Tiktok Takipçi Satın Al

Antarktika’daki Sıcaklık Rekor Seviyeye Yükseldi

Okul zamanlarından beri hepimiz Antarktika’nın gezegenimizin en güneyinde bulunan bir kıta olduğunu biliyoruz. Gezegenimizdeki diğer tüm noktalardan çok farklı, çünkü en azından en düşük hava sıcaklığına sahip.

Antarktika ikliminin yüksek nem, güçlü rüzgârlar ve yüksek düzeyde güneş radyasyonu ile karakterize edildiği de bilinmektedir.


Şu anda gezegenimizin hava sıcaklığı giderek arttığı için, en soğuk kıta da bile bazen çok sıcak olabilir. Son zamanlarda, Antarktika’daki hava sıcaklığı o kadar yükseldi ki, hafif bir sonbahar ceketinde orada yürüyebilirsiniz.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) yeni bir sıcaklık rekoru bildirdi. Arjantin araştırma istasyonu Esperanza’nın 6 Şubat 2020 performansına inanıyorsanız, Antarktika’daki hava 18.3 santigrat dereceye kadar çıktı. Bu, bilim insanlarının glakyoloji, oşinografi, biyoloji, jeoloji ve diğer bilimsel alanlarda bilimsel çalışmalar yapmalarına yardımcı olan istasyona monte edilen sensörler sayesinde biliniyordu.

Antarktika’daki en yüksek sıcaklık

En soğuk kıtadaki bir önceki sıcaklık rekoru 24 Mart 2015’te kaydedildi. Daha sonra yukarıda belirtilen Arjantin istasyonunun termometreleri 17.5 santigrat dereceye yükseldi. Birçok insan Antarktika’nın çok soğuk bir yer olduğunu düşünmesine rağmen, aslında kıyı bölgelerindeki ortalama sıcaklık -10 santigrat derecedir. Gördüğünüz gibi, permafrost’ta hava karlı Rusya’da olduğu gibi. Tek fark, bir kişinin sıcaklığı nasıl hissettiğini etkileyebilecek daha yüksek nem ve sık rüzgarlardadır.

Antarktika'daki Sıcaklık Rekor Seviyeye Yükseldi

Belki meteorologlar yeni sıcaklık kaydının anormal olduğunu düşünüyorlar. Marambio üssünün kaptanı Mauricio Nikolaas Laurisi’ye göre, Şubat ayında, kıtadaki hava sıcaklığı nadiren nadiren olumlu göstergelere ulaşıyor. Son yıllarda, hava sıcaklığındaki rekor artışlar daha sık görülür ve iyi bir eğilim olarak adlandırılamayan yağmurlar eşlik eder.

Bilim insanları, Antarktika’daki iklimin diğer kıtalardan çok daha hızlı değiştiğini belirtiyor. Böyle dramatik iklim değişiklikleri sadece buzulların erimesine ve deniz seviyesinin yükselmesine değil, aynı zamanda kıtada yaşayan hayvanların sağlığına da zarar verebilir. Şu anda, bilim insanları Antarktika’da yaklaşık 70 canlı canlı türünün yaşadığını biliyor, aralarında en az dört penguen türü, mühürler ve penguenler var.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu