarda verinin işlenmesi gerekiyor.

Bulut ve Veri Merkezi İhtiyaçları Artıyor

Kişiselleştirilmiş fırsatlar sunulması için en azından müşterilerin satın alma geçmişinin kaydedilmesi gerekiyor. Örneğin eBay üzerinde bir günde 300 milyar sorgulama yapılıyor. Bu da 500 petabaytlık veri izi oluşmasına sebep oluyor. Bu miktarda bir verinin şirket içinde ya da mağazalarda tutulması çok büyük sorumlulukları da beraberinde getiriyor” dedi. Abalı, perakende sektöründeki şirketlerin tüm iş uygulamaları ve altyapılarını bulut hizmeti ile karşılayabileceğine dikkat çekerek, bu pazarın 2021 yılında 28 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini aktardı.

Esnek altyapı ve güvenlik

Sektörün bir diğer ihtiyacı da kampanya günlerinde hizmet verebilecek esnek altyapının oluşturulması. Sadece bir gün için olsa bile binlerce ürünün satıldığı kampanyalar, aynı anda yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyuyor. Bu yoğunlukta sistemlerin yalnızca birkaç dakika erişilmez durumda olması dahi çevrimiçi kullanıcıların rakip sitelere gitmesine sebep olabiliyor.

Artık kasasız marketlerin ortaya çıktığı, mobil uygulamalar ile fiziksel mağazaların entegre olduğu, hızlı veri akışına sahip perakende dünyası, ölçeklenebilir, güvenli ve hızlı veri merkezlerine ihtiyaç duyuyor. Aynı zamanda güvenlik altyapısının sağlamlığı da müşteri kaybının azaltılması ve şirketin güvenilirliğinin yükseltilmesi için hayati önem taşıyor.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Verimlilik Savaşlarında Rüzgar Türbinleri

Umut Bilgen

Geleceğin Teknolojisi: Bulut Tabanlı Oyun

Uğur Aydemir

10 Steam Random Key Kazananlar Belli Oldu

Buğra Noyan

1 yorum

Avatar
Resul 27 Ekim 2019 at 23:56

Tebrikler

Cevap

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.