Tiktok Takipçi Satın Al

50 Bin Kişinin Kişisel Verileri Çalındı!

Kariyer.net, 50 Bin kişinin kişisel verilerinin çalındığını duyurdu.

Türkiye’nin önde gelen online iş ve işçi bulma platformlarından olan kariyer.net, 50 bin üyenin kişisel verilerinin çalındığını duyurdu. 10.08.2020 tarihinde gerçekleşen bu veri ihlaline ilişkin açıklama, kariyer.net tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na yapıldı.


50 Bin Kişinin Kişisel Verileri Çalındı!

Kariyer.net Veri İhlaline İlişkin Açıklama;

“Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ‘Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler’ başlıklı 12’nci maddesinin (5) numaralı fıkrası ‘İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi halinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve kurula bildirir. Kurul, gerekmesi halinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bör yöntemle ilan edebilir.’ hükmünü amirdir.

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hiz. AŞ tarafından kurumumuza gönderilen yazıda özetle;

İhlalin Kariyer.net’e tedarikçi olarak hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net’in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50 bin kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla tespit edildiği, ihlalden etkilenen verilerin ’email adresi’, ‘kullanıcı şifresi’, ‘ad soyad’, ‘doğum tarihi’, ‘telefon numarası’, ‘profil fotoğrafı URL link bilgisi’, ‘yaşadığı il’, ‘yaşadığı ilçe’ bilgileri olduğu, ihlalden etkilenen kişi sayısının 40.955, kayıt sayısının 53.149 olduğu, ilgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak adaydestek@kariye.net adresinden ve 0216 468 76 00 numarasından bilgi alabilecekleri ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 18.08.2020 tarih ve bildiriminin kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur” Açıklamalarında bulundu.

50 Bin Kişinin Kişisel Verileri Çalındı! 50 Bin Kişinin Kişisel Verileri Çalındı!

50 Bin Kişinin Kişisel Verileri Çalındı! 50 Bin Kişinin Kişisel Verileri Çalındı!

50 Bin Kişinin Kişisel Verileri Çalındı!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu