bayigram.com

Android Kullanıcıları Buraya: Android 11 Yeniliklerle Resmen Yayınlandı!

Google, birçok akıllı telefon kullanıcısının beklediği yeni işletim sistemini yayınladı. Android 11 için bekleyiş nihayet sona erdi.

Android 11 resmi olarak belirli cihazlarda kullanıma sunulduğu için bugün pek çok Android kullanıcısı için heyecan verici bir gün. Google, The Keyword’de bazı Pixel, OnePlus, Xiaomi, Oppo ve Realme telefonlarının bugünden itibaren Android 11’i almaya başladığını duyurdu. Diğer cihaz üreticileri de güncellemeyi yakında yayınlamış olacaktır.


Android 11, bir süredir beta sürümünde mevcut olsa da, şimdi yayınlanan kararlı sürümdür; bu, herkesin Android’in sunduğu en son özellikleri indirmesi ve keyfini çıkarması için güvenli olduğu anlamına gelir.

Android Kullanıcıları Buraya: Android 11 Yeniliklerle Resmen Yayınlandı!

Android 11 Yenilikleri Neler?

Google, üç ana noktaya odaklanarak Android 11’i piyasaya sürüyor: iletişim, kontroller ve gizlilik. Google, duyurusunu bu kategorilere giren 11 temel özelliğe odaklıyor.

İlk olarak Google, Android 11 kullanarak arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle iletişim kurmanın yeni yollarına odaklandı. Şirket, mesajlaşma uygulamalarındaki görüşmelerin bildirimler bölümünde özel bir alana taşınacağını ve böylece arkadaşlarınızı takip etmeyi kolaylaştıracağını duyurdu.

Google ayrıca Bubbles adlı yeni bir özelliği de kullanıma sundu. Temel olarak bunlar, uygulama değiştirmeden mesaj göndermeyi kolaylaştırır. Güncelleme ayrıca her zaman olması güzel olan yerleşik ekran kaydından da bahsetti.

Ardından şirket, cihazlarınızı kontrol etmenin yeni yollarından bahsetti. Google, güç düğmesine uzun basarak tüm akıllı cihazlarınıza hızla erişebilmenizi sağlıyor.

Android’in medya kontrollerinin yeniden tasarımı da Android 11 güncellemesine dahil edildi. Son olarak, Android Auto artık Android 11 çalıştıran tüm telefonlar için kablosuz olarak çalışıyor (arabanızın desteklediği varsayılarak).

Google’ın son büyük hamlesi, gizlilikle ilgilidir. Yeni bir kerelik izinler, bir süredir kullanmadığınız uygulamalar için “otomatik sıfırlama” izinleri ve yeni Google Play sistem güncelleme modülleri var. Bunlarla, Google Play’den telefonunuza gönderilen daha da fazla güvenlik ve gizlilik düzeltmesi alabilirsiniz.

Yeni eklenen “Medya Kontrolleri” menüsü; kulaklık, hoparlör ve TV gibi cihazların denetlenmesi ve kontrol edilmesini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda Android 11 ile hayatınızdaki önemli kişiler ve sık sık konuşma yaptığınız insanlar analiz edilebiliyor. Bu sayede sık sık konuşma yaptığınız insanların bildirimleri üst tarafta karşınıza çıkıyor.

Pixel Modellerine Özgü Özellikler

Yukarıdaki her şey Android 11’i alan tüm cihazlara geliyor, ancak Google ayrıca Pixel 2 ve daha yeni Pixel cihazlara özel bazı özellikler de sunuyor. Bunlar, günlük rutinlerinize ve yeni genel bakış eylemlerinize göre ana ekrandaki uygulama önerilerini içerir. Google, The Keyword’de Pixel cihazlara özel olarak gelen tüm yeni özellikleri duyurdu.

Android 11 Nasıl Yüklenir?

Cihazınızın Android 11’i almaya uygun olup olmadığını merak ediyorsanız Ayarlar,  SistemSistem Güncellemesi’ne gidebilir ve OTA cihazınızda henüz görünmediyse Güncellemeyi kontrol et düğmesini tıklayabilirsiniz.

Şu an itibariyle güncelleme, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4, Pixel 4 XL ve Pixel 4a cihazlarında kullanıma sunuldu.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu