Tiktok Takipçi Satın Al

ASML: Avrupa’nın En Değerli Teknoloji Grubu, Sipariş Seliyle Mücadele Ediyor

Hollandalı çip tedarikçisi, müşterilerin istediği kadarını uzun süre teslim edemez. Yatırımcılar şu anda hala temkinli.

Kesintisiz Siparişler: Hollandalı çip tedarikçisi ASML, sipariş seliyle baş edemiyor. CEO Peter Wennink Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Şu anda gördüğümüz en büyük zorluk, talebin kapasitemizi önemli ölçüde aşması” dedi. “Hiç böyle bir şey yaşamadım.”


ASML, yarı iletken endüstrisindeki büyük patlamadan başka hiçbir Avrupa grubunun yararlanamadığı şekilde yararlanıyor. Geçen yıl satışlar üçte bir oranında artarak neredeyse 19 milyar avroya ulaştı. Hatta kâr neredeyse üçte iki oranında artarak neredeyse altı milyar avroya ulaştı.

Wennink, yükselişin sona ermesinden çok uzak: 2022 de iyi bir yıl olacak, dedi. Satışların 2021’e kıyasla yüzde 20 artmasını bekliyor. Müşterilerin tesislerini genişletmek için acilen yeni makinelere ihtiyacı var. ASML, personeli ve fabrikaları olsaydı yüzde 40 ila 50 daha fazla ekipman satabilirdi.

Sadece yatırımcılar, son zamanlardaki büyüme hikayesine pek inanmıyorlar. Hisse senetleri düşüşten bu yana değerlerinin neredeyse beşte birini kaybetti. Bununla birlikte, artı bir yıl içinde hala yüzde 40 civarında ve çoğu analist önümüzdeki on iki ayda güçlü bir fiyat artışı bekliyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu