Tiktok Takipçi Satın Al

AMD Ryzen 3 İşlemciler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

AMD Ryzen 3 serisi işlemciler hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizlere en ince ayrıntısına kadar anlattık. Detaylar makalemizde...

AMD Ryzen hakkında her şey burada! İşlemci, bilgisayarın temel işle  birimini oluşturan, matematik ve belirli mantık işlemlerini elektronik olarak yapabilecek biçimde geliştirilmiş unsurdur.


İşleciler verilen komutları yorumlayan ve yürüten yongalardan oluşan tümleşik devreler olarak adlandırılmaktadır. AMD Ryzen 3 işlemci de oluşturulan yeni nesil işlemcilerden bir tanesidir. Bütçe dostu olarak adlandırılan Ryzen 3 iki farklı model ile kullanıcı karşısına çıkmaktadır.

Bu modellerin isimleri 1300x ve 1200 olarak kullanıcılara sunulmuştur. Yeni nesil bir işlemci olduğundan özellikle işlerini bilgisayar üzerinden sürdüren ve yöneten bireyler ya da bilgisayar oyunları ile iç içe olan bireyler için oldukça dikkat çekici bir ürün olarak tanımlanabilmektedir.

Soğutucu Kullanmak Mümkün Mü?

Tüm işlemcilerde olduğu gibi bu işlemcilerde de ısınma sorunlar performansın düşmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda soğutucular kullanılmaktadır. AMD Ryzen 3 modelleri için soğutucu kullanılabilir mi? Sorusunun cevabı ise evet olarak verilebilmektedir.

Özellikle yeni AMD Wraith soğutucular performans açısından oldukça iyi bir sonuç elde edilmesine imkan tanımaktadır. İşlemcinin her iki modeli de alındığında kutunun içerisinden Wraith Stealth soğutucu çıkmaktadır. Ancak bu soğutucular görsel olarak istenilen performansı sunmamaktadır. Özellikle bilgisayarında RGB görmek isteyenler için bu soğutucularda RGB bulunmamaktadır.

AMD Ryzen 3 İşlemciler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Performansı Nasıl?

Dört çekirdekli olarak kullanıma sunulan AMD Ryzen 3 grubunun en iyi modeli olan 1300X 3.5 GHz temel hız frekansı imkanı sağlamaktadır. Aynı zamanda 65W TDP değeri ile de PSU yani bilinen adı ile güç kaynağı hiçbir şekilde yorulmuyor.

Bu noktada kullanıcıların aklına “Overlock yapılır mı?” sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı ise evettir. Her iki işlemci içinde hız aşırtma yapılabilmektedir. X kodu olan model XFR teknolojisi ile kullanıma sunulduğu için 3.9 GHz hızına kadar rahatlıkla ulaşabilmekte.

Ryzen 3 1200 modeli ise Ryzen grubunda sunulan en ucuz model olarak bilinmekte. Ancak yine de bu işlemci de “Overlock” işleminin yapılmasına imkan tanımakta. Bu model için temel frekans değeri  3.1  GHz olarak ölçülürken 3.4 GHz değerine çıkartmak mümkün. TDP deri ise diğer modelde olduğu gibi 65W olarak belirlenmiş.

AMD Ryzen 3 İşlemciler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu