Tiktok Takipçi Satın Al

Arıkovanı ile Teknoloji Girişimleri 2018’de Hedefe Ulaştı

Yenilikçi teknoloji projelerini destekçilerle buluşturan, Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, geleceğin teknoloji ürünlerinin hayata geçmesi için desteğini sürdürdü.

Bugüne dek 6 bini aşkın projenin başvuru yaptığı Arıkovanı, yaklaşık 4.6 milyon TL destek topladı. Arıkovanı başta “Dünyanın En İnovatif 20 Drone” listesine giren “Ape X”, görüntü ve veri transferi sağlayan uzaktan görüntü sistemi “Wollox” ve elektrik üretebilen akıllı perde “Solar Curtain” olmak üzere farklı alanlardaki teknoloji girişimlerine ev sahipliği yaptı.


Türkiye’nin yerli ve milli girişimcilerine, geliştirdikleri teknoloji projelerini hayata geçirmeleri için gereken desteğe ulaşma imkanı sunan Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, bu yıl farklı alanlarda birçok teknoloji projesine destek yarattı. Dünyanın en kolay kullanılan drone’u “Ape X”, elektrik üreten akıllı perde “Solar Curtain”, işitme engelliler için akıllı saat “Sense Watch”, interaktif ekran dönüştürücü “Wollox”, otizmli çocukların eğitimini destekleyen “Tolkido”, 3D Yazıcılar için plastikten filament üreten “FlaX” bu projelerden birkaçı. Girişimciler ve en önemlisi projelerinin destekçileri de, geleceğin teknolojilerinin şekillenmesinde çok önemli bir rol oynadı. Platforma bugüne dek 6 bini aşkın proje ulaştı, yaklaşık 4,6 milyon TL destek toplandı, 66 proje, kabul edilerek kampanya başlattı.

Arıkovanı, girişimcilik ekosistemine verdiği desteği bir adım öteye götürmek için bu sene Arıkovanı Mağaza’yı açtı. Böylece, bugüne kadar girişimcilere yeterli fonu toplamaları için platform sağlayan Arıkovanı, artık üretime geçmeyi başaran girişimcilerin ürünlerini satışa sunulabileceği bir platform da sunmaya başladı.

Başarı hikayeleri yazılmaya devam ediyor

Arıkovanı’nda başarıyla fonlanan projeler, topladıkları desteklerle başarı hikayelerini yazmaya devam ediyor. 2018 yılında 783.955TL destek toplayarak Türkiye rekoru kıran yerli drone Ape Dünya’nın en inovatif ilk 20 drone’u arasına girdi. 24 saat içerisinde hedeflediği fonu başarıyla toplayan akıllı baston WeWALK Edison Ödülleri’nde sağlık & iyi yaşam kategorisinde Altın ödül kazandı. 2016 yılında 360 bin destek toplayan Outliers akıllı not defteri projesi bugüne kadar 120 bin defteri 200 ülkeye ulaştırdı. Yine 2016 yılında fonlanan Twin bilim seti artık dünyaya açıldı, Londra’da ofisini açtı ve İngiltere’nin en büyük bilim fuarında Türkiye’yi temsil etti. Otizmli çocukların eğitime daha kolay ulaşması için geliştirilen Otsimo bugün 90 ülkede 100 binden fazla çocuğa ulaştı. Arıkovanı’nda başarıyla fonlanan projelerin daha birçok başarı hikayesi var. Başarıyla fonlanarak çıktıkları bu yolculukta Arıkovanı değer katabildiği noktalarda girişimlere destek olmaya devam ediyor.

Arıkovanı ile Teknoloji Girişimleri 2018'de Hedefe Ulaştı

İşte ‘destek varsa oluyor’ dedirten projeler 

Ape Drone Technologies – Ape X: Dayanıklı, kolay kullanılan ve taşınan bir drone üretmek için devam eden 2 yıllık bir AR-GE sürecinin sonunda ortaya çıktı. Ape X’in üzerinde 4K kayıt yapan ve 3 eksenli sabitleyiciye sahip bir kamera mevcut. Özel geliştirilen Mime Kumanda ise “Dünya’nın En Kolay Kullanılan Drone’u’’ cümlesine yakışır bir yenilik. Hareketlere duyarlı Mime, sadece el hareketlerinizi algılayarak drone’a yön veriyor. Otomatik iniş-kalkış tuşuyla havaya kaldırmak için zorlanmayacağınız bir kumanda özelliğini taşıyor. Arkasında yer alan tuş ile de konum koruma ve GPS teknolojisi ile çalışan eve dönüş fonksiyonları kolaylıkla kullanılabiliyor. 4 yönlü ultrasonik sensörleri ile çalışan çarpışma engelleme fonksiyonu ise istenmeyen kazalardan koruyor. 20 dakika uçuş süresine ve 1 kilometre menzile sahip drone katlanır yapısıyla taşınması da çok kolay bir kullanım sunuyor. Ekibin asıl odaklandığı nokta ise drone içerisinde bulunan elektronik uçuş kartı yazılımı. 2 yıla yakın süredir, kartın dizaynı ve yazılımı üzerinde çalışan Ape Drone Ekibi geliştirilen bütün drone’ları kontrol edip her türlü ihtiyaca göre çok kolayca modifiye edilebilecek bir uçuş kartı da ortaya çıkardı. Bu yazılımı açık kaynaklı koda dönüştürerek bütün dünyanın kullanımına sunulması da hedefleniyor. Dünyada şu an sadece Amerika ve Çin tarafından geliştirilen 5 adet açık kaynaklı uçuş kartı mevcut. Ape X uçuş kartı ile bu sayı 6 olacak. Proje 200 bin TL hedef ile yola çıktı ve 784 bin TL toplayarak Türkiye rekoru kırdı.

Perdeden enerji üreten teknoloji

Solar Curtain: Apartman dairesinde güneş enerjisi üretme imkanı sağlayan Solar Curtain, perde görünümündeki panellerden oluşuyor. Dört kişilik bir ailenin yıllık elektrik tüketiminin üçte birini karşılayabilen Solar Curtain, kolay kurulumuyla da ilgi çekiyor. Duvara veya tavana monte edilen Solar Curtain, perdeden çıkan tek bir kabloyla ister doğrudan prize takılıyor, ister akü ile depolama imkanı sağlıyor. Dışarı bakan tarafında yüzde 22 verimli hücreden oluşan güneş paneli bulunan Solar Curtain, mobil uygulama ile de kontrol edilebiliyor. Anlık üretilen elektrik miktarı da aynı uygulamadan takip edilebiliyor. Kişiye özel kişiye özel tasarım, yüzlerce renk ve desen çeşitliliği olan Solar Curtain, 5 yıl panel garantisine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Solar Curtain 100 bin TL’yi hedef ile yola çıktı ve 115 bin 320 TL topladı.

İşitme engellilere hayatı hissettiren saat

Sense Watch: İşitme engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran akıllı saat Sense Watch, ses dalgalarını titreşime dönüştürüyor. Ses tipi ve yön algılama özelliği de bulunan Sense Watch, çevredeki sesleri algılayıp yazıya ve titreşim diline çevirerek duyma engelliler için yeni bir dil oluşturuyor. Tüm akıllı cihazlardan veri alabilen Sense Watch, akıllı televizyon ve akıllı tahtalar ile birlikte kullanılarak eğitimi daha etkin hale getirebiliyor. Dileyen akıllı saati ajanda gibi kullanarak otobüs saati, hava durumu ve sosyal etkinlikler hakkında bildirimler alabiliyor. Araçla entegre edilerek daha güvenli bir sürüş sunan Sense Watch’un uyarı sistemi ile sokakta daha güvenli yürüme imkanı sunuluyor. Cihaz ayrıca diğer Sense Watch kullanıcıları ile iletişime kurmaya da yardım ediyor. Sense Watch ile en sevilen şarkıları hissederek onlara eşlik etmek, müziğin ritmine ayak uydurmak da mümkün olacak. Evde kapının çalışı ya da bebeğin ağlamasından haberdar olmaya imkan sağlayan Sense Watch, kitap içerikleri, dergi ve gazete özetlerini de içeriyor. Film efekt ve seslerini hissetmeye yardım ediyor.

Sense Watch 140 bin TL toplayarak hedefine ulaştı.

Arıkovanı ile Teknoloji Girişimleri 2018'de Hedefe Ulaştı

Hızla ve takılmadan anında görüntü

Wollox- Görüntü kontrol sistemi: Sistem yeni nesil flat TV ve projeksiyon cihazlarının verimli ve etkileşimli kullanılmasını sağlamak için tasarlanmış bir görüntü kontrol sistemini ifade ediyor. Wollox görüntü kontrol sistemi, fuar alanları, konferans salonları, büyük toplantı salonları ve benzeri geniş alanlarda projeksiyon cihazlarının sunum yapılan bilgisayarlarla kablosuz bağlantı kurmasını, görüntünün yansıdığı alanı etkileşimli çalışma alanına çevirmesi için tasarlandı. Bu sayede projeksiyon cihazı ve bilgisayar arasında uzun mesafe kablolama ve bilgisayar üzerinden sunum yapma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Uzaktan yönetim kalemi sayesinde, projeksiyon cihazının yansıdığı projeksiyon perdesi, tahta, duvar, cam, televizyon gibi alanları dokunmatik hale getiriyor ve bilgisayarın uzaktan kontrol edilmesini sağlıyor. Wollox uzaktan görüntü sistemi kolay kurulumu ve her türlü görüntü yansıtma sistemine uyumlu olması sayesinde, başka bir cihaz ve mekanlarda taşınabiliyor. Proje 200 bin TL hedefiyle yola çıktı ve 232 bin 528 TL toplayarak seri üretime geçti.

Geri dönüşüm odaklı 3 boyutlu yazıcı

FlaX Filament üretim makinesi: 3 boyutlu yazıcı kullanıcıları başta olmak üzere üretim ile ilgilenen herkesin zevkle kullanabileceği geri dönüşüm odaklı olarak tasarlandı. Evde üretilen filamentler sayesinde ürün renk ve kalite çeşitliliği kendi isteklere göre dizayn edilebilecek. Üretim maliyetleri düşerken sizde boyut gözetmeksizin bütün projelerinize rahatlıkla devam edebilirsiniz. FlaX ile üretilen fazla filamentleri gelir elde etmek amacı ile kullanmak da mümkün. Hızlı üretim yapabilme özelliği sayesinde, üretilen filamentler satışa sunulabilir ve böylece FlaX ile kazanç elde edebilir. FlaX  her türlü hurda plastikten veya granül halde piyasada bulunabilen hammaddelerden filament üretebilir, böylece doğaya katkı sağlar. Proje 80 bin TL hedefiyle yola çıktı, fonlama kampanyası devam ediyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu