Tiktok Takipçi Satın Al

Akıllı Telefonu Soğutan ve Atık Sıvıdan Şarj Edebilen Bir Cihaz Geliştirildi

Elektronik cihazların aşırı kullanımı, aşırı ısınmasına neden olabilir, bu da onları yavaşlatabilir, bileşenlere zarar verebilir, hatta bir patlamaya veya yangına neden olabilir.

Şimdi, ACS Nano Mektuplarında buluş hakkında bir makale yayınlayan araştırmacılar, hem cep telefonu pilleri gibi elektronikleri soğutup hem de atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel geliştirdiler.


Piller, LED’ler ve bilgisayar mikroişlemcileri dahil olmak üzere elektronik cihazların bazı bileşenleri çalışma sırasında ısı üretir. Aşırı ısınma, enerji kaybına ek olarak cihazların verimliliğini, güvenilirliğini ve hizmet ömrünü azaltabilir.

Araştırmacılar, cihazın ısısını düşürürken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilecek akıllı bir termogalvanik hidrojel geliştirmek istedi. Şimdiye kadar, bilim adamları birini ya da diğerini yapabilen, ancak her ikisini aynı anda yapamayan cihazlar geliştirdiler.

Akıllı Telefonu Soğutan ve Atık Sıvıdan Şarj Edebilen Bir Cihaz Geliştirildi

Ekip, su ve spesifik iyonlarla dolu bir poliakrilamid çerçevesinden oluşan bir hidrojel yaptı. Hidrojeli ısıttıklarında, iki iyon (ferrisiyanid ve ferrosiyanit) elektrotları elektrotlar arasında aktarıp elektrik üretti. Bu arada, hidrojelin içindeki su buharlaşarak soğudu. Kullanımdan sonra hidrojel, çevredeki havadan su emerek kendini restore etti.

Yeni malzemeyi göstermek için, araştırmacılar hızlı deşarj sırasında cep telefonunun piline taktılar. Atık ısının bir kısmı 5 μW elektriğe dönüştürüldü ve pil sıcaklığı 20 ° C azaldı. Düşük çalışma sıcaklığı pilin güvenli çalışmasını sağlar ve toplanan elektrik pili şarj etmek veya soğutma sistemini kontrol etmek için yeterlidir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu