Tiktok Takipçi Satın Al

Apple, MacBook Pro Sesi Artırmak İçin AR ve Beamforming Kullanacak!

Bu hafta şirkete verilen yeni bir patente göre Apple, MacBook Pro ve diğer dizüstü bilgisayarlara artırılmış gerçeklik (AR) geldiğini görebilecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Şirketin ilk özel AR cihazı gibi amaç da Apple’ın dizüstü bilgisayar serisindeki ses deneyimini akıllıca geliştirmek gibi görünüyor.

AR Ses Patenti

AR’yi düşündüğünüzde, muhtemelen bir iPhone ekranı veya başa takılan bir cihaz hayal ediliyor ancak Apple, ses için AR tekniklerini de kullandı ve kullanmaya devam edecek. Geçen ay ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayınlanan AR kulaklıklar için bir patent alın. Patent, kullanıcıların fiziksel olarak bulunmasalar bile bir odada bir kişinin tam olarak nerede olacağını “duymasını” mümkün kılacak bir teknolojiyi kapsamaktadır.

İlk olarak Patently Apple tarafından tespit edilen bugünkü patent, MacBook Pro hoparlörlerine hemen hemen aynı tekniği uygulayarak ses sisteminin, sesin gerçek hoparlörlerden başka bir yerden geldiği yanılsamasını vermesine izin veriyor.


Sistem, ses iptaline benzer bir yöntemde çapraz konuşmayı iptal ederek çalışır ancak hepsi bu değil. Apple’ın patenti, bir odanın akustik imzalarına göre hoparlör çıkışını ayarlamak için HomePod benzeri teknolojiyi kullandığı düşünülüyor.

Yansıtılan sesi almak için bir mikrofon seti kullanarak, ses sistemi, kullanıcıların ortamdaki başka bir yerden bir ses geldiğini düşünmelerini sağlamak için hem yansıtılan hem de doğrudan çıkışını ayarlayabilir.

Apple, MacBook Pro Sesi Artırmak İçin AR ve Beamforming Kullanacak!

Apple’ın AR Audio Hedefleri

Bir MacBook Pro üzerindeki AR ses olasılıkları oldukça belirgindir. Ses konumlandırma, konferans görüşmeleri veya sanal toplantılar için kullanışlı olabilir ve sistemin daha sürükleyici eğlence ve oyun deneyimleri için kullanıldığını hayal etmek zor değildir.

Apple’ın AirPods Pro’su gibi, patent de Apple’ın AR hedeflerinin, iPhone’un ve AR hedefleri için diğer görsel tabanlı sistemlerin ötesine baktığını ima ediyor.

Bir zamanlar geçen yıl piyasaya sürülmesi planlanan premium  kulak üstü kulaklığın söylentileriyle de ilgili olabilir.

Apple, 2018’de bir çift kulak üstü kulaklığın hangi kulakta olduklarını algılamasına ve sesi buna göre ayarlamasına izin verebilecek bir patent açtı. Bu, yukarıda bahsedilen kulaklık patenti gibi kuşkuyla geliyor.

Apple, profesyoneller ve reklam öğeleri için kullanışlı olabilecek MacBook Pro serisine görsel AR de getirebilir ancak bir çeşit Süreklilik özelliği bir iPhone’un kullanılmasına izin vermedikçe, bu görünüşte arkaya bakan bir kamera gerektirecektir.

Bu gibi konularda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Bilgisayar Haberleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu