«
 1. Ana sayfa
 2. Oyun Haberleri
 3. Google Oyun Servisini Tanıttı: Google Stadia

Google Oyun Servisini Tanıttı: Google Stadia

Google Stadia

Google, oyun sektöründe de bulut tabanlı çevrimiçi oyun servislerini kullanıcılara sunmak istiyor. Bulut tabanlı Google Stadia tanıtıldı!

Google‘ın bir süredir yeni bir oyun platformu üzerinde çalıştığı biliniyordu. Şirket, dün gerçekleştirdiği GDC 2019 (Game Developer Conference) kapsamında yeni oyun servisi Stadia’yı dünyaya duyurdu.

GDC 2019 etkinliğinde ilk kez görücüye çıkan yeni oyun platformu, Stadia ismini taşıyor. Bu platform sayesinde telefonunuz, bilgisayarınız ya da benzeri akıllı bir cihazınız oyun cihazına dönüşüyor. Google Stadia ile kullanıcılara sunulanlara ve servisin avantajlarına gelin birlikte bakalım.

Google Stadia

Google Stadia duyuruldu!

Google Stadia sayesinde telefonunuz, bilgisayarınız ya da benzeri akıllı bir cihazınız oyun cihazına dönüşüyor. Yani artık pahalı donanımlar satın alıp en iyi oyunları, en hızlı ve yüksek grafiklerle oynayayım düşüncesinde olduğunuzda yüksek ücretler ödemeniz gerekmeyecek; çünkü donanıma artık ihtiyacınız yok. Ayrıca Xbox ve PS4 kontrolcüsü ile benzer şekilde bu servis ile birlikte daha iyi oyun deneyimi için Stadia Kontrolcüsü de tanıtıldı.

Stadia, yalnız başına da gelmiyor. Google, Stadia ismini taşıyan kontolcülerini de dünyaya duyurdu. Yani oyunları oynarken bu oyun kollarından birine sahip olmanızla her oyunu rahatlıkla oynayabileceksiniz. Oyun kontrolücüsünün üzerinde ekran görüntüsü alma ve Google Asistan’ı etkinleştirmeyi sağlayan kısayol tuşları da bulunuyor.

Google Stadia

Stadia sayesinde oyunları güncelleme derdiniz de olmayacak; çünkü sunucuya bağlanarak oyun oynadığınızdan karşınızdaki oyun hep en güncel halinde olacak. Şimdi isterseniz Stadia ile ilgili ‘rakam’lara gelelim. Stadia ile yapılan testler sonucunda 4K 60 FPS ve hatta HDR desteğinin de bu platformda bulunduğunu söyleyebiliriz. Hatta yakın gelecekte oyun oynarken 8K çözünürlüğü bile yine Stadia üzerinden görebileceğiz; elbette sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan! PS 4 Pro‘nun 4.2 teraflop, Xbox One X‘in 6 teraflop gücünde bir GPU sahip oldunu belirtmeliyiz. Sunucularda bu grafik kartına 2.7 GHz hızında çalışan bir işlemci ve 16 GB RAM eşlik ediyor.

Google Stadia


Bir Cevap Yaz

Buğra Noyan Hakkında

Buğra Noyan

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu olan, akıllı telefonlara düşkün, Android gurusu ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta. mobil fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Avatar
  ali

  KESIN BU OYUN SERVISJ PAHALI OLUR VE TÜRKIYE 2023 YILINDA GELIR BENCE

 2. Avatar
  Can Berk

  Turkiyeye ne zaman gelir acaba

 3. Avatar
  Mert Bahçeci

  İyi düşünsene bir tık oyundasin hiç bir indirme derdi yok efsane