Tiktok Takipçi Satın Al

6GHz Wi-Fi Nedir? Wi-Fi 6E ile Farkları Neler?

6GHz Wi-Fi Nedir

Ev internetinizle ilgili en büyük sıkıntınız nedir? Hız? Menzil? Özellikle tüm cihazlarınızda Wi-Fi kullanıyorsanız, genellikle ikisinin birleşimidir.

Tüketiciler uzun süredir iki Wi-Fi bandı kullanıyor: 2,4 GHz ve 5 GHz. Çok basit bir ifadeyle, 2.4GHz daha geniş bir aralığa sahipken 5GHz daha hızlıdır.


Ancak şimdi, bir sonraki Wi-Fi yönlendiricinizin başka bir iletim bandına erişimi olabilir. 6GHz Wi-Fi’nin piyasaya sürülmesi, Wi-Fi bağlantısında şimdiye kadarki en büyük değişikliklerden biridir – ancak 6GHz Wi-Fi nedir ve 2,4GHz ve 5GHz Wi-Fi’den farkı nedir?

6GHz Wi-Fi Nedir?

Mevcut Wi-Fi yönlendiriciniz büyük olasılıkla iki Wi-Fi bandında yayın yapıyor: 2,4 GHz ve 5 GHz. Bu iki bant, açık yayın için lisanslanan frekans spektrumunun iki alanıdır; yönlendiricisi olan herkes, Wi-Fi sinyallerini diğer yayınlara müdahale etmeden veya müdahale etmeden yayınlayabilir.

Aynı iki frekans kanalını kullanan her bir yönlendiricinin sorunu, yerleşik alanlarda (ofisler, apartman blokları veya teraslı konutlar gibi), ağınızı yavaşlatabilecek parazit yaşayabilmenizdir.

İlgili Makaleler

Ocak 2020’de Wi-Fi Alliance, ağ tıkanıklığını ve paraziti hafifletmeye yardımcı olmak için Wi-Fi spektrumunu 6GHz bandına genişleten yeni bir frekans bandının tüketicilere sunulacağını duyurdu.

6GHz Wi-Fi bağlantıları, diğer sinyallerden daha az parazit almanın yanı sıra, daha düşük gecikme süresiyle daha yüksek hızlar sağlamalıdır.

6GHz Wi-Fi, 5GHz Wi-Fi’den Daha mı Hızlı?

Garip bir şekilde, kağıt üzerinde 6GHz Wi-Fi, 5GHz Wi-Fi’den daha hızlı değil. Alt bantla aynı maksimum veri aktarım hızıyla gelir. Teknik olarak, hem 5GHz Wi-Fi hem de 6GHz Wi-Fi’nin maksimum maksimum hızı 9.6Gbps’dir. Unutma, bu teorik bir maksimum. Gerçek hayatta bu hızı asla elde edemezsiniz, bu ne kadar şaşırtıcı olursa olsun.

6GHz Wi-Fi bandının getirdiği en büyük değişiklik, ağınızda kullanılabilen yayın kanalı boyutundadır. Wi-Fi bandınız birçok farklı yayın kanalı içeriyor. Hava sahası için rekabet eden birçok Wi-Fi sinyalinin olduğu yoğun bir yerde, aynı kanalı kullanarak aynı frekansta yayın yapanlar parazit ve zayıf veri iletimi yaşayabilir.

Aynı kanalı ne kadar çok kişi kullanırsa veya birbirinin kanallarıyla çakışırsa, Wi-Fi performansı sorunları yaşama olasılığınız o kadar artar. Artık verileriniz komşunuzun ağına atlamayacaktır ve bunun tersi de geçerlidir. Bu işler böyle yürümez. Ancak yerel Wi-Fi alanınızdaki tıkanıklığı hafifletmek için adımlar atmak, genel internet performansınızı ve deneyiminizi iyileştirebilir.

6GHz Wi-Fi Yeni, Daha Geniş Kanallar Yaratıyor

2,4 GHz Wi-Fi kullandığınızda, her biri 20 MHz genişliğinde yalnızca 11 kanalla sınırlandırılırsınız. Ayrıca, bunlardan yalnızca üçü birbiriyle “örtüşmez”: Kanal 1, 6 ve 11. Yönlendiricinizin “Akıllı” ayarı varsa, otomatik olarak en az sıkışık kanalı seçmelidir.

Buna karşılık, 5GHz Wi-Fi, kanal birleştirme yoluyla daha geniş frekans kanalları oluşturan çok daha fazla kanala sahiptir . Örneğin, kalabalık bir Wi-Fi alanından kaçmak için 5GHz Wi-Fi bağlantınız 20MHz kanalları 36 ve 40’ı 40MHz kanal 38’e “bağlayabilir”. Bağlı kanal daha geniş bir frekansa sahiptir ve daha az parazitle daha fazla veri iletimine izin verir. Ayrıca, 5GHz bandında 24 kanal örtüşmez ve size biraz sessizlik bulmak için spektrumda hareket etme özgürlüğü verir.

6GHz Wi-Fi, 14 yeni 80MHz kanal ve yedi yeni 160MHz oluşturarak bunu daha da ileriye taşıyor. Bu kanalların tanıtılması ve mevcut ağ kapasitesi, sıkışık alanlarda veri çıkışını önemli ölçüde artırmalıdır.

Bu nedenle, 6GHz Wi-Fi bağlantınızın mutlak hız sınırını yükseltmese de Wi-Fi bağlantınızın (ve komşularınızın) kullanabileceği alan miktarını etkin bir şekilde dört katına çıkararak tıkanıklığı azaltır.

Potansiyel olarak daha hızlı Wi-Fi olasılığı heyecan verici, buna hiç şüphe yok. Ancak denklemde bir başka sınırlayıcı faktör daha var: internet servis sağlayıcınız (ISS). Ev veya ofis internet bağlantınız, ödediğiniz aboneliğe bağlıdır.

Son olarak, mevcut Wi-Fi bağlantınızın menzilini düşünün. Şu anda 2,4 GHz bağlantınız en uzun menzile sahip, ancak 5 GHz bağlantınız verileri daha hızlı aktarıyor. 6GHz Wi-Fi, küçük bir alanda daha hızlı Wi-Fi sağlayarak bu modeli sürdürür.

6GHz Wi-Fi Nedir? Wi-Fi 6E ile Farkları Neler?

Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E Nedir?

Yani, Wi-Fi bantları ve Wi-Fi adlarıyla ilgili olan şey, bunların her zaman ilişkili olmamasıdır. Ortak Wi-Fi standartları, farklılıkları açıklamaya yardımcı olur , ancak isimlendirmeden sonra yine de kafa karıştırıcı olabilir. Fark (ve karışıklık), Wi-Fi’yi tanımlamak için kullanılan iki farklı adlandırma şemasına bağlıdır.

Bunlardan biri, Wi-Fi standartlarını koruyan ve uygulayan görev grubu olan IEEE 802.11’den gelir. Bir yönlendiricinin 802.11ac veya 802.11ax’ı desteklediğini okuduğunuzda , bu IEEE’nin resmi standardıdır.

Ancak Wi-Fi Alliance, IEEE’nin alfanümerik standardının satın aldıkları teknolojiyi anlamaya çalışan tüketiciler için kafa karıştırıcı ve yararsız olduğuna inanıyor. Bu nedenle, Wi-Fi Alliance (Wi-Fi ticari markasına sahip olan), 2013 yılında Wi-Fi 5 (802.11ac) ile Wi-Fi X standardını geriye dönük olarak uygulamıştır .

İki Wi-Fi adlandırma şemasının ilişkisi şu şekildedir:

  • Wi-Fi 6E: 11ax-2021 (2021)
  • Wi-Fi 6: 11ax (2019)
  • Wi-Fi 5: 11ac (2013)
  • Wi-Fi 4: 11n (2009)
  • Wi-Fi 3: 11g (2003)
  • Wi-Fi 2: 11a (1999)
  • Wi-Fi 1: 11b (1999)
  • Miras: 11 (1997)

Dolayısıyla Wi-Fi 6E, IEEE 802.11ax-2021 standardı ile aynıdır. Aralık 2021’in sonlarında, ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi , FCC’nin 2020’de 6GHz bandını açma kararını doğruladı ve ek 1.200MHz lisanssız spektrumun yayınları kabul etmeye başlamasına izin verdi. Wi-Fi 6E 6GHz bandı, Wi-Fi hızınızı gerçekten artırmasa da, özellikle çok sayıda rakip sinyalin olduğu alanlarda Wi-Fi ağ tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Wi-Fi 7 Nedir?

Bir Wi-Fi 6E yönlendiriciniz bile yok ve insanlar şimdiden 802.11 standardının bir sonraki yinelemesinden bahsediyorlar: Wi-Fi 7. Endişelenmeyin, çünkü Wi-Fi 7’nin son özellikleri hala listede. mesafe. IEEE, Wi-Fi 7 spesifikasyonlarını 2024’ün başlarında tamamlamayı umuyor, bu nedenle hala beklemek için birkaç yılınız var.

Bununla birlikte, Wi-Fi 7’nin verimi artırmak ve paraziti azaltmak için Wi-Fi kanal boyutunu (kanal başına 320 MHz’e kadar) daha da genişletmesi bekleniyor. Erken Wi-Fi 7 spesifikasyon belgeleri  Wi-Fi 6’nın 9.6Gbps’sinden 40Gbps ile 46Gbps [PDF] arasında bir yerde maksimum veri aktarım hızına da işaret ediyor.

6GHz Wi-Fi Nedir? Wi-Fi 6E ile Farkları Neler?

6GHz Wi-Fi Router Satın Alabilir misiniz?

Her yeni Wi-Fi standardında olduğu gibi, 6GHz Wi-Fi (Wi-Fi 6E) yavaş bir başlangıç ​​yaptı. Wi-Fi 6E desteği ve sertifikasyonunun 2021’in başına doğru hızlanmaya başlamasıyla, şu anda piyasada bulunan Wi-Fi 6E sertifikalı yönlendiricilerin sayısı az ve çoktur.

Mevcut olan 6GHz Wi-Fi yönlendiriciler de genellikle pahalıdır, ancak potansiyel erken benimseyenlerin ilgisini çekmek için CES 2021’de ortaya çıkan birkaç Wi-Fi 6E yönlendiricisi vardı.

Netgear Nighthawk RAXE500 Wi-Fi 6E ederken, Netgear klasik Nighthawk tasarımının 6GHz versiyonudur ASUS ROG Rapture Wi-Fi 6E ASUS’un popüler robotik-örümcek gibi yönlendiriciye 6GHz Wi-Fi getiriyor. Bu Wi-Fi 6E yönlendiricilerin her ikisi de geniş kapsama alanı sunacak ve çoğu alana uyacaktır.

Çok daha büyük bir alanınız (veya dev eviniz!) varsa, 9.000 fit kareye kadar derecelendirilmiş bir Wi-Fi 6E ağ sistemi olan Linksys Atlas Max AXE8400’e bir göz atabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu