Tiktok Takipçi Satın Al

Bakteriler Uzay Görevleri İçin Roket Yakıtı Üretecek

Georgia Institute of Technology’den bir grup bilim insanı, Mars’a bir görevle Dünya’ya geri dönen bir uzay aracına güç sağlamak için bakterilerin atmosferik CO2’den roket yakıtı ve sıvı oksijen üreteceği bir konsept geliştirdi. Hi-Tech, Nature Communications’daki yayını inceledi.


Araştırmacıların fikri, Mars‘a ana görevden önce bir dizi misyon “izleyici” gönderilecek dört futbol sahası alanına fotobiyoreaktörleri kurmak için gereken mikroorganizma ve plastik malzeme örnekleri.

Bu reaktörlerde atmosferden gelen güneş ışığı ve karbondioksit siyanobakterilere girecek. Enzimlerin etkisi altında, E. coli ile etkileşime girdiğinde, işlemin ileri aşamalarında ayrılacak olan 2,3-bütandiol ve oksijen sentezine katılan şekerler üreteceklerdir.

Ekip, sürecin, üç kat daha ağır olmasına rağmen, Dünya’dan teslim edilen metan kullanarak kimyasal kataliz yoluyla Mars’ta oksijen üreten önerilen bir kimyasal tesisten %32 daha verimli olacağını hesaplıyor. Bir sonraki adım, ekipmanı daha küçük ve daha hafif hale getirmenin ve sürecin biyolojik yönünü daha hızlı ve daha verimli hale getirmenin yollarını bulmaktır.

Matthew Realff, “Siyanobakterilerin Mars koşullarında yetiştirilebileceğini göstermek için de deneyler yapmamız gerekiyor” diyor. – Mars’taki güneş spektrumundaki farkı, hem Güneş’ten uzaklık hem de güneş ışığının atmosferik filtreleme eksikliği nedeniyle hesaba katmalıyız. Yüksek düzeyde UV ışığı siyanobakterilere zarar verebilir.”

Georgia Teknoloji Enstitüsü’ne göre, Mars yükselen aracı (MAV), mürettebatla birlikte 500 kg’lık bir yükü yörüngeye oturtmak için 30 ton metan ve sıvı oksijene ihtiyaç duyacak. Mars sıvı oksijen üretebilirken, metan Dünya’dan gelmelidir, bu da Dünya’dan kalkan ilk yükün 500 ton ağırlığında olduğu ve ek yakıtın taşınması için 8 milyar dolara mal olduğu anlamına gelir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu