Tiktok Takipçi Satın Al

AMD Ryzen 8000G APU İşlemci Serisinin Çıkış Tarihi Belli Oldu

AMD Ryzen 8000G modelleri, daha önceki söylentilerden de anlaşılacağı gibi. “G” nin anlamı, bu işlemcilerin (entegre bir çözüm için oldukça güçlü olan) nispeten güçlü grafiklerle APÜ’lar olduğudur ve ayrı bir GPU’ya ihtiyaç duyulmadığı için masaüstü PC’lerde kullanılmayı amaçlamaktadır (para tasarrufu sağlar).

AMD’nin Ryzen 8000G serisinin Ocak ayının sonunda piyasaya sürüleceği doğrulandı. Gigabyte, AM5 soketine gelecek nesil bir AMD APU’nun Ocak sonunda güncelleme alacağını doğrulayan bilgileri paylaştı. Bu bilgi, Ryzen G-Series’in önümüzdeki iki ila üç ay içinde çıkış yapması beklenen, muhtemelen 8000G adını taşıyan bir seriyi doğruluyor. Phoenix yongaseti, AM5 soketine tanıtılarak, AM5 platformunda iki RDNA hesaplama biriminden fazlasını içeren ilk APU’nun gelişi işaret ediyor.

Ryzen 8000G APU serisi 2024 Ocak’ta çıkış yapacak


Gigabyte, anakart üreticisi, AMD‘nin masaüstü için yeni nesil APU’larının 2024 Ocak ayının sonlarında piyasaya sürüleceğini duyurdu. Şirketin yeni beta BIOS sürümü için yayınlanan bir basın açıklamasında (şu anda mevcut olan Ryzen 7000 işlemcileri için chipset) gelen masaüstü APU’larının özellikle bahsedildiği belirtiliyor. Açıklama şöyle diyor: “Yakında gelecek olan AM5 son nesil APU, 2024 yılının Ocak ayının sonunda piyasaya sürülecek.” Bu doğruysa, Ocak ayının başında CES 2024 etkinliğinin gerçekleşeceği düşünülürse, AMD’nin bu etkinlikte ilk bir tanıtım yapması beklenir.

Gigabyte, X670, B650 ve A620 anakartlara AM5 nesil son nesil APU desteği için AGESA 1.1.0.0 beta BIOS’u yayınladı. Yaklaşan AM5 nesil APU, 2024 yılının Ocak sonunda piyasaya sürülecek. Gigabyte’un resmi web sitesinde AGESA 1.1.0.0 beta BIOS, kullanıcılar tarafından GIGABYTE @BIOS, Q-Flash veya Q-Flash Plus teknolojileri kullanılarak kolayca güncellenebilir.

AMD Ryzen 8000G APU İşlemci Serisinin Çıkış Tarihi Belli Oldu
Görsel: videocardz

Mevcut seriden farklı olarak, AM5 için Phoenix SKUs, RDNA3 mimarisine dayanan 12 hesaplama birimine kadar destek sunması bekleniyor. Bu, entegre grafik gücünde önemli bir artışı temsil ediyor. Gigabyte, AGESA 1.1.0.0’un halen beta sürümünde olduğunu ve bu ayın sonunda nihai sürümünü alacağını doğruladı. Bu, Gigabyte’un AM5 soketi olan 600 serisi anakartları, AMD 8000G serisine neredeyse iki ay önceden hazır hale getireceği anlamına geliyor. Bu da, bu mühendislik örneklerinin Çin’in siyah piyasasında dolaşmaya başladığında daha doğru sızıntılar göreceğimiz anlamına geliyor.

Söylentilere göre, en az dört SKU planlanıyor ve 8, 6 ve 4 çekirdekli konfigürasyonları kapsıyor. Orta seviye ve giriş seviyesi 8000G modellerinin, monolitik bir die üzerinde Zen4 ve Zen4c mikro mimarilerinin bir hibritini sunan Phoenix2 die’ye dayandığı söyleniyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu