Tiktok Takipçi Satın Al

Google, Android 12L’yi Duyurdu: İşte Tüm Özellikleri

Android 12'nin hemen ardından, işletim sisteminin büyük ekranlar ve katlanır cihazlar için optimize edilmiş yeni bir sürümü olan Android 12L geliyor.

Google, Android deneyiminizi daha da iyi hale getirmek için Android’i daha büyük ekranlarda geliştiriyor.


Google, Android 12’yi daha büyük cihazlarda daha iyi hale getirmeye yönelik “özellik düşüşü” olarak adlandırılan Android 12L’yi duyurdu. Peki 12L nedir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Google yakında çoklu görev, uyumluluk desteği ve genel olarak daha iyi görünen uygulamalara odaklanarak daha büyük ekranlarda Android deneyimini iyileştirecek yeni yazılım güncellemesi ve “özellik düşüşü” olan 12L’yi piyasaya sürecek.

Google, Eylül 2021’de olası bir Android güncellemesini ilk kez ima ettikten sonra Android Dev Summit’te yakında çıkacak olan Android 12L’yi duyurdu.

Yeni Sürüm: Android 12L

Teknoloji şirketi, 12L özelliğinin düşürülmesinin Android 12’yi tabletler, Chrome OS cihazları ve katlanabilir cihazlar gibi büyük ekranlı cihazlarda daha iyi hale getireceğini söylüyor – esasen 600 dpi’nin üzerinde ekrana sahip tüm cihazlarda.

12L cep telefonlarında kullanılabilse de, yeni özelliklerin çoğunu zaten cep telefonlarında görmeyeceğiniz için odak en azından şimdilik diğer cihazlarda.

Android 12L Çıkış Tarihi

Google, Android 12L’yi 2022’nin başlarında, “bir sonraki Android 12 tablet ve katlanabilir cihazlar için zamanında” piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu arada uygulama geliştiricileri, 12L ile gelen değişiklikleri önizleyebilir, güncellemeler üzerinde çalışabilir ve 12L Android Emulator sistem görüntüleri aracılığıyla bunları hizmetlere uygulayabilir.

Yeni Android 12L Özellikleri

Android’in yaklaşan 12L güncellemesindeki yeniliklere bir göz atın:

Google, Android 12L'yi Duyurdu: İşte Tüm Özellikleri

Büyük Ekran Optimizasyonu

Google, geniş ekranlı cihazların kullanıcılarına bildirimler, hızlı ayarlar, kilit ekranı, ana ekran ve daha fazlası arasında daha çekici bir görünüm ve daha iyi kullanım kolaylığı sağlamak için kullanıcı arayüzünü geliştirdi. Google, daha büyük ekranlarda kullanım kolaylığı yaratma çabalarında, temel etkileşimleri basitleştirdi.

Örneğin, Google, tabletlerdeki kilit ekranı desenini ve PIN kontrollerini, kullanıcıların daha kolay ulaşabilmesi için ekranın yan tarafına taşıdı ve bu kontrolleri, ekranın diğer tarafına dokunarak, bu kontrolleri, özelliklerine bağlı olarak o tarafa taşımak için ekranın diğer tarafına taşıdı.

Katlanabilir cihazlar için Google, katla açma geçişini geliştirerek ikinci, daha büyük bir ekran kullanırken sürekliliğe odaklandı. Bu, kullanıcıların katlanmış bir ekrandan daha büyük, katlanmamış ekrana sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlar.

Geliştirilmiş Çoklu Görev

Google, daha büyük ekran kullanıcılarına yardımcı olmak için Android’in çoklu görev yeteneklerini artırdı. Örneğin, uygulamaları keşfetmesi ve kullanması artık daha kolay olan bölünmüş ekran modunda çalıştırabilirsiniz.

Birçok kişinin iPadOS’a benzediğini düşündüğü büyük ekranlardaki yeni görev çubuğu sayesinde uygulamalar arasında anında geçiş yapmak için bir uygulamayı bölünmüş ekran moduna sürükleyip bırakabilirsiniz.

Bu, insanların tabletlerin, Chromebook’ların ve katlanabilirlerin daha büyük ekranlarını kullanırken çoklu görev yapma eğiliminde oldukları düşünüldüğünde faydalıdır.

Android, tabletlerde bölünmüş ekran modunu zaten desteklerken, Google, gelecek 12L güncellemesinde keşfetmeyi daha da kolaylaştırdı.

Google, Android 12L'yi Duyurdu: İşte Tüm Özellikleri

Geliştiriciler için İyileştirilmiş Medya Projeksiyonu

İnanması zor olsa da, bu gün ve çağda, işlenmiş görüntülerin daha büyük bir ekrana tam olarak sığmayacak şekilde çevrilmediği durumlar hala var.

Bu nedenle, Android için bir ilk olarak, sanal ekran yüzeyde oluşturulduğunda, medyanın doğru en boy oranıyla maksimize edilecek ve böylece daha iyi görüntüleme için ekran dökümü iyileştirilecektir.

Gelişmiş Uyumluluk Deneyimi

Birçok uygulama zaten büyük ekranlı cihazlar için optimize edilmiştir ve sonuç olarak iyi deneyimler sunar. Ancak, daha büyük cihazlar için henüz optimize edilmemiş olanlar için Google, “kullanıcılara daha iyi bir deneyim sağlamak ve bu uygulamaların varsayılan olarak daha iyi görünmesini sağlamak için uyumluluk modumuzda görsel ve kararlılık iyileştirmeleri” yaptığını söylüyor.

Google, Android Deneyimini Daha Büyük Cihazlarda Geliştiriyor

Bir süredir insanlar Android tabletin ekranından şikayet ediyor, bu da bazılarının neden iPad’i tercih ettiğini açıklayabilir. Bu da devam eden iOS ve Android tartışmasına yardımcı olmuyor.

Android’in 12L özelliklerinin kullanıma sunulmasıyla birlikte Google, bu sorunu ve bir dizi başka sorunu çözecek ve uyumluluk desteği, çoklu görev ve uygulamalar gibi büyük ekranlı Android cihazlarda önemli alanlardan bazılarını iyileştirmeye odaklanacak. Bu, katlanabilir telefonlar için hoş bir gelişme olacak ve gelecekte daha iyi Android tabletlere bile yol açabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu