Bilim Adamları Şimdiye Kadar ki En Uzak Gökadalardan Birini Buluyor: MAMBO-9 - TeknoDiot.com

Bilim Adamları Şimdiye Kadar ki En Uzak Gökadalardan Birini Buluyor: MAMBO-9

Abone Ol 

Bilim adamları ilk kez yeni bir galaksi gözlemlediler ve 13 milyar ışıkyılı uzaklıkta, bugüne dek tespit edilen en uzak galaksilerden biri.

Galaksi MAMBO-9, uzun mesafe rekorları kırmıyor. Bilim adamları galaksileri bizden benzer ve daha uzak mesafelerde buldular. Ancak MAMBO-9CNN’in bildirdiği kadar evren kadar eski, bu yüzden yeni bulgu astronomların kozmosun ilk günleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olabilir.

MAMBO-9 daha sadece yaklaşık 970 milyon yıl daha genç evrenin kendisi uyarınca, Çarşamba günü yayınladığı araştırmalara içinde Astrophysical Journal. Bu insanlar için kabul edilemez bir süre, ancak kozmik takvimde sadece bir kayma.

Bilim Adamları Şimdiye Kadar ki En Uzak Gökadalardan Birini Buluyor: MAMBO-9

MAMBO-9

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Yeni keşif, galaksi formunu izlemek için nadir bir fırsat sunuyor. 13 milyar yıl önce gerçekleşmiş olan şeyleri canlandıran Dünya’ya henüz ulaşan MAMBO-9’dan gelen ışık, bir gün yeni yıldızlara ve ekzoponyalara dönüşecek olan çok büyük bir toz bulutu ortaya çıkarmaktadır.

Austin Üniversitesi, Texas Üniversitesi’nden araştırmacı Chris Caitlin, CNN’e “Tozdan 100 kat daha fazla yıldız bekliyoruz” dedi . “Fakat MAMBO-9 henüz o kadar çok yıldız üretmedi ve Big Bang’den sonra tozun bu kadar hızlı nasıl oluştuğunu bulmak istiyoruz.”

Göz atın:   iPhone X, Yüzünden Kovuldu

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu