Tiktok Takipçi Satın Al

Android Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Samsung, Google Pixel, OnePlus ve daha fazlasına en son yazılımı ve Google Play sistem güncellemelerini nasıl indirip yükleyeceğinizi öğrenin.

Android ekosistemi, üreticilerin cihazlarını nadiren güncelledikleri ilk günlerinden bu yana çok yol kat etti. Artık hemen hemen tüm üreticiler, cihazları için aylık veya üç aylık güvenlik güncellemeleri sunma eğilimindedir ve büyük Android güncellemelerini hızlı bir şekilde kullanıma sunarlar.


Normal işletim sistemi güncellemelerinin yanı sıra, Google’ın doğrudan tüm Android cihazlara sunduğu Google Play Sistem güncellemesi de vardır.

Yakın zamanda Android dünyasına geçiş yaptıysanız veya Android cihazınızda yeni güncellemeleri nasıl kontrol edip yükleyeceğinizden emin değilseniz, bu kılavuzu izleyin.

Android Güncellemesi Nelerdir?

Android cihazınıza güncellemeleri indirip yüklemek, Play Store’dan uygulama güncellemelerini yüklemekten biraz farklıdır. Hataları ortadan kaldırdığı ve cihazınızın güvenliğini artırabileceği için Android telefonunuzu mevcut yazılım güncellemesine güncellemek her zaman iyi bir fikirdir.

Ayrıca, yeni bir işletim sistemi güncellemesi, üzerinde oynayabileceğiniz pek çok yeni özellik sunabilir; bu, yeni bir telefon satın almadan Android telefonunuzu yükseltmenin harika bir yoludur.

Google Pixel Telefon Yazılım Güncellemesi

Google, zaman zaman Pixel telefonları için aylık güvenlik güncellemelerinin yanı sıra yeni işletim sistemi güncellemeleri yayınlar. Çoğu durumda, yeni bir sistem güncellemesi mevcut olduğunda bir bildirim alırsınız. Ancak, manuel olarak Google Pixel’inizdeki güncellemeleri arayabilir ve indirebilirsiniz.

 1. Pixel telefonunuzda Ayarlar > Sistem > Sistem güncellemesine gidin .
 2. Güncellemeyi kontrol et öğesine dokunun . Ardından Pixel’iniz mevcut tüm yazılım güncellemelerini arayacaktır.
 3. Varsa, bir İndir düğmesi görünecektir. İndirme işlemini başlatmak için üzerine dokunun.

Pixel telefonlar sorunsuz güncellemeler içerdiğinden, telefonunuz boştayken güncelleme arka planda sessizce yüklenir. Bundan sonra, değişikliklerin geçerli olması için cihazınızı yeniden başlatmanız yeterlidir.

Bu, bir güncelleme yüklenirken genellikle 5-10 dakika boyunca kullanılamayan diğer Android telefonların aksine, bir yazılım güncellemesi yükleme sürecinin tamamını büyük ölçüde hızlandırır.

En son Google Play sistem güncellemesini Pixel’inize indirip yüklemek için Ayarlar > Güvenlik’e gidin ve Google Play sistem güncellemesi düğmesine dokunun. Bir güncelleme varsa, indirilir ve kurulur.

Samsung Telefon Yazılım Güncellemesi

En son yazılım güncellemesini bir Samsung Galaxy cihazına yüklemek nispeten basit bir işlemdir. Ancak Galaxy cihazları sorunsuz güncellemeleri desteklemediği için kurulum işlemi Pixel telefona göre daha uzun sürecektir.

 1. Ayarlar > Yazılım Güncelleme > İndir ve kur seçeneğine gidin .
 2. Samsung Galaxy cihazınız sunuculara bağlanacak ve mevcut yazılım güncellemelerini kontrol edecektir.
 3. Varsa, güncellemenin değişiklik günlüğü ve indirme boyutu, İndir düğmesiyle birlikte gösterilecektir . Yükleme işlemini başlatmak için indirmeyi başlatın.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra Şimdi yükle butonuna dokunarak kurulum işlemini başlatabilirsiniz. İşlem 10 dakika kadar sürebileceği için günün ilerleyen saatlerine de erteleyebilirsiniz.

Android Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Ayrıca zaman zaman Galaxy cihazınız için yeni Google Play sistem güncellemelerini manuel olarak kontrol etmeniz de önerilir. Bu güncellemeler genellikle arka planda otomatik olarak yüklenir, ancak arada bir manuel olarak kontrol etmek de kötü bir şey değildir.

 1. Gidin Ayarlar> Biyometri ve güvenlik üzerinde ve musluk Google Play sistem güncellemesi .
 2. Ardından cihazınız bir Google Play güncellemesi olup olmadığını kontrol edecek ve varsa bir tane yüklemenizi isteyecektir.

OnePlus Telefon Yazılım Güncellemesi

OnePlus cihazları OxygenOS’u çalıştırıyor ve şirket onlar için sık güncellemeler yapıyor. OnePlus cihazlarına en son yazılım güncellemesini yükleme işlemi nispeten basittir.

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem > Sistem güncellemeleri’ne gidin.
 2. OnePlus telefonunuz daha sonra mevcut olan en son güncellemeleri kontrol edecek ve indirecektir.

Android Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

En son Google Play güncellemesini yüklemek için Ayarlar > Güvenlik ve Kilit Ekranı > Google Play sistem güncellemesine gitmeniz gerekir. Mevcut herhangi bir güncellemeyi indirmek için Güncellemeyi kontrol et düğmesine dokunun. Kurulum işlemi sırasında cihazınız yeniden başlatılacaktır.

Oppo Telefon Yazılım Güncellemesi

Oppo cihazları ColorOS üzerinde çalışır. Şirket, diğer bazı Android üreticileri kadar sık ​​güncelleme yapma eğiliminde olmasa da, yazılım güncelleme politikası son zamanlarda iyileşti.

 • Ayarlar’ı açın ve Cihaz hakkında’ya gidin. Ardından, en üstte gördüğünüz ve cihazınızın çalışmakta olduğu yapı numarasını belirten ColorOS başlığına dokunun.
 • Oppo cihazınız daha sonra mevcut yazılım güncellemelerini kontrol edecektir. Varsa, indirmeniz ve yüklemeniz istenir.

Oppo cihazınıza en son Google Play sistem güncellemesini yüklemek, seçenek Ayarlar menüsünün derinliklerine gömülü olduğundan, olması gerekenden biraz daha karmaşıktır.

Ayarlar > Şifre ve güvenlik > Sistem güvenliği > Google Play sistem güncellemesine gitmeniz gerekecek. Oppo telefonunuz daha sonra mevcut Google Play Sistem güncellemelerini kontrol edecektir.

Android Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Xiaomi Telefon Yazılım Güncellemesi

Xiaomi, cihazları için sık sık düzenli MIUI güncellemeleri yapma eğilimindedir. Aşağıdaki adımları izleyerek Xiaomi, Redmi veya Poco cihazınız için en son güncellemeyi alabilirsiniz:

 1. Ayarlar’ı açın ve Telefon hakkında’ya gidin .
 2. Gördüğünüz MIUI sürüm kartına ve ardından Güncellemeleri kontrol et düğmesine dokunun.

Ardından cihazınız, mevcut yazılım güncellemelerini kontrol etmek ve indirmek için Xiaomi’nin güncelleme sunucularına bağlanacaktır.

Android Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Redmi cihazınıza Google Play sistem güncellemelerini yüklemek için Ayarlar > Şifreler ve güvenlik > Gizlilik > Google Play sistem güncellemesine gidin. Telefonunuz daha sonra mevcut olan yeni Google Play sistem güncellemelerini otomatik olarak kontrol edecek ve indirecektir. MIUI’de de çalıştıkları için süreç Poco telefonları için aynı olacak.

Android Cihazınızı Daima Güncel Tutun

Yeni yazılım güncellemeleri geliştirme veya yeni özellikler getirme, en son güvenlik düzeltme ekini ekleme, hataları düzeltme ve daha fazlasını yapma eğiliminde olduğundan, Android cihazınızı güncel tutmak her zaman iyi bir fikirdir. Android cihazınızın sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olurlar. Ayrıca, ücretsizdirler, bu yüzden onları kurmanın bir zararı yoktur.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu