Tiktok Takipçi Satın Al

Akıllı Saatler, Koronavirüs Belirtilerini Erkenden Uyarabilir!

Akıllı saatler, koronavirüsün erken belirtilerine karşı uyarıda bulunabilir.

Araştırmacılar, popüler akıllı saatlerin işlevselliğini test ettiler ve koronavirüs belirtilerini tanımlamak için kullanılabileceklerini buldular. Cihazlar kalp atış hızı, ter seviyeleri, vücut ısısı ve kullanıcıyı bir uzman görmeye yönlendirebilecek diğer işaretleri kaydedebilir.


Bu cihazlar genel sağlığı izlemek için harika araçlar olduğundan, araştırmacılar bunları hastalıkları tespit etmek için kullanmanın yollarını keşfetmeye başladılar. Örneğin; bilim insanları, grip benzeri hastalığı olabilecek kişileri belirlemek için Fitbit cihazlarından gelen verileri analiz etti. Dinlenirken kalp atış hızı ve günlük aktiviteyi temel aldılar. Dinlenirken kalp atış hızının artması bir enfeksiyonla ilişkilendirilebilir.

Saat ayrıca artan vücut ısısının göstergesi olan ter seviyelerini de ölçebilir. Araştırmacıların yaklaşımlarından biri, terin bileşimini algılayan sensörler oluşturmaktır. Bu bileşikler, insan sağlığı hakkında çok sayıda veri sağlayabilir. PH, sodyum iyonları, glikoz ve alkol içeriği, yeni ter sensörleri tarafından tespit edilebilen şeylerden sadece birkaçı.

Akıllı Saatler Artık Sağlık Sektöründe Öncü Olabilir

Akıllı Saatler, Koronavirüs Belirtilerini Erkenden Uyarabilir!

Ancak bilim adamları, artık “akıllı” saatlerin ve bilekliklerin yalnızca koronavirüs veya diğer hastalıkları gösteren dolaylı işaretleri tespit edebildiğini belirtiyor. Birkaç yıl boyunca, mevcut birçok aşınmaya dayanıklı sensörün dezavantajı, SARS-CoV-2 gibi bir virüsün varlığını tespit edemeyecek olmaları olacaktır. Bunu yapmak için, virüse özgü RNA’yı tanımlamayı öğrenmeleri gerekir.

Araştırmacılar, böyle bir teknolojinin gelecekte mevcut olacağından eminler. RNA tespiti genellikle bir numuneden RNA’nın çıkarılması, RNA’nın çoklu kopyalarının yapılması ve RNA’nın tanımlanması dahil olmak üzere birkaç adımı içerir. Mühendisler son zamanlarda bu işlem için cihazları minyatür hale getirme konusunda ilerleme kaydetmiş olsalar da, akıllı saatlerde kullanılamayacak kadar büyükler.

Akıllı Saatler, Koronavirüs Belirtilerini Erkenden Uyarabilir!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu