TeknoDiot
     
     
     

Bu Serçe Cüssesine Göre T.rex’den Daha Güçlü Isırabiliyor

Bu Serçe Cüssesine Göre T.rex’den Daha Güçlü Isırabiliyor

Hepimizin Jurassic Park’tan tanıdığı haşmetli T.rex’in(Tyrannosaurus rex) cüssesine göre ısırma gücünün, minik Galapagos serçesinden 320 kat daha az olduğunu söylesem ne düşünürdünüz?

Bilim insanlarının yeni yaptığı bir araştırmada süper bilgisayarlar kullanılarak vücut ağırlığı ve ısırma gücü değerlendirildi. Bu sayede memeliler,sürüngenler ve kuşların dahil olduğu bir hayvan gruplarında çene gücüne dayalı evrimsel değişimler incelenebiliyor.

Simülasyon hesaplamaları yapıldığında, bu serçelerin beklenmedik şekilde bütün dinozorlar ve hatta bütün kuşlar arasında en güçlü ısırığa sahip olduğu görüldü. Aslında eğer bu serçe T.rex boyunda olsaydı, kuşun ısırığı nesli tükenen kuzenine göre 320 kat daha güçlü olacaktı.

Yeni elde edilen bu bulgular T.rex’in çok da akıllara zarar bir ısırığı olmadığını gösterdi. Hatta T.rex’in ısırma kuvveti diğer atalarına oranla oldukça hafif kalıyor. Isırma kuvvetini Newtonla(1N 1 kg kütleyi saniyede 1 metre ilermek için gereken kuvvet mikterı) ifade edersek, T. Rex’in ısırma kuvveti 57,000 newton size oldukça etkileyici gelebilir.

Bu minik serçe 33 gram ağırlığında ve ısırma kuvveti 70 newton. T.rex için ve diğer türler için araştırma yapıldığında, ısırma kuvveti evrimsel açıdan kademeli olarak gelişiyor ve hayvanın kütlesinin bu kuvvetler ilişkili olduğu düşünülüyor. Bu nedenle büyük hayvanların daha güçlü ısırıklara sahip olması beklendiğini belirtiyor, Reading Üniversitesi’nden biyolog Manabu Sakamoto.

Bu Serçe Sert Çıktı

Bilim insanları bazı istisnaların olduğunu keşfetti. Bu serçe gibi bazı türlerin ısırma kuvvetinin cüsselerinden beklendiği gibi olmadığını keşfettiler. Galapagos serçelerinin evrimsel olarak hızlanarak ağırlıklarına oranla çok daha fazla ısırma kuvvetlerinin oluşması olasıdır. Araştırmaya göre , 1 milyon önceki atalarının ısırma kuvvetleri çok daha zayıftı. Yani bu serçeler, T.rexlere göre çok daha sert ısırıyorlar.

T.rex böyle vasat bir ısırıkla bile avını yakalamada sorun çekmiyordu, çünkü cüsseleri sayesinde yeterli ısırma gücünü elde ediyorlardı. Sadece boyutları sayesinde bile kemikleri kolaylıkla un ufak edebilen bir yaratıktı. Tabi yine de insan kendini bu serçe kadar sert ısırabilen bir T.rex olsaydı ne olurdu ? demekten alıkoyamıyor. Bulgular 9 Ocak’taki Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.gercekbilim.com/bu-serce-cussesine-gore-t-rexden-daha-guclu-isirabiliyor

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Dünyanın En Büyük T.Rex’i Rapor Edildi

Uğur Aydemir

İşte Koronavirüs Kaygısıyla Baş Etmenin İpuçları

Buğra Noyan

1.4 Milyon İnsan 51. Bölge’yi Basmaya Gidecek!

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.