Tiktok Takipçi Satın Al

Bitcoin Artışının Altında Yatan Sebepleri!

Kurumsal yatırımcının ilgisi, Bitcoin ödül yarılanması ve olası ticaret savaşları Bitcoin’in değer önerisini güçlendiriyor.

BTCTurk CEO’su Özgür Güneri, son dönemde Bitcoin’de yaşanan fiyat değişimlerini değerlendirdi. Özgür Güneri, dünyanın ilk kripto para olan Bitcoin’in merkeziyetsiz ve dağıtık kurgusu, kimsenin kontrolünde olmayan açık kaynak kodlu yapısı, şeffaf ancak son derece güvenilir blokzincir altyapısı ile kimileri için değer saklama aracı, kimileri için ise gelecekte gündelik hayatın parçası olacak bir para birimi olarak değerlendirildiğini belirtti.


Bu özellikleriyle dolaşıma çıkış hızı ve miktarı sınırlı olan Bitcoin’in bazı yatırımcılar tarafından da portföylerinde çeşitlendirme yaratabilecekleri yeni bir varlık sınıfı olarak görüldüğünü ifade etti.

Bitcoin’in, 2017 yılında yaklaşık 20.000 dolar fiyata ulaşarak gördüğü zirvenin ardından, 15 aydır düşüş trendi içerisinde hareket ettiğini ve Nisan ayı başından bu yana ise alımların kuvvetlenmesi ile %100’ün üzerinde yükselerek 8.000 dolar seviyesine ulaştığını belirterek; “Bitcoin fiyatında son dönemde yaşanan hızlı yükseliş birkaç faktöre bağlı olarak gelişiyor. Bunlardan ilki kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e ilgi göstermeye başlaması…

Bitcoin Artışının Altında Yatan Sebepleri!

Bitcoin neden artıyor?

Özellikle son 1 yıl içerisinde kurumsal yatırımcıların geleneksel varlık sınıfları ile uyumlu çalışan iş süreç ve yatırım karar mekanizmaları yoluyla Bitcoin’e yatırım yapmalarını mümkün hale getirmeyi hedefleyen yeni şirketler ve yapılar oluşturmaya yönelik ciddi girişimler ortaya çıktı.Saklama başta olmak üzere bu tür altyapı yatırımları hayata geçirilmeye başlandı. Önümüzdeki dönemde kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e artan oranlarda yatırım yapmasını bekliyorum” açıklamasında bulundu.

Güneri’ye göre; Bitcoin adaptasyonunun artmaya devam etmesi, yeni yatırımcıların bu alana dahil olması ve 2018 ayı piyasasında satış yapmış olan yatırımcıların piyasaya geri dönmesi de fiyatı destekleyen başlıklar arasında yer alıyor. Global piyasalarda likidite fazlasının devam edeceği beklentisinin de deflasyonist özellikleri olan Bitcoin için iyi haber olarak değerlendirilebileceğini belirten Güneri, diğer yandan 2020 yılında Bitcoin ödül yarılanmasının, yani 10 dakikada bir sistemin madencilere verdiği ödül miktarının 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’e düşecek olmasının da, beklentilere destek olduğu görüşünde.

Olası ticaret savaşları gibi jeopolitik risklerin de Bitcoin’in farklı özellikleri olan varlık sınıfı olarak sunduğu değer önerisini güçlendirdiğini ifade eden Güneri; Bitcoin fiyatının 2018 yılındaki gibi düşüş trendinde olması veya Nisan ayı başından beri yaşadığı yükselişe bakarak geleceğe yönelik kısa vadeli tahminlerde bulunulmasını doğru bulmadığını belirtti.Güneri; “Bitcoin’in gelecekte hayatımızda çok daha fazla yer kaplayacağına inanmakla beraber yatırımcılara bu noktada önerim piyasaya uzun vadeli bakmaları, çok kısa vadeli ve panikle alınmış yatırım kararlarından uzak durmaları, taşıyabilecekleri riskleri gözeterek yatırım tutarlarını belirlemeleri ve aşırı risk almamaları…” dedi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu