Tiktok Takipçi Satın Al

Bulunduğun İlde Yaşamış Dinozor Türlerini Gösteren Site

Etrafınızda hiç dinozor yaşamış mı?

Bu internet sitesi sayesinde belirttiğiniz konumun 750 milyon yıl öncesinde Dünya’nın neresinde olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca burada hangi dinozor türleri yaşamış, nelere benziyorlar hepsi bu sitede! Sizde dinozorlara meraklıysanız gelin siteyi birlikte inceleyelim.

Paleografik haritalarını Christopher R. Scotese’nin hazırladığı, işin görselleştirme kısmını Ian Webster’in geliştirdiği internet sitesinde günümüz dünyasından 750 milyon yıl öncesine kadar gidebiliyorsunuz. Aslında dinozorlar hakkında bilgi veren internet sitesinde hazırlanan bu haritayla dünyamızın şeklinin nasıl değiştiğini gözlemleyebiliyorsunuz.


Sitenin geliştiricisi Ian Webster, 2018 yılında Hacker News sitesinde şöyle söylemiş:

“Yerbilimcilerin, evimin 750 milyon yıl önceki yerini gerçekten belirleyecek kadar veri topladığına şaşırmıştım. Bu yüzden, sizlerin de bunun keyfini çıkaracağını düşündüm ve bu siteyi hayata geçirdim.

Plaka tektoniği modelleri kesin sonuçlar getirse de, belirlenen yerleri yaklaşık olarak düşünmelisiniz. Yaptığım testlerde, model sonuçlarının önemli oranda değişebildiğini keşfettim. Bu özel modeli seçtim çünkü geniş çapta atıf yapılıyor ve en büyük zaman dilimini kapsıyor.”

Bu geliştirilen internet sitesiyle Dünya’yı 750 milyon yıl öncesine kadar geriye sarabiliyorsunuz. Dünyamızın tarihi aslında bununla sınırlı değil. Ancak biz yine de bu internet sitesinde dört süperkıta olan Panotya, Gondvana, Lavrasya ve Pangea’yı inceleyebiliyoruz.

Ülkemizde Hangi Dinozorlar Var?

Sitenin sol üst tarafındaki arama çubuğuna aramak istediğiniz şehri yazarak aramanızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Hazırlanan haritada birçok tarih mevcut bu tarihlerden birine tıklayarak aranan şehrin o dönemde Dünya’nın neresinde olduğunu görebiliyorsunuz.

Sitenin sağ üstünde dünyada ilk ve önemli olayların gerçekleştiği dönemlere giderek bulunduğunuz konumun dünyadaki yerine ve o dönemde yaşamış dinozora bakabiliyorsunuz. Sitenin üst kısmında ise direkt belirtilen milyon yıl öncesine gidebilirsiniz. Sitenin sol alt kısmında tıkladığınız seneye ait birkaç cümlelik bilgiler belirtilmiş.

Ben örneğin Ankara’ya bakmak istiyorum sizler için. Ankara’yı arattığım zaman Mosasaurus türünde bir dinozor olduğunu gösteriyor. Daha sonra görselde altı kırmızıyla çizili yere tıklayarak Mosasaurus türüyle ilgili detaylı bilgi yer alıyor. Dünya’da daha çok nerlerde yaşadığını, yaklaşık olarak ne kadar olduklarını görebiliyorsunuz. En sonunda öğrendik ki Mosasaurus yazının kapak fotoğrafındaki denizde yaşayan bir dinozormuş. Yani Ankara’da deniz varmış arkadaşlar bu bilgi teyit edildi.

Bulunduğun İlde Yaşamış Dinozor Türlerini Gösteren Site

O kadar siteyi anlattık, artık gelin size sitenin bağlantısını bırakayım. İşte tam bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz!

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu