Tiktok Takipçi Satın Al

ASUS‘tan Kablosuz GeForce RTX 4090 BTF Ekran Kartı

ASUS, 12VHPWR gerektirmeyen 600W PCIe konnektörlü kablosuz GeForce RTX 4090 BTF GPU'yu tanıttı.

ASUS, bir süredir bu konsepti tanıtıyor. Ancak, şirketin gerçek ürünler geliştirmesi ve kullanıcılar için hazırlanması için zaman gerekiyordu. BTF adı verilen bu yenilik, anakart ön yüzündeki bağlantı noktalarını, diğer tarafta gizli bağlantı noktalarıyla değiştirme fikrini içeriyor. Bu konsept, tamamen yeni bir PCIe tabanlı bağlayıcıya sahip GPU’lar için genişletiliyor. ASUS, sonunda 12VHPWR gerektirmeyen 600W PCIe konnektörlü kablosuz GeForce RTX 4090 BTF GPU’yu tanıttı.

Yeni bağlayıcı, dış kabloların gereksizliğini ortadan kaldırarak gücü tamamen anakart üzerinde bulunan bağlantı noktasından sağlıyor. Bu, RTX 40 BTF kartlarının 12VHWPR bağlayıcısına ihtiyaç duymadığı anlamına geliyor ve bu şu anda ASUS’un amiral gemisi NVIDIA GPU’su olan RTX 4090 ROG STRIX için geçerli. ASUS aynı zamanda, ASUS’a özgü PCIe çözümü ile birlikte gelen TUF Gaming serisinden RTX 4070 TI SUPER’ı da piyasaya sürüyor.


ASUS‘tan Kablosuz GeForce RTX 4090 BTF Ekran Kartı

ASUS, bu konsepti gerçeğe dönüştürmek için çeşitli şirketlerle işbirliği yapıyor. Bu tür grafik kartlarının desteklenebilmesi için belirli bağlayıcılar gerektiren anakartlarla birlikte, bilgisayar kasası üreticilerinin de uygun kablo alanını sağlamak için bu konsepti desteklemesi önemlidir. Bu konsept aslında BTF serisinin bir evrimidir ve şimdi “Advanced BTF” olarak pazarlanmaktadır, görünür kablolardan kaçınarak GPU’ya vurgu yapmaktadır.

ASUS‘tan Kablosuz GeForce RTX 4090 BTF Ekran Kartı

Şu anda başka hiçbir ekran kartı markasının bu konsepti destekleyeceğine dair bir açıklama olmadığından, ASUS RTX 40 BTF serisinin muhtemelen sınırlı bir ürün olarak kalacağı düşünülmektedir. Bu, kullanıcıların bir kart değişimi için sonunda bir kullanılmış BTF GPU’suna ilgi göstermesi konusunda sınırlı sayıda potansiyel alıcıya yol açabilir, özellikle özel bir BTF anakart gereksinimi olduğu göz önüne alındığında.

ASUS, ilginç bir fikir geliştirdi: GPU üzerindeki erkek PCIe bağlayıcısına uyacak özel bir adaptör ve kullanıcılara yerel 12VHWPR kablosunu yönlendirmelerine izin verecek. Bu adaptör her anakarta uyumlu olmayabilir, ancak Mini-ITX tasarımlarında ve GPU dikey olarak monte edildiğinde çalışacaktır.

ASUS‘tan Kablosuz GeForce RTX 4090 BTF Ekran Kartı ASUS‘tan Kablosuz GeForce RTX 4090 BTF Ekran Kartı

BTF konsepti, DIY pazarıyla veya PC bileşenlerini kendileri değiştirmekle aktif olarak ilgilenmeyen oyuncular için daha anlamlı olabilir. Muhtemelen ASUS ve ortakları ileride tam BTF sistemler sunacaklardır. Şu anda fiyat veya piyasaya sürülme tarihleri hakkında bilgi bulunmamaktadır.

ASUS’un yayınladığı gönderiler, bu konseptle uyumlu olan önerilen anakart ve kasalarla ilgili ek ayrıntılar sunmaktadır. ASUS, Aerocool, be quiet!, Cooler Master, Corsair, Inwin, Lian Li, Phanteks, Silverstone ve Thermaltake gibi daha fazla kasası seçeneği beklemektedir, bu yüzden bu markalardan daha fazla bilgi için takipte kalın.

Ancak yeni kablosuz ekran kartı konsepti olan BTF’nin her anakarta uyumlu olmadığı bir problem yaratıyor. BTF’yi çalıştırabilmek için buna uygun bir anakart seçmek gerekiyor. Bu durum, BTF pazarının genişlemesinin biraz zaman alacağını gösteriyor. ASUS daha önce anakart pinlerini arkaya gizlediği modelleri duyurmuş ve buna özel olarak A21 isimli bir kasa üretmişti. Şimdi aynı durum ekran kartlarında da geçerli olacak. Yani pinleri olmayan ve anakarttan güç alan bir ekran kartı aldığınızda, ona uygun bir anakart seçmeniz gerekiyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu