BTK 11 Farklı Cihaza Satış Yasağı Getirdi!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yaptığı denetimler sonucunda 11 adet farklı akıllı telefonun güvensiz olduğuna karar verdi. 

Bu modellerin artık Türkiye’de satışına yasak getirildi ve piyasada bulunan modellerinin toplanılmasına karar verildi. Listede göze çarpan iki marka yer aldı Xiaomi ve Kaan’a ait birer model bulunurken, bu cihazların BTK tarafından uygulanan denetimden geçemediği belirtildi.

2016 yılında piyasaya sürülen Kaan N1‘in BTK’nın yayınladığı listenin başında yer alıyordu ve artık ülkemizde satışı yasaklandı.


BTK 11 Farklı Cihaza Satış Yasağı Getirdi!

Listede göze çarpan diğer marka Xiaomi ise, Mi 5s modeline satış yasağı getirilen diğer marka oldu. Xiaomi Mi 5s 2016 yılında ülkemize giriş yapmıştı.

İşte ülkemizde satışı yasaklanan cihazların listesi: KAAN N1, XIAOMI MI 5S, CONCORD C5, BAOFENG UV-5R, BAOFENG BF-888S, SFE S780, BB MOBILE, B1280 QUATRO Q11, YANTON T-328PMR, RITERA M-446, MARS MARS PRO-446

BTK telefon yasağı konusunda şu açıklamayı yaptı;

Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda. Aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu