Tiktok Takipçi Satın Al

ARM’nin Cortex-X5 Çekirdeği Çok Fazla Enerji Tüketiyor

ARM tarafından geliştirilen güçlü Cortex-X5 çekirdeklerinin yüksek hızlarda ciddi enerji tüketim sorunları yaşadığı ve düşük hızlarda çoklu çekirdekli performansın düşük olduğu bilgisi ortaya çıktı. Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 4’ün kendi özel çekirdeklerini kullandığına dair içeriden bilgilere dayanan bilgilere göre, bu durum Qualcomm için büyük bir sorun olmayabilir.

MediaTek için durum daha az çekici çünkü şirket yakında Cortex-X5 çekirdeğini merkezi işlem birimi kümesinde kullanacak olan Dimensity 9400’ü duyurması gerekiyor. Dahası, Dimensity 9400 işlemcisinin sadece güçlü Cortex-X5 çekirdeğini değil, aynı zamanda üç adet Cortex-X4 çekirdeğini de kullanacağı bilgisi var. Bu çekirdeklerle, işlemci önemli bir performans gösterebilecek olsa da, enerji tüketimi potansiyel rakiplerin çok üzerinde olacak.


Bu durum, gelecekteki akıllı telefonların pil ömrüne ciddi bir darbe vurabilir. Üreticilerin bu sorunu nasıl çözeceklerini görmek ilginç olacak çünkü artık kimse yüksek performanslı bir telefona sahip olmak için birkaç saat içinde tüm şarjı tüketen bir cihazı tercih etmeyecektir. İlk bakışta göründüğü kadar pratik olmayabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu