Google Android Q’yu Duyurdu! Android Q Yenilikleri ve Özellikleri Neler?

Google I/O 2019 etkinliği başladı ve yeni Android işletim sistemi Android Q duyuruldu.

Android Q özellikleri duyuruldu! Getirdiği yenilikler neler? Google I/O etkinliklerinde sürprizler yapmaktan hoşlansa da bazı sabit konularına mutlaka değiniyor. Google I/O 2019 etkinliğinde de yeni Android işletim sistemi duyuruldu. Android Q işletim sistemi duyuruldu.


İlk olarak, Android Q‘nun Android cihazlara getireceği bazı özellikleri gözden geçirelim:  Android Q, Android Ürün Yöneticisi Stephanie Cuthbertson tarafından son kullanıcı için detaylandırıldı. Android Q özellikleri arasında dikkat çeken büyük yenilik karanlık mod oldu.

[sp-related style=”dark” id=”46645″] [sp-related style=”dark” id=”46653″]

Android Q Karanlık modu

Bu özellik, Android kullanıcılarının uzun süredir istediği bir özellik. Google, Android Q‘nun Android telefonlara karanlık bir mod getireceğini onayladı. Bu özellik aktive edildiğinde gözler için kolay olmalı ve ayrıca özellikle AMOLED ekranlı telefonlarda pil tasarrufuna yardımcı olmalıdır. Google, kullanıcıların alacakaranlıkta açılmasını ve pil tasarrufu modu etkinleştirildiğinde açılmasını da ayarlayabileceklerini söylüyor. Karanlık mod, Android kullanıcılarına sunuluyor. Ortaya çıkan ekran görüntülerine göre bu mod tüm uygulamalar için kullanılabilecek.

Google Android Q’yu Duyurdu! Android Q Yenilikleri ve Özellikleri Neler?

Android Q Odak modu

Geçen yıl, Google, telefonlarımızı daha az kullanmamıza yardımcı olmak için Dijital Refah’ı tanıttı. Bu yıl Odak Modu getirecek. Bu yeni özellik, geri kalanları devre dışı bırakıldığında hangi uygulamaların aktif olacağını seçmenize izin verir. Bu, ne yapmak istediğinize odaklanmanıza izin vermelidir. İşiniz bittiğinde, diğer tüm uygulamaları devam ettirebilirsiniz. Odak modu, Dijital İyileştirme uygulamasının altında yer alan Android Pie ve Android Q cihazlarında mevcut olacak.

Android Q Family Link (Ebeveyn Denetimleri)

Android Q, ebeveynlerin çocuklarının telefonları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlar. Uygulamaları inceleyebilir, uygulama kullanımını izleyebilir ve belirli uygulamalar için bir zaman sınırı belirleyebilirsiniz. Çocuklar ayrıca, telefonlarını kullanırken verilebilecek veya reddedilebilecekleri kişilerden, ebeveynlerinden yardım isteyebileceklerdir.

Android Q Güvenlik

Google, Android güvenlik güncellemelerinin şimdi daha hızlı ulaşacağını söyledi. Plan, arka plandaki işletim sisteminin önemli kısımlarını, uygulamaları nasıl güncellediklerine benzer şekilde güncellemektir. Kullanıcılar, işletim sisteminin bu önemli bölümlerini (şu an için 12 adet) Play Store aracılığıyla güncelleyebilecekler. Proje Ana Hattı olarak adlandırılan telefon sahiplerinin, üreticilerinin güvenlik güncelleştirmelerini artık kaldırmasını beklemelerine gerek kalmayacak. Ana işletim sistemi güncellemeleri hala üretici tarafından gerçekleştirilecektir.

Düşük kaliteli cihazlar için geliştirilmiş güvenlik

Android Q çalıştıran giriş seviyesi cihazlar şimdi şifrelemeyi destekleyecek ve böylece onlar için daha fazla güvenlik sağlayacaktır. Bunlar Android Q’ya gelen yeni özelliklerden sadece birkaçı. Google‘ın Android versiyonunun getirdiği tüm heyecan verici özellikleri açıklayan Google’ın blog gönderisini okuyabilirsiniz .

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu