Tiktok Takipçi Satın Al

Apple, iCloud’un Kopyalarını Şifrelemeyi Reddetti

Apple, iCloud’da yedeklerin uçtan uca şifrelemesini reddetti. Şirket içindeki altı kaynağa atıfta bulunan Reuters, FBI’ın şikayetinden sonra planların değiştiğini kaydetti.

Reuters’e göre, Apple ilk olarak yaklaşık iki yıl önce iCloud‘da verilerin uçtan uca şifrelemesini sunmayı planladı ve bunu FBI’a bildirdi. Davetsiz misafirlerden gizlemek için yeni bir bilgi güvenliği sistemine ihtiyaç duydu. Aynı zamanulda, şirketin kendisi bulut depolama alanına yüklenen verileri kontrol etmeyi bırakıp üçüncü taraflara aktaramazdı.


FBI, Apple’ın planlarına sert tepki gösterdi ve bunun, suçlulara karşı kanıt toplama fırsatından mahrum olacağını söyledi. 2019’daki toplantı sırasında FBI aynı pozisyonu ifade etti ve bundan sonra Apple nihayet iCloud için uçtan uca şifreleme sağlama planından vazgeçti.

Apple, şifrelemeyi reddetti

Bazı Reuters muhatapları yayına Apple’ın kararının ABD istihbarat teşkilatlarıyla yapılan görüşmelerle ilgili olmadığını söyledi. Onlara göre, FBI’ın argümanlarını dikkate aldılar, ancak şirket “iç nedenler” fikrinden vazgeçti.

Apple, iCloud'un Kopyalarını Şifrelemeyi Reddetti

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, Apple’ı “katiller, uyuşturucu satıcıları ve diğer suç unsurlarını” kullanan telefonların kilidini açmayı reddetmekle suçladı. Cumhuriyetçiler ve Demokratlardan senatörler de şirketi bu karar için eleştirdiler ve çocuklara karşı işlenen suçların soruşturulması gereği nedeniyle uçtan uca şifrelemeye karşı bir yasa çıkarmakla tehdit ettiler.

Ocak 2020’de FBI , Apple’ı saldırıyı araştırmalarına yardım etmemekle suçladı. İstihbarat teşkilatları  , Aralık 2019’da Florida’da bir deniz üssüne ateş eden ve üç kişiyi öldüren iki iPhone erkeğine erişim talep etti Şirket, tüm bilgileri zamanında sağladıklarını söyleyerek yetkililerin iddialarını reddetti.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu