Tiktok Takipçi Satın Al

Bir Devrin Sonu: Adobe Flash Player Desteği Yolun Sonuna Geldi

Adobe Flash Player Desteği sona erdi

Asırlık multimedya oynatıcı ve oluşturma aracı, 31 Aralık 2020’den sonra çalışmayı bıraktı ve efsanevi bir internet uygulamasına son vermiş oldu.


Flash’ın kullanıcı tabanı son beş yılda önemli ölçüde azalmış olsa da, Flash Player desteğinin tamamen kaldırılması bazı web sitelerinin ve çevrimiçi oyunların tamamen çalışmamasına neden olacaktır. Adobe Flash desteği resmi olarak yolun sonuna geldi. Asırlık multimedya oynatıcı ve oluşturma aracı 2021 yılından itibaren artık aktif değil!

Adobe Flash Desteği Bitiyor, Flash Artık Yok

Adobe Flash’ın pas yığınına çarptığı haberi sürpriz değil. Adobe, Temmuz 2017’de Flash’ı kaldırmayı planladığını duyurdu. Üç yıllık yetkisiz kullanım süresi, web sitelerine ve içerik oluşturuculara şu anda tercih edilen HTML5 gibi modern alternatiflere geçme şansı verdi.

Dünya 2021 yeni yılına girerken, Microsoft artık resmi olarak Adobe Flash oynatıcısını desteklemeyecek. Adobe, 12 Ocak 2021’den itibaren Flash içeriğinin Flash Player’ı kullanarak çalışmasını engelleyecektir. Sisteminizde yüklü Flash Player’ı çalıştırmayı denerseniz, aşağıdaki uyarıyla karşılaşırsınız:

Bir Devrin Sonu: Adobe Flash Player Desteği Yolun Sonuna Geldi

2021’in başlarında, bir Windows 10 yaması Adobe Flash’ı sisteminizden kaldıracak. Ekim 2020’de bildirdiğimiz gibi, Flash kaldırma işlemi iki aşamada gerçekleşecek.

Ekim 2020’de yayınlanan bir güncelleme, Windows 10 aracılığıyla yüklenen Adobe Flash Player’ın herhangi bir kopyasını kaldırdı. Bu, Adobe Flash Player’ı Programlar ve Özellikler uygulama listenizde normal bir program olarak yüklediyseniz, güncellemenin onu zorla kaldıracağı anlamına gelir.

Bu güncelleme, 2021 Ocak ayının başlarında her Windows 10 kullanıcısına sunulacak ve Adobe Flash Player’ı sisteminizden kaldıracaktır.

Ancak, önceki makalemizde açıklandığı gibi, bu güncelleme “her Flash türünü silmez.” Örneğin, Microsoft Edge’de yüklü bir Flash bileşeniniz varsa bu, güncellemeden sonra kalacaktır. Microsoft, daha sonraki bir tarihte Flash Player bileşenlerini tarayıcınızdan kaldıran ikinci bir güncelleme yayınlayacaktır.

Diğer büyük tarayıcılar, Adobe Flash player’ı kaldırmak için zaten adımlar attı. Mozilla, Flash Player’ı 26 Ocak 2021’de yayınlanacak olan Firefox 85 sürümünden kaldıracak.

Google Chrome, sürüm 76’da varsayılan Flash desteğini devre dışı bıraktı (yazma sırasında Chrome 87 sürümündeyiz) ve yaklaşan bir güncellemeyle Flash seçeneğini tamamen kaldıracak.

Apple, Flash desteğini Safari 14 ile öldürürken, Opera, Google Chrome (ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılar) ile aynı engelleme ve kaldırma sürecini izleyecektir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu