Android 10 ile Gelecek Yenilikler!

Android 10, sayılarla yeni bir adlandırma geleneği başlangıcının (tıpkı iOS gibi) ilk adımını atıyor.

Bu kez Android 10 üç önemli temaya odaklanıyor. Son teknolojiyi destekleyen (katlanabilir akıllı telefonlar ve 5G Şebekesi gibi), kullanıcıların gizliliğini koruyan ve dijital refah kontrollerini geliştiriyor. Bu haberimizde, Android 10 ile birlikte gelecek olan  yeniliklere bir göz atalım.

En iyi Android 10 Özellikleri

Yeni Android sürümünde çok fazla değişiklik ve göze çarpan bazı değişiklikler var. Aşağıda listelenen özelliklerin belirli bir sıralama düzeninde olmadığını unutmayın. Bu yüzden tüm ayrıntılarına girmeden Android 10’da bilmeniz gereken temel özellikleri gözden geçirelim.

1. Katlanabilir Ekran Teknolojisi

Android 10, katlanabilir bir akıllı telefonu herhangi bir sorun yaşamadan mükemmel şekilde açabiliyor. Katlanabilir desteğe ek olarak Android 10, 5G için platform desteğini de eklemeyi unutmadı. Böylece 5G ağlarında daha hızlı ve daha düşük gecikmeler olacaktır.

2. Canlı Altyazılar

Bir video izlerken veya bir ses dosyasını dinlerken hatta podcast’leri dinlerken, Android 10 ile içerik için gerçek zamanlı olarak altyazılara sahip olabilirsiniz. Bu videoyu, sesi hızlıca anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ancak, Canlı resim yazısı özelliği başlangıç olarak Pixel cihazlarında başlatılması düşünülüyor. Daha sonra diğer ortak cihazların desteklenmesi bekleniliyor.

3. Bildirimlere Akıllı Cevap Verme

Android 10 ile Gelecek Yenilikler!

Akıllı Yanıt, bir e-postayı yanıtladığınızda Gmail uygulamasında kullanılabilen oldukça kullanışlı bir özelliktir. Temel olarak, makine öğrenmeyi (ML) kullanan bir cevap için otomatik olarak oluşturulan bir öneri olup teknik olarak zaten Android 9 Pie ile tanıtıldı ancak Android 10’da, bildirimlerin herhangi bir mesajına akıllı yanıtlar önermek için kullanıcıların gizliliğini göz önünde bulundurarak cihazdaki ML’yi kullanmaktadır. Bu, tüm 3. parti uygulamalar için de geçerlidir. Ayrıca, uygulamanın dev ekibi kendi özel cevaplarını oluşturmak isterse bu da yapılabilir.

4. Karanlık Tema

Android 10 ile Gelecek Yenilikler!

Genel olarak yerel bir sistem çapında karanlık modu bekleniliyordu ve Android 10 ile karanlık temayı şimdi etkinleştirebilirsiniz. Tüm uygulamalara / sistem uygulamalarına uygulanacaktır. Bununla birlikte, 3. parti uygulamalar yine de gerekirse özel bir karanlık modda kendi uygulamalarına sahip olabilir.

5. Sürükleyici Hareket Navigasyonu

Android 10 ile Gelecek Yenilikler!

Hareket navigasyonu Android P ile zaten tanıtıldı. Ancak, Android 10 ile bildirim çubuğunu ortadan kaldırarak ve hareketleri kullanarak gezinirken sürükleyici bir deneyim vererek, tam ekranın avantajlarından yararlanmaya çalışıyor.

6. Konum Verileri Üzerinde Daha Fazla Kontrol

Android 10 ile Gelecek Yenilikler!

Android 10 ile uygulamaların konum verilerinize nasıl kullanıldığı, eriştiği konusunda daha fazla kontrol sahibi olacaksınız. Konum verisine yalnızca uygulamayı kullanırken erişim vermeyi veya konum verilerinize her zaman erişmesine izin vermeyi seçebileceksiniz. Ayrıca, bildirim geldiğinde konum verilerinize erişimi reddetme seçeneğiniz de var.

7. Daha Hızlı Güncellemeler

Android 10 ile Gelecek Yenilikler!

Android 10’dan başlayarak, Google Play üzerinden önemli güvenlik ve gizlilik düzeltmeleri alacaksınız. Bu, hangi cihaza sahip olursanız olun, daha fazla Android cihazının güvenli kalmasını sağlayacaktır.

8. Bildirimlerde Daha Özgün Olma

Bir bildirime dokunup basılı tuttuğunuzda, bunu “Sessiz” olarak işaretleyebilirsiniz- böylece o uygulamadan hala bildirim alırsınız, ancak hiçbir uyarı sesi duyulmaz.

9. Diğer Önemli Değişiklikler

Tüm yeni özelliklere ek olarak, Android 10, yeni ses ve video codec bileşenleri, gelişmiş Wi-Fi performansı ve performans optimizasyonları için varsayılan olarak depolama şifrelemesi gibi başlık altı gelişmelerini göreceksiniz. Her küçük ayrıntıyı merak ediyorsanız, değişiklik için Android Geliştiriciler Blog’unda bulunan resmi yazıya göz atabilirsiniz.

Dipnot

Android 10 güncellemesi büyük bir sorun olsa da, görsel olarak aynı kalıyor. Kullanıcı arabiriminde bazı küçük iyileştirmeler olabilir, ancak önemli bir şey olmayabilir tam ekran hareketi gezinme modu dışında.

Abone Ol 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!