Tiktok Takipçi Satın Al

Bu Mobil Uygulamalar İnternetinizi Fazlasıyla Tüketiyor Olabilir

Google Play Store‘daki 10 milyondan fazla indirilen bir dizi uygulama,  görünüşe göre DrainerBot adlı bir işlemin parçasıydı.

Arka planda çalışan uygulamalar kullanıcıdan habersiz reklam videoları oynatıyor ve para kazanıyor. Aylık olarak ise 10GB civarında veri tüketiyor. Bu da kullanıcıya olumsuz yansıyor. Ars Technica’daki bir veriye göre, Oracle Data Cloud’un kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdür Eric Roza’nın, bu uygulamaların telefonları bataryalarını boşaltarak ve internet verilerini tüketerek tüketicilere zarar verdiğini söylediğini gösteriyor. Bu uygulamalar 10 milyondan fazla kez kuruldu.


Bir Android telefona kurulduktan sonra, uygulamalar kullanıcının göremediği arka planda video reklamlar yayınlıyor. Ancak bu reklamlar sadece bilgisayar korsanları için gelir elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda her ay 10GB veri tüketecek. Tüm bu video reklamlar yayınlanırken, etkilenen bir cihazdaki batarya daha hızlı tükenir ve cihazın kendisi daha sıcak çalışır.

DrainerBot adı verilen bu kaynak kodu legal olarak geliştirilmiş. Hollandalı Tapcore bu yazılım aracını dağıtan girişim. Bununla birlikte girişim herhangi bir dolandırıcılık konusuna karşı soruşturma başlattığını açıklamış. Muhtemelen saldırganlar kaynak kodda oynamalar yapıp modifiye etmiş olabilir.

Bu Mobil Uygulamalar İnternetinizi Fazlasıyla Tüketiyor Olabilir

Oracle’a göre, Hollanda’dan Tapcore adlı bir şirketten bir SDK, DrainerBots’un dağıtımına yardımcı oldu. Şirket, geliştiricilerin uygulamalarının korsan kurulumlarından para kazanmalarını sağlayan bir yazılım sunuyor. Şirket, “Kendisini suçlamalardan korumak için yazılmış bir blog yazısında,“ DrainerBot reklam sahtekarlığı planını ilk kez duyduğu anda Tapcore, bu tür bir kodun bilgisi olmadan ağ üzerinden dağıtılıp dağıtılmadığını görmek için derhal iç soruşturmaya başladı Şirket, ilgili tüm taraflarla işbirliği yapmaya ve bulgularıyla ilgili tüm sonuçları vermeye hazırdır. Mobil reklamcılık sektöründe açıklık ve şeffaflık her şeyden önemlidir ve Tapcore tüm verileri ve sonuçları paylaşmaya hazırdır. ”

Tespit edilen uygulama ve oyunlar Perfect365, VertexClub, Draw Clash of Clans, Touch ‘n’ Beat – Cinema, Solitaire: 4 Seasons şeklinde sıralanıyor. Uygulamalar popüler hale geldiği için sayfayı ziyaret eden kullanıcılar herhangi bir şeyden şüphelenmeden indiriyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu