Banka Müşterilerine Dikkatli Olmaları İçin Uyarı Geldi - TeknoDiot.com

Banka Müşterilerine Dikkatli Olmaları İçin Uyarı Geldi

Abone Ol 

Banka hesaplarınız var ise dikkat etmeniz için genel bir uyarı yapıldı. Yapılan uyarıya sebep ise makalemizin ilerleyen satırlarında…

takipçi satın al
takipçi satın al

Kaspersky tarafından yapılan bugün kü açıklamada Afrika bölgesindeki bir çok bankaya binlerce saldırı düzenlendiğini belirtildi. Bu saldırılarda kullanılan yöntem ve yazılımların arkasında Silence adlı siber suçlu grubunun olma ihtimalinin yüksek olduğu ortaya çıktı. Silence grubu bir zamanlar dünyanın her tarafındaki bankaralara saldılarak milyonlarca dolar çalmasıyla gündeme gelmişti.

Kaspersky yapılan saldırıların nasıl yapıldığını ve izlenilen yollar hakkında bilgiler vererek bu yollara dikkat etmemiz konusunda takipçilerini uyardı.

Banka Müşterilerine Dikkatli Olmaları İçin Uyarı Geldi

Kaspersky’a göre saldırılar yapılmadan önce sosyal mühendislik yöntemleriyle bilgiler toplanmaya başlıyor. Saldırganlar banka çalışanlarına zararlı yazılım içeren kimlik avı e-postaları göndererek onlara tuzak hazırlıyor. E-posta ile birlikte bulaşan virüs güvenliği aştıktan sonra bir süre sessiz kalıyor ve kurum hakkında bilgi topluyor. Genel olarak günlük yapılan işlemlerin, video kayıtlarının, ekran görüntülerinin yedekleri depolanıyor ve daha sonrasında bu veriler saldırganlar tarafından incelenerek bankanın işleyişi hakkında bilgi çıkarıyor.

Bilgiler doğrultusunda zamanı gelince virüs aktif ediliyor ve saldırganlar bankalara aniden zarar veriyor. Bankalar tarafından bu durum fark edilene kadar saldırganlar istediklerini almış oluyor.

Kaspersky açıklamalarına devam ederken bu yeni saldırının ocak 2020’nin ilk haftasında başladığını belirtiyor.

Göz atın:   Android Kullanıcıların Dikkatine!

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu