Tiktok Takipçi Satın Al
Trend

Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar?

Anakart nedir? Anakart ne işe yarar? Bu soruların tüm cevapları bu içeriğimizde sizlerle olacak.

Anakart nedir? Anakart, PC için her şeyin başladığı yerdir. Her şeyin altında yatan bileşen budur. Çizebileceğiniz pek çok farklı benzetme var, ama işte bizim favorimiz: Bu bilgisayarın sinir sistemi gibi.


Birincil görevi, bilgisayarınızdaki çeşitli bileşenler arasında elektrik sinyalleri şeklinde bilgi göndermektir. Anakartın farklı boyutlarda ve farklı kullanımlara uygun birden fazla form faktörü vardır. Daha fazla ayrıntı istiyorsanız , ATX, MicroATX ve Mini-ITX gibi form faktörleri arasındaki farklara bir göz atabilirsiniz.

Ancak genel olarak, çoğu kişi daha kompakt bir PC oluşturmayı amaçlamadıkları sürece bir ATX kartı arıyor. Daha küçük alan acemiler için hayal kırıklığına neden olabileceğinden, ilk kez inşaatçılar için daha küçük panolar önerilmez. Anakart nedir? Anakart ne işe yarar? Bu soruların tüm cevapları bu içeriğimizde sizlerle olacak.

Temel Detaylar

Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar?
Bir AMD işlemci için B450 ana kartındaki CPU soketi.

Boş bir anakarta baktığımızda, hemen fark edilebilen bazı önemli parçalar var. Kartın bir ucunda işlemci (CPU) soketimiz var. Bu soket, belirli bir AMD veya Intel işlemci setine uyacak şekilde yapılmıştır. Bir AMD işlemci asla Intel uyumlu bir karta sığamaz ve bunun tersi de geçerlidir. Sadece bu değil, aynı zamanda anakart soket türleri nesiller arasında değişebilir ve bir nesil anakart, birden fazla nesil işlemci ile uyumlu olabilir. Bu nedenle, bir AMD anakartı herhangi bir AMD CPU ile otomatik olarak uyumlu olmayacaktır.

Bir anakartın CPU’nuzla uyumlu olup olmadığını anlamak için, CPU soketinin karşısındaki ucunda yer alan ve bir soğutucu ile kaplanan yonga setine bakın. Aynı zamanda yaygın olarak Güneyköprüsü olarak da anılır.

Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar?
MSI MPG Z390M Intel uyumlu anakart üzerindeki yonga seti konumu.

PC’niz için “iletişim merkezi ve trafik kontrolörü” görevi görür anakart bir parçası. Bilgisayarınıza yerleştirdiğiniz bileşenlerin onunla uyumlu olup olmadığını anlar ve USB bağlantı noktaları ve SATA denetleyicileri gibi CPU ile doğrudan iletişim kurmayan bileşenlerin giriş ve çıkış görevlerini kontrol eder.

Birden çok yonga seti, belirli bir CPU nesli ile uyumlu olabilir ve yonga kümeleri genellikle üst düzey, bütçe ve giriş düzeyi anakart türlerine bölünür. Yazma sırasındaki son AMD yonga setleri arasında X570, örneğin daha bütçe odaklı B550 ve giriş seviyesi A520 yer alıyor.

CPU soketi ve yonga setinden sonra, bir PC’de tüm çeşitli yuvalara sahibiz. CPU’nun altında, grafik kartları ve ses kartları, TV tarayıcı kartları ve Wi-Fi ve Bluetooth kartları (yerleşik kablosuz bağlantısı olmayan anakartlar için) gibi diğer eklenti kartları için PCIe yuvaları bulunur.

Anakart PCIe Yuvası

Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar?
B450 anakart üzerindeki PCIe x16 yuvası.

Ekran kartı x16 yuvası denen şeyi kullanır. Bu, grafik kartı ile CPU arasında veri taşımak için 16 şeritli bir PCIe yuvasıdır. Bazıları x16 ile aynı boyutta olabilse de, diğer yuvalar tipik olarak 16’dan daha az şeride sahiptir.

Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar?
Intel uyumlu bir anakart üzerindeki RAM yuvaları.

Bu arada, CPU soketinin hemen yanında RAM modülleri için başka bir yuva seti vardır. Anakartınızın boyutuna ve fiyat seviyesine bağlı olarak tipik olarak iki veya dört RAM yuvası vardır. Ardından, kartın kenarlarında sabit sürücüler ve 2,5 inç SSD’ler için SATA konektörleriniz ve bilgisayarın güç kaynağına bağlanan 24 pinli bir güç dağıtım bağlantı noktası vardır.

Son olarak, pimlerin çıkıntı yaptığı başlık adı verilen bir dizi başka güç dağıtım birimimiz var. Bunlar, USB bağlantı noktaları, ön panel sesi (Bilgisayar kasanızın önündeki 3,5 mm jak), RGB aydınlatma vb. Öğeler içindir. Başlıklar tipik olarak işaretlenmiştir ve her birine hangi kabloların bağlandığını anlamayı kolaylaştırır. CPU soketinin yanında, CPU’nun kendisi için daha küçük bir güç konektörü de var.

Bunlar, anakartın ilk kez PC kurucularının çoğunun uğraşacağı temel kısımlardır. Yine de bazen, CMOS pilinin (anakarttaki saat pili) ve jumper’ların ne olduğunu anlamanız gerekebilir.

VRM

Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar?
Z490 Intel uyumlu bir anakart üzerindeki CPU VRM konumu.

Temel özelliklerin ötesinde, ana kart incelemecilerinin ve meraklılarının bahsetmeyi çok sevdikleri bir konu, voltaj regülatör modülü veya VRM‘dir. VRM tek bir parça değil, birlikte çalışan bir parça koleksiyonudur. Yüksek kaliteli bir VRM, anakartın kullanım ömrünü etkilediği için önemli bir husustur. Anakartın hız aşırtma zorunluluğu altında çalışmaya devam etme yeteneğinden bahsetmeye gerek yok.

CPU’ya güç sağlamak için, güç kaynağından çıkan voltajın 1,2 ila 1,3 volt civarında bir değere düşmesi gerekir. İşlemcinin ne kadar güç tükettiğine ve hız aşırtma yapılıp yapılmadığına bağlı olarak bundan daha yüksek veya daha düşük olabilir. CPU’nun gücünü düşürmek için anakart VRM’sine güveniyor. VRM, üç ana bileşenden oluşur: kapasitörler, bobinler ve MOSFET’ler. Sürücü entegre devrelerin yanı sıra bir darbe genişlik modülatörü (PWM) de vardır, ancak insanlar VRM’ler hakkında konuşurken, genellikle üç ana bileşeni tartışırlar.

Kapasitör

Kapasitörler, anakartın her yerinde bulunan silindirik öğelerdir. Kapasitörler bir yükü tutabilir ve bileşenlere verilen voltajı dalgalanmalara karşı korumak için düzgünleştirebilir veya filtreleyebilir. Bir anakart üzerinde kaliteli kapasitörler bulundurmak önemlidir, çünkü sisteminiz patlarsa düzgün çalışmayabilir. Kondansatörler bozulduğunda değiştirilebilir, ancak bazen tam değiştirme daha iyi bir seçenektir, özellikle de anakartınız eski taraftaysa.

Bir anakart üzerindeki CPU soketine bakarsanız, orada oldukça fazla sayıda kondansatör olduğunu fark edeceksiniz. Genellikle boğucu adı verilen bu küçük küp şeklindeki nesnelerin önünde veya yakınında dururlar. Bobinler voltajı dengelemeye yardımcı olmak için oradadır ve bunların arkasında MOSFET’ler (metal oksit yarı iletken alan etkili transistörler) adı verilen bu küçük çipler vardır.

Yüksek kaliteli kartlarda, MOSFET’ler genellikle şokların arkasındaki bir soğutucu altında görünmeyecek şekilde gizlenir. Diğer anakartlarda, Pentium CPU’ları ve Core i3 CPU’ları hedefleyen düşük bütçeli bir şey söyleyin, MOSFET’ler boğucuların yakınında görülebilir. Genel olarak, çok ısınabilecekleri için, MOSFET’ler üzerinde soğutucu bulunan bir kart istiyorsunuz.

MOSFET

MOSFET’ler, CPU’nun ihtiyaç duyduğu voltajı sağlamaya yardımcı olur. Daha sonra bobinler ve kapasitörler bu gücü dengelemek ve ani yükselmelere karşı koruma sağlamak için çalışır. Bu parçalar, iki MOSFET, bir boğucu ve bir kapasitörden oluşan fazlar olarak adlandırılan şeyleri oluşturmak için bir araya gelir. Bir anakartın ne kadar çok fazı varsa, akış o kadar temiz ve kararlıdır ve hız aşırtma sırasında CPU soketine o kadar fazla potansiyel güç iletilebilir.

Bazen anakarttaki boğulma sayısına bağlı olarak bir kartın kaç fazı olduğunu söyleyebilirsiniz. Örneğin, altı boğumlu bir anakartın altı aşaması olur, ancak bu her zaman bu kadar basit değildir.

Bazı anakart üreticileri, faz başına daha fazla kısma ekler, böylece gerçekte olduğundan daha fazla faz varmış gibi görünmesini sağlar. Fazladan bileşenler iş yükünün paylaşılmasına yardımcı olabileceğinden, bu ille de aldatıcı bir hareket değildir, ancak ek aşamalara sahip olmak kadar iyi değildir.

Teknik Detaylar

Örneğin Gigabyte’ın B450 Aorus Elite v1’inin 11 bobini vardır, ancak aslında dört fazın CPU çekirdeklerine güç sağladığı ve bu aşamaların her birinde çift bobinin bulunduğu 4 + 3 bir tasarım kullanır. Ardından, işlemcinin entegre GPU’su (varsa) veya G / Ç kalıbı gibi diğer parçalara güç sağlayan başka üç aşama vardır.

Hız aşırtma yapmıyorsanız VRM’ler ve aşamalar hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Oldukça iyi bir VRM hala önemlidir, ancak VRM ile ilgili en büyük endişe, temiz güç sağlamak ve hız aşırtmanın baskısına dayanabilecek dayanıklı bileşenlere sahip olmaktır.

VRM kalitesi hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu incelemeleri okumaktır. Daha pahalı bir kart, daha yüksek kaliteli bir VRM anlamına gelmez. Bir yönetim kurulunun VRM’sinin gücü hakkında bağımsız değerlendirmeler almak için satın almadan önce incelemelere danışmak daha iyidir.

Anakart Alışverişi

Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar?
Gigabyte oyun Mini-ITX anakartı

Burada satın almanız gereken anakart modeliyle ilgili önerilerde bulunmayacağız, çünkü ona giren çok fazla değişken var – artı, anakart modelleri birkaç revizyondan geçebilir.

Yapabileceğimizin en iyisi, bazı temel rehberlik sunmak ve sizi kendi araştırmanızı yapmaya bırakmaktır. Dikkate alınması gereken ilk şey özelliklerdir. Grafik kartı, ses kartı, gelecekteki bir Wi-Fi adaptörü için alan ve belki bir sürü başka genişletme kartı olan bir PC’ye sahip olmayı planlıyor musunuz? O zaman tüm bunları karşılamak için yeterli PCIe yuvasına sahip bir şeye ihtiyacınız olacak.

NVMe SSD için M.2 yuvası var mı ? NVMe sürücüleri 2,5 inç SSD’lerden ve sabit sürücülerden çok daha hızlı olduğu için kesinlikle bunlardan en az birini isteyeceksiniz.

Peki ya Wi-Fi ve Bluetooth? Anakartta yerleşik olanları mı istiyorsunuz yoksa yukarıda belirtilen PCIe genişletme kartına mı güveniyorsunuz?

RAM yuvalarını ve izin verdikleri maksimum bellek kapasitesini unutmayın. Bu, özellikle teçhizatınızı mümkün olduğunca ileride kanıtlamaya çalışıyorsanız çok önemlidir.

Ardından, genişletme sürücüleri için yeterli SATA bağlantı noktasına sahip olduğundan emin olmak istersiniz ve RGB’yi unutmayın. LED aydınlatma gerçekten hoş görünebilir ve bunu şimdi düşünmek, bilgisayar bir araya getirildikten sonra yapmaktansa daha kolaydır.

Özellikler için ne istediğinizi anladıktan sonra, seçimlerinizi daraltmak daha kolaydır. Ardından, kısa bir yarışmacı listeniz olduğunda, incelemelere göz atarak VRM kalitesini (özellikle hız aşırtma yapıyorsanız) düşünün.

Bunlar sadece bazı genel ipuçları, ancak temel kural şudur: Fiyat aralığınızda bulunan istediğiniz özellikleri alın ve ardından hız aşırtmayı planlıyorsanız VRM kalitesi gibi konulara dikkat edin.

Sonuç

Anakart, aşırı güçlü bir CPU veya 4K’da yüksek kare hızları sağlayabilen inanılmaz bir grafik kartı almak kadar heyecan verici değil. Bununla birlikte, ihtiyacınız olan özelliklere sahip kaliteli bir anakart, PC’nizin önemli bir parçasıdır ve özellikle hız aşırtma söz konusu olduğunda önemlidir.

Doğru panoyu elde etmek için biraz araştırma yapmak, harika bir PC yapısı oluşturmak için uzun bir yol kat edecektir.  Evet bu içeriğimizde detaylıca anakart nedir sorusunun cevabını verdik.

Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar? Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar? Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar? Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar? Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar? Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu