Apple, iCloud'un Kopyalarını Şifrelemeyi Reddetti - TeknoDiot.com

Apple, iCloud’un Kopyalarını Şifrelemeyi Reddetti

Abone Ol 

Apple, iCloud’da yedeklerin uçtan uca şifrelemesini reddetti. Şirket içindeki altı kaynağa atıfta bulunan Reuters, FBI’ın şikayetinden sonra planların değiştiğini kaydetti.

takipçi satın al
takipçi satın al

Reuters’e göre, Apple ilk olarak yaklaşık iki yıl önce iCloud‘da verilerin uçtan uca şifrelemesini sunmayı planladı ve bunu FBI’a bildirdi. Davetsiz misafirlerden gizlemek için yeni bir bilgi güvenliği sistemine ihtiyaç duydu. Aynı zamanulda, şirketin kendisi bulut depolama alanına yüklenen verileri kontrol etmeyi bırakıp üçüncü taraflara aktaramazdı.

FBI, Apple’ın planlarına sert tepki gösterdi ve bunun, suçlulara karşı kanıt toplama fırsatından mahrum olacağını söyledi. 2019’daki toplantı sırasında FBI aynı pozisyonu ifade etti ve bundan sonra Apple nihayet iCloud için uçtan uca şifreleme sağlama planından vazgeçti.

Apple, şifrelemeyi reddetti

Bazı Reuters muhatapları yayına Apple’ın kararının ABD istihbarat teşkilatlarıyla yapılan görüşmelerle ilgili olmadığını söyledi. Onlara göre, FBI’ın argümanlarını dikkate aldılar, ancak şirket “iç nedenler” fikrinden vazgeçti.

Apple, iCloud'un Kopyalarını Şifrelemeyi Reddetti

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, Apple’ı “katiller, uyuşturucu satıcıları ve diğer suç unsurlarını” kullanan telefonların kilidini açmayı reddetmekle suçladı. Cumhuriyetçiler ve Demokratlardan senatörler de şirketi bu karar için eleştirdiler ve çocuklara karşı işlenen suçların soruşturulması gereği nedeniyle uçtan uca şifrelemeye karşı bir yasa çıkarmakla tehdit ettiler.

Ocak 2020’de FBI , Apple’ı saldırıyı araştırmalarına yardım etmemekle suçladı. İstihbarat teşkilatları  , Aralık 2019’da Florida’da bir deniz üssüne ateş eden ve üç kişiyi öldüren iki iPhone erkeğine erişim talep etti Şirket, tüm bilgileri zamanında sağladıklarını söyleyerek yetkililerin iddialarını reddetti.

Göz atın:   200 TL'lik HD Video Converter Factory Pro Ücretsiz Veriyoruz!

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
çekiliş
Gametech Oyuncu Ekipman Çekilişi Başladı!
Oyuncu Ekipman Çekilişi Başladı!
TIKLA, KATIL!