Tiktok Takipçi Satın Al

Apple Music Kayıpsız Ses Nedir?

Apple Music Kayıpsız ve Mekansal Ses: Herhangi bir cihazda nasıl dinlenir?

Apple Music kayıpsız ses herhangi bir cihazda nasıl dinlenir? Dolby Atmos ve Lossless formatları özel ses donanımı gerektirir.


Apple Music bu yıl büyük bir güncelleme aldı ve Android kullanıcıları da dahil olmak üzere tüm aboneler için ücretsiz. 75 milyondan fazla parçadan oluşan kataloğun tamamı, 20 milyon parçadan başlayarak ve 2021’in sonuna kadar tüm kataloğa genişleyerek ALAC (Apple Kayıpsız Ses Sıkıştırma) kullanılarak kayıpsız bir ses formatında sunulacak.

Sonunda, tüm parçalar mevcut olacak. maksimum 24bit ve 192kHz’de yüksek çözünürlüklü kayıpsız biçimde. Ek olarak, bazı parçalar, çoğu Apple ve Beats kulaklık da dahil olmak üzere uyumlu cihazlarla çalınabilen Dolby Atmos desteği kazanacaktır. Albümlerde hangi biçimlerin kullanılabildiğini gösteren etiketler göreceksiniz.

Apple Music Kayıpsız Ses Nedir?

Ancak herkes bu formatlardan yararlanamayacak; her biri için özel donanıma ihtiyacınız olacak. (Ve yazılım: Bu yeni biçimleri kullanabilmek için Apple cihazınızı iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4 veya tvOS 14.6’ya güncellemeniz gerekir.) Bu yeni biçimleri kullanmak için neye ihtiyacınız olduğuna dair basit bir döküm burada.

Unutmayın: Bu yeni biçimler için iOS 14.6, macOS 11.4 veya tvOS 14.6 veya üstü gerekir, ancak bunlar yalnızca cihazınız bunları özellikle destekliyorsa görünür.

Apple Music Kayıpsız Ses Kalitesi

Apple Music kayıpsız (Lossless), tüm bilgileri orijinal CD kalitesinde master’da tutmak için ALAC’ı (Apple Lossless Audio Codec) kullanır. 16 bit, 44.1kHz’de başlar ve 24-bit, 48 kHz’e kadar çıkar. Hiçbir bluetooth cihazı, hatta Apple’ın AirPod’ları bile bu formatı çözemez, bu yüzden kablolu kulaklıklara ihtiyacınız olacak.

Bu biçimi iPhone veya iPad’inizde etkinleştirmek için Ayarlar , ardından Müzik , ardından Ses Kalitesi’ni açın ve hücresel veya Wi-Fi bağlantıları için Kayıpsız ve Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız arasında seçim yapın. Bu özelliği etkinleştirmek için ayrıca bir Mac veya Apple TV’de Ayarlar veya Tercihler’e gitmeniz gerekir. iPhone, bir çift Lightning kulaklığı kullanabilmeniz için 24 bit, 48 kHz’i destekleyen yerleşik bir DAC’ye sahiptir. Mac’teki 3,5 mm bağlantı noktası ayrıca 24 bit, 48 kHz’i destekler. Android cihazlarda Dolby Atmos geçişini Ses ayarlarında bulabilirsiniz.

Ek olarak, Apple’ın 3,5 mm Lightning kulaklık adaptörü, 24 bit, 48 kHz’i destekleyen kendi DAC’sini içerir, böylece üst düzey kablolu kulaklıklar çalışır. Ancak Apple’ın AirPods Max için sattığı Lightning – 3,5 mm Ses Kablosu Kayıpsız akışı desteklemiyor.

Apple Music Kayıpsız Ses Nedir?

Apple Music Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız

Yüksek Çözünürlüklü kayıpsız ses, standart CD kalitesinde kayıpsız formattan bir adım ötededir. 192kHz’de 24 bit’e kadar gider. Normal Lossless ile aynı gereksinimlere sahiptir, ancak aynı zamanda bir USB DAC veya alıcı gibi 192 kHz’e kadar 24 bit sesi işleyebilen harici donanım gerektirir. Ayrıca iPhone veya Mac’iniz için bir USB-Lightning donanım kilidine de ihtiyacınız olacak.

Desteklenen dinleme cihazları: Gereksinimler Apple Music Lossless ile aynıdır, ancak 24 bit 192 kHz sesi işleyebilen harici bir DAC’ye bağlanmak için kablolu kulaklıklarınıza veya hoparlörlerinize ihtiyacınız olacak ve bu da Apple cihazınıza bağlanacaktır. HomePod ve Apple TV, Hi-Res Lossless’ı desteklemez.

Dolby Atmos

Apple Music Kayıpsız Ses Nedir?

Dolby Atmos’ta kaç parçanın bulunacağı belli değil, ancak Apple’ın yeni formata ayrılmış birkaç çalma listesi var. Daha birçok Apple cihazı desteklenir; içinde W1 veya H1 çip bulunan her AirPods veya Beats ürünü, en yeni iPhone’lar, iPad’ler ve Mac’lerde olduğu gibi Dolby Atmos’ta otomatik olarak uyumlu parçaları çalar. Ayarlar > Müzik > Ses’i açıp Dolby Atmos ayarını Her Zaman Açık olarak değiştirerek diğer kulaklıklar için açmaya zorlayabilirsiniz

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu