Tiktok Takipçi Satın Al

Android 12’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? [4 Yöntem]

Yeni işletim sistemi Android 12 kullanıcılarının merak ettiği konu; Android 12 ekran görüntüsü nasıl alınır? Sorusunun cevabı bu rehberimizde.


Ekran görüntüleri, telefonunuzdaki herhangi bir şeyi yakalamanın harika bir yoludur. Çevrimiçi veya bir uygulamada görmüş olabileceğiniz bir hata veya olağandışı bir şey olabilir. Bir ekran görüntüsü yakaladığınızda, daha sonra kullanmak üzere kaydedebilir ve hatta sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Şimdi, Android 12’de ile yeni bir özelliği ekran görüntüleri almak için kullanabileceği birçok yolu vardır , Android 12 olan ekran kaydırma , özel derileri aracılığıyla diğer Android üreticiler tarafından sunulan bir özellik. Android 12’de nasıl ekran görüntüsü alacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Android 12 sayesinde, yuvarlanan veya kayan veya uzun ekran görüntüleri nihayet resmi girişini yapıyor. Yuvarlanan veya kayan ekran görüntüsü almanın faydaları nelerdir?

Artık belirli bir öğenin birden fazla ekran görüntüsünü almanıza gerek yok. Bunun yerine ekran görüntüsü, kaydırma noktasının sonuna ulaşana kadar uygulamanın veya web sayfasının tüm ekranını yakalayacaktır. O halde şimdi yeni bir özellik olduğuna göre, Android 12’de normal ekran görüntülerini ve kayan ekran görüntüsünü nasıl yakalayacağınıza bir göz atalım.

Android 12’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Her ekran görüntüsü alındığında, ekran ya biraz yanıp sönecek ve sesli bir yakalama ses efekti duyulacaktır. Bazı cihazlar, çekilen bir ekran görüntüsünün bildirimini de gösterir. Bu görüntülerin tümü daha sonra cihazınızdaki bir ekran görüntüleri klasörüne kaydedilir ve stok Android çalıştıran cihazlar için Google Fotoğraflar uygulaması ve OEM Android cihazlar için Galeri uygulaması tarafından görüntülenebilir.

Yöntem 1: Düğmeleri Kullanma

Ekran görüntüsü almanın ilk, basit ve en kolay yöntemi Güç düğmesine ve Sesi Kısma düğmesine basmaktır. Bu şekilde ekran görüntüsü aldığınızda bir yakalama sesi duyacaksınız ve ekran biraz yanıp sönüyor. Bu yöntemle alınan bir ekran görüntüsü, ekranda aktif olan her şeyi ve her şeyi yakalayacaktır.

Android 12'de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? [4 Yöntem]

Yöntem 2: Kısayolu Kullanma

Bir sonraki ekran görüntüsü alma yöntemi, hızlı ayarlarda, son uygulamalarda veya hareketlerde bulunan ekran görüntüsü kısayolunu kullanmaktır. Adımlar, sahip olduğunuz cihaza göre biraz değişebilir.

 1. Ekran görüntüsünü almak istediğiniz uygulamayı açık tutun.
 2. Şimdi, son bilgiler ekranını açın. Bu, ekranın altından yukarı kaydırmanızı içerir.
 3. Son ekranda kaç uygulamanın açık olduğuna bağlı olarak, uygulamayı ortaya getirin.
 4. Son ekranın altında, seçme ve ekran görüntüsü seçeneklerini göreceksiniz.
 5. Ekran görüntüleri seçeneğine dokunun.
 6. Uygulamanın bir ekran görüntüsü şimdi yakalanacak. Yakalanan görüntü artık hemen paylaşılabilir veya düzenlenebilir.

Android 12'de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? [4 Yöntem]

Seçenek Hızlı Ayarlar’da mevcutsa, önce ekran görüntüsünü almak istediğiniz sayfayı açın ve ardından hızlı ayarlarda ekran görüntüsü seçeneğine dokunun. Şimdi, cihazınız üç parmak hareketi desteğini destekliyorsa, ekranda üç parmağınızla aşağı kaydırın ve Android 12 telefonunuzda ekran görüntüsü alacaktır.

Yöntem 3: Android 12’de Ekran Görüntüsünü Kaydırma

Ekran görüntüsü yakalamanın üçüncü yöntemi, yuvarlanan veya kayan bir ekran görüntüsü almaktır. Bu, Android 12’deki yeni bir özelliktir ve Android’in gelecekteki sürümlerinde olmaya devam edecektir. Bir Android 12 telefonda nasıl kayan ekran görüntüsü alabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Kayan veya dönen bir ekran görüntüsü almak istediğiniz uygulamayı açın. Tarayıcılarda tam web sayfasını yakalamak için çoğunlukla kayan ekran görüntüsünü kullanırız.
 2. Uygulamada ekran görüntüsü almak için ilk yöntemi kullanın.
 3. Görüntü önizlemesinin altında üç seçenek göreceksiniz – Paylaş, Düzenle ve Daha Fazla veya Genişletilmiş Ekran Görüntüsü Yakala.
 4. Daha Fazla Yakala’ya dokunun. Uygulama şimdi sonuna kadar kendi kendine ilerleyecek ve bir ekran görüntüsü alacaktır.
 5. Bazen Daha Fazla Çek seçeneğini görmezsiniz. Bu olduğunda, kayan bir ekran görüntüsü alamazsınız.
 6. Kayan ekran görüntüsünü aldıktan sonra ekrana dokunmanız yeterlidir. Görüntü şimdi yakalanacak.
 7. Resmi kaydetmek için kaydet seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Mage’yi daha sonra Google Fotoğraflar uygulamasından veya Galeri’den paylaşabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Yöntem 4: Kısıtlanmış Uygulama veya Sayfadaki Ekran Görüntüsü

Bu, ekran görüntüsü kısıtlamaları olan bir uygulamanın ekran görüntüsünü almanın en iyi yöntemidir. Bunun anlamı, yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak ekran görüntüsü almanıza izin vermeyecek uygulamalar için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu durumda, Google Asistan yardımcı bir arkadaştır.

 1. Her şeyden önce, Android cihazınızda Google Asistan’ın en son ve güncellenmiş sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
 2. Google Asistan uygulamasını açın ve Keşfet simgesine dokunun.
 3. Şimdi, Google Hesabınızın profil resmini seçin.

Android 12'de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? [4 Yöntem]

 • Şimdi çeşitli seçeneklerin bir listesini göreceksiniz. Genel seçenekleri bulana kadar aşağı kaydırın.

Android 12'de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? [4 Yöntem]

 • Onu seçin ve şimdi Ekran İçeriğini Kullan’ı seçin.
 • Ekran Bağlamı altında, Ekrandan Metin Kullan ve Ekran Görüntülerini Kullan için geçişleri seçin
 • Google Asistan uygulamasını kapatın.
 • Şimdi herhangi bir uygulamayı açın. Herhangi bir ekran görüntüsü almanızı engelleyen herhangi bir uygulama veya uygulama olabilir.
 • OK Google diyerek Google Asistan’ı açın.
 • Basitçe yazın veya Ekran Görüntüsü Al deyin.
 • Asistan şimdi bir ekran görüntüsü alacak ve bunu Galerinize kaydedecektir.
 • Oradan kolayca düzenleyebilir veya paylaşabilirsiniz.
 • Ve bu şekilde Google Asistan’ı kullanarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Ve bunlar, bir Android 12 cihazında ekran görüntüsü almanın dört yolu. Üçüncü taraf uygulamaları kullanmak veya ekrana bir harf çizmek gibi hareketler yapmak gibi başka yollar da olabilir ve ardından ekran görüntüsü alınabilir. Android 12 telefonlarda ekran görüntüsü almak için geri dokunmayı bile etkinleştirebilirsiniz.

Hatta bazı telefonlar, cihazınızın güç düğmesine bastığınızda ekran görüntüsü alma seçeneğine sahiptir. Tüm bu özellikler çeşitli Android üreticileri cihazlarında bulunur. Ayrıca, artık ekran görüntüsü almak için root erişimine sahip olmanıza gerek yok.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu