Tiktok Takipçi Satın Al

Alan Adı Nedir, Türleri Nelerdir?

Web adresi, insanların web sitenize gitmek için kullandıkları eşsiz ve benzersiz bir adrestir. Yalnızca sizin tarafınızdan kullanılabilir, başkası tarafından kullanılamaz. Kayıtlı bir alan adı da, sokak adresine benzer şekilde aynı işlevlere sahiptir.

Alan adı, profesyonel bir çevrimiçi varlık oluşturmak için kullanabileceğiniz benzersiz bir kimliktir. E-posta adresleri, web sitesi ve alan adından oluşan bir kombinasyon, kuruluşunuz için benzersiz bir kimlik oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca marka bilinirliğini artırmaya ve fikri mülkiyetinizi korumaya zemin hazırlar.


Alan adı, bir kayıt kuruluşundan satın alabileceğiniz bir web adresi türüdür. “blog.natro.com” gibi bir alt alan adı, orijinal alan adının sahibi tarafından oluşturulabilir.

Üst düzey alan adı, bir alan adının son kısım olarak bilinen bölümünü ifade eder. Sınırlı sayıda önceden tanımlanmış üst düzey alan adı vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • .com
 • .org
 • .gov
 • .edu

Üst düzey alan adları iki kategoriye ayrılır:

 • Ülke kodu üst düzey alan adları,
 • Jenerik üst düzey alan adları.

Jenerik üst düzey alan adı veya gTLD, genellikle belirli bir üst düzey alan adı sınıfını tanımlamak için kullanılan bir üst düzey alan adı türüdür. .uk veya .fr gibi ülke kodu üst düzey alan adları, bir ülkeye veya coğrafi bölgeye atanan iki karakterli uzantılardır. Yeni üst düzey alan adları veya nTLD’ler, kuruluşlar ve hizmetler tarafından daha alakalı ve özelleştirilmiş bir kimlik oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. Bunlara örnek olarak “.ninja”, “.app” ve “.cool” verilebilir.

Alan Adı Nedir, Türleri Nelerdir?

En Popüler Alan Adı Uzantıları Hangileridir?

.com veya .com.tr alan adı uzantısı, güçlü bir çevrim içi varlık ve marka imajı oluşturmalarına yardımcı olacağından her şirket için olmazsa olmazdır. Doğru alan adlarına sahip olmak, çevrimiçi varlıklarını yönetmelerine yardımcı olacağından işletmeler için de çok önemlidir.

İnsanlar internette gezinirken genellikle belirli şeyleri belirli alan adı uzantılarıyla ilişkilendirirler. Bir web adresi genellikle sabit bir şemaya göre düzenlenir. Adın DNS aracılığıyla çözümlenmesiyle, kullanıcılar IP adresi girmek zorunda kalmadan ziyaret etmek istedikleri bir web sitesine kolayca gidebilirler. Bir URL aynı zamanda hiyerarşiktir, bu da kullanıcıların hedefledikleri yeri hatırlamalarına yardımcı olur.

Bir web adresi oluşturmanın ilk adımı, en solda bulunan “alt alan adını” bulmaktır. Bu “www” ya da “blog” olabilir ve “es” ya da “en” içerebilir. Adresin ardından serbestçe seçilebilen bir alan adı gelir.

ABD için .us gibi ülkeye özel üst düzey alan adları ccTLD’ler olarak adlandırılırken, .org gibi genel jenerik üst düzey alan adları jenerik jenerik üst düzey alan adları olarak adlandırılır. Birçok farklı türde alan adı uzantısı olmasına rağmen, bazıları diğerlerinden daha popülerdir. Alan adı uzantılarının sayısının artması nedeniyle, bu tür alan adları için pazar çok kazançlı hale gelmiştir. Bir alan adı ticaretine başlamadan önce, sahip olduğunuz bütçeyi de göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmamanız önemlidir.

En çok kullanılan alan adları sıralaması ise şu şekildedir;

 • .com
 • .com.tr
 • .ru
 • .org
 • .net
 • .ir
 • .uk
 • .au
 • .de
 • .ua

En Çok Kullanılan Alan Adı Uzantısı: COM Domain

Alan adı uzantılarının evrimine rağmen, .com alan adı hala internetteki en popüler alan adı olmaya devam ediyor. 10 milyondan fazla tekil kullanıcısı olan .com alan adı, milyonlarca şirket ve yaratıcı tarafından tercih ediliyor. .com alan adı, güçlü bir marka itibarı oluşturmayı kolaylaştıran oldukça tanıdık ve akılda kalıcı bir uzantıdır. Ayrıca en güvenilirler arasında yer alır.

Alan Adı Nedir, Türleri Nelerdir?

Alan Adı Nasıl Seçilir?

 • İsminizin yazılmasının ve telaffuz edilmesinin kolay olduğundan emin olun. Bu, insanların hatırlamasına yardımcı olacak ve markanızın itibarını etkilemeyecektir.
 • İyi bir alan adı bir markaya dönüştürülebilmelidir. Markalaşmaları çok zor olduğundan kısmi veya tam eşleşmeli alan adlarından kaçının. Ayrıca, telaffuzu çok zor olduğu için adınızda sayı ve tire kullanmaktan kaçının.
 • Kısa ve basit tutun. Uzun alan adları yanlış yazılırsa veya yanlış hecelenirse sorunlara neden olabilir.
 • Mevcut markalara benzeyen isimlere izin verilmediğini unutmayın. Başka bir şirketin başarısından yararlanabileceğinizi düşünüyorsanız, zaten yanılıyorsunuz demektir.
 • Yeni üst düzey alan adı (TLD) seçenekleri internetin dikkatini çektiğinden, uygun bir uzantı kullanmanız önemlidir. Bazı pazarlamacılar “.com” kullanmanızı önerir, bunun nedeni dünyada en yaygın kullanılan jenerik üst düzey alan adı olmasıdır. Yerel bir pazarda iş yapmayı planlıyorsanız, ccTLD’lerin daha iyi bir seçim olduğu unutulmamalıdır.
 • İyi bir alan adı, işletmenizin ne ile ilgili hizmet verdiğini tüm dünyaya anlatabilmelidir. Çok gerçekçi bir terim kullanmaktan kaçınmanız gerekse de akıllıca bir ad, tüketicilerinizin sitenizde gezinirken aradıklarını bulmalarına yardımcı olabilir.

Alan Adı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Natro ile alan adı sorgulama yapmak oldukça kolay bir süreçtir. com domain dahil olmak üzere sınırsız uzantıyı sizlere sunan Natro, hızlı bir şekilde alan adı seçimini yapmanızı sağlamaktadır. Hemen Natro hizmetlerini inceleyerek size en uygun olanını kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

Alan Adı Sorgularken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir web sitesi açmadan önce uygun bir alan adına sahip olmanız önemlidir. İsim kısa ve akılda kalıcı olmalı ve farklı ülkelerden insanlar için anlaşılması kolay olmalıdır. İyi tasarlanmış bir alan adına sahip olmak, farklı bölge ve ülkelerden siteye kolayca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bir alan adının tescil amacıyla değerlendirilebilmesi için web sitesinin içeriğiyle uyumlu olması ve ilgili anahtar kelimeleri içermesi gerekir. Ayrıca ismin tescil edilebilmesi için önce marka tescilinin yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu