Tiktok Takipçi Satın Al

Ay Tozundan Oksijen Üretmenin Bir Yolu Bulundu!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bilim adamları, ay tozundan oksijen üretmenin bir yolunu bulduklarını söylüyorlar. ESA’ya göre gerçek ay tozu örneklerinin ağırlıkça yüzde 40 ila 45 oksijen olduğu bulunmuştur.

Ekip, Hollanda’daki bir Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi laboratuvarında “prototip oksijen tesisi” açtı.


“Ayda bulunan kaynaklardan acquire oksijene güçlü olmak açıkçası gelecek ay yerleşimciler için son derece faydalı olacaktır, nefes ve roket yakıtının yerel üretimde hem” in Glasgow Üniversitesi’nden Beth Lomax söyledi açıklamada.

Ay Tozundan Oksijen Üretmenin Bir Yolu Bulundu!

Prototip sistemleri, simüle edilmiş ay regolitini, henüz gerçek şeyle denemediler. Erimiş kalsiyum klorür tuzu ile karıştırır. Bilim adamları daha sonra karışımı 950 santigrat dereceye kadar ısıttı ve içinden bir akım geçirerek oksijeni serbest bıraktı. Erimiş tuz elektrolizi adı verilen bir süreç.

Elektroliz işleminin başka bir yararlı yan ürünü vardır: metal alaşımları. Bilim adamları ayrıca Ay’daki bu alaşımlardan en iyi şekilde yararlanmak için uygulamaları araştırıyorlar. Ekip, 2020’lerin ortalarında Ay’da işletilebilecek bir “pilot tesis” tasarlamak istiyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu