Tiktok Takipçi Satın Al

Atık Su, 158 Milyon Evin Tamamına Enerji Sağlıyor!

Dünyadaki kentsel atık su, ABD ve Meksika’daki tüm evlere enerji sağlamak için yeterli enerji içermektedir. Bu sonuca, çalışmaları kuruluşun web sitesinde yayınlanan BM Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından ulaşıldı.

Bugün dünyada yılda yaklaşık 380 milyar metreküp üretiliyor. m3 = 1000 l atık su olarak nitelendiriliyor, bu da yılda Niagara Şelaleleri’nden geçen su miktarının beş katıdır. Bu yaklaşık yedi yıl içinde Victoria Gölü’nü ve yaklaşık üç ay içinde Cenevre Gölü’nü doldurmak için yeterlidir.


Aynı zamanda, araştırmacılar atık su hacminin sürekli arttığını belirtiyor: tahminlere göre, bu gösterge 2030 yılına kadar mevcut hacimlere göre% 24 büyüyecek ve 2050’ye kadar büyüme% 51 olacak.

Dünyadaki atık su yaklaşık 16.6 milyon metrik ton azot, 3 milyon metrik ton fosfor ve 6.3 milyon metrik ton potasyum içermektedir. Teorik olarak, bu besinlerin atık sudan tamamen çıkarılması, tarımdaki küresel talebin% 13.4’ünü dengeleyebilir.

Atık Su, 158 Milyon Evin Tamamına Enerji Sağlıyor!

Bu besinlerin çıkarılmasının ekonomik faydalarına ek olarak, su kütlelerinde aşırı miktarda besin bulunan bir fenomen olan ötrofikasyonun en aza indirilmesi gibi çevresel faydalar da vardır. Bu, toksik mavi-yeşil alglerin aktif büyümesine ve ayrıca oksijen eksikliğinden dolayı sudaki hayvanların ölümüne yol açar.

Buna ek olarak, atık sudaki enerji 158 milyon hane için elektrik sağlayabilir ve kabaca Birleşik Devletler ve Meksika’daki hane halkı sayısına eşittir.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu