Tiktok Takipçi Satın Al

AI İnsanlığın Kaderini 10 Yılda Tahmin Etti (Dünya Isınıyor!)

Yapay zekayı kullanan yeni bir çalışma, dünyanın önümüzdeki 10 ila 12 yıl içinde bir derecenin onda birkaçı daha ısınacağını ve önemli bir iklim değişikliği eşiğini geçeceğini gösterdi. “Yüksek teknoloji” bilim adamlarının vardığı sonuçlarla tanıştı.

İnsanlığın uluslararası kabul görmüş iklim değişikliği eşiğini yaklaşık on yıl içinde geçmesi ve havayı ısıtmaya devam etmesi muhtemeldir. Böylece gezegen, azaltılmış emisyonlarla bile bir sonraki ısınma sınırını 21. yüzyılın ortalarında geçecek. Bu tür sonuçlar yapay zeka tarafından yapılmıştır ve önceki simülasyonlarda elde edilen verilerden daha karamsardır.


Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan bir çalışma , küresel ısınmayı 2015 Paris İklim Anlaşması’nın gerektirdiği 1,5°C ile sınırlamanın mümkün olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor. Anlaşmanın amacı, iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini en aza indirmektir. Bilim adamları, gezegenin sanayi öncesi zamanlardan beri veya 19. yüzyılın ortalarından beri 1,1 ila 1,2 santigrat derece ısındığını söylüyor.

Makine öğrenimini kullanan iklim bilimciler, Dünya’nın 2033 ile 2035 (10 ila 12 yıl) arasında 1,5°C sınırını geçeceğini hesapladılar. Yeni sonuçlar, diğer daha geleneksel tahmin yöntemleriyle tutarlıdır.

Yapay zekaya dayalı bir araştırma, emisyonlarda katı kesintiler yapılsa bile insanlığın sıcaklık artışını 2°C’nin altında tutamayacağını gösterdi. AI sonuçları, bilim adamlarının geçmiş gözlemlere dayanan tahminlerinden farklıdır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu