Tiktok Takipçi Satın Al

Android Studio 4.0 Yayınlandı: Yeni Gelen Özellikler Neler?

Normal bir yılda, Google I / O geleneksel olarak Android Studio’nun yeni bir sürümünün piyasaya sürülüyordu.

Bu yıl bir koronavirüsten dolayı Google I / O etkinliği olmasa da, Android ekibi, yeni Android uygulaması tasarım araçlarıyla birlikte Android Studio 4.0’ı piyasaya sürmeye hazır görünüyor. Android Studio 4.0 ile gelen yeni özellikler neler?


Geçen yıl Google I / O’da Android Studio 3.5, Project Marble olarak bilinen bir çabayla neredeyse tamamen kararlılık ve performans geliştirmelerine odaklanan çok az yeni özellikle piyasaya sürüldü.

Google, Android Studio 4.0’ı yayınladığı bir blog yazısı ve video ile duyurdu. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Google I/O’da yayınlanan son Android Studio sürümü olan Android Studio 3.5’te Google kararlılık ve performans geliştirmelerine odaklanmıştı. Google, Android Studio 4.0’ın duyurusunda yeni sürümünün eskisinin karşısında büyük değişiklikler getirdiğini açıkladı.

Android Studio 4.0 Yayınlandı: Yeni Gelen Özellikler Neler?

Geliştiricilerin Android Studio 4.0’da bulabilecekleri en heyecan verici özellikler, uygulamalarınızı tasarlamanıza yardımcı olacak yeni araçlardır. Yeni Motion Editor, daha önce bunun XML dosyalarını manuel olarak düzenlemesini gerektiren basit bir tıklama ve sürükleme arayüzü kullanarak karmaşık MotionLayout animasyonları oluşturmanıza olanak tanır. Bu arada, Düzen Denetçisi ve Düzen Doğrulama araçları, uygulamanızın tasarımını sırasıyla 3B veya birden çok ekran boyutunda önizlemenizi sağlar.

Android uygulama geliştiricileri, yeniden tasarlanan bir CPU Profiler ve kod küçültme kuralları dosyalarınızda kod tamamlamayı kullanma gibi iyileştirmelerden de yararlanabilecekler. Android Studio 4.0’ın getirdiği yeni özellikler arasında geliştiricileri en fazla heyecanlandıracak özellikler yeni tasarım araçları olacak. Android Studio 4.0, uygulamaların arayüzlerinin geliştirilmesinde kullanılacak yeni tasarım aracı Motion Editor’ı sunuyor.

Android Studio 4.0 Yenilikleri

 • Motion Editor: MotionLayout animasyonları oluşturmak, düzenlemek ve önizlemek için basit bir arayüz
 • Yükseltilmiş Layout Inspector: gerçek zamanlı ve daha sezgisel bir hata ayıklama deneyimi
 • Düzen Doğrulama: kullanıcı arayüzünüzü birden çok ekran boyutuyla karşılaştırın
 • CPU Profiler güncellemesi: Kullanıcı arayüzünde gezinmeyi daha sezgisel hale getirmek ve verilerin anlaşılmasını kolaylaştırmak için iyileştirmeler
 • R8 kuralları güncellemesi: sözdizimi vurgulama, tamamlama ve hata denetimi gibi kod küçültücü kurallarınız için akıllı düzenleyici özellikleri
 • Performans ve kalite iyileştirmeleriyle IntelliJ IDEA 2019.3 platform güncellemesi
 • Canlı Şablon güncellemesi: Kotlin kodunuz için Android’e özel canlı şablonlar
 • Clangd desteği: Clangd ve Clang-Tidy varsayılan olarak açıktır
 • apı Analizörü: yapınızdaki darboğazları anlayın ve ele alın
 • Java 8 dil desteği güncellemesi: Uygulamanızın minimum API düzeyinden bağımsız olarak kullanabileceğiniz API’ler
 • Özellik üzerinde bağımlılıklar: Dinamik Özellik modülleri arasındaki bağımlılıkları tanımlama
 • buildFeatures DSL: Veri Bağlama gibi ayrık oluşturma özelliklerini etkinleştirin veya devre dışı bırakın
 • Kotlin DSL: Kotlin DSL kod dosyaları için temel destek

Her zaman olduğu gibi, Windows, Mac, Linux ve Chrome OS için Android Studio 4.0’ı doğrudan Android Geliştiricileri sitesinden indirebilir veya mevcut kurulumunuzu uygulama içinden güncelleyebilirsiniz.

 

Android Studio 4.0 Yayınlandı: Yeni Gelen Özellikler Neler?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu