36 Yıl Önce Bugün, Steve Jobs İlk Macintosh’u Tanıttı!

24 Ocak 1984’te eski Apple CEO’su Steve Jobs, Apple’ın Cupertino, California’daki yıllık hissedar toplantısında ilk Macintosh’u tanıttı ve 9 inç siyah beyaz ekran, 8MHz Motorola 68000 işlemci, 128 KB RAM, 3,5 inç disket sürücü ve 2,495 dolar fiyat etiketi ile kullanıcıların beğenisine sunulmuştu.

İkonik makine 17 kilo ağırlığındaydı ve bir kelime işlemci programı, bir grafik paketi ve bir fare sunduğu ilan edildi. Piyasaya sunulduğu sırada Macintosh, Apple’ın IBM’in kişisel bilgisayar pazarındaki hakimiyetinin üstesinden gelmek ve kişisel bilgisayar endüstrisinde önemli bir oyuncu olmaya devam etmek için son şansı olarak görülüyordu.

36 Yıl Önce Bugün, Steve Jobs İlk Macintosh'u Tanıttı!

Macintosh’un tanıtıldığı günden itibaren bir Computerland gazete ilanı

Jobs, etkinlikte Macintosh’u bir çantadan çıkardı, çalıştırdı ve Mac’in katılan herkes için küçük bir mesajı vardı.

Merhaba, ben Macintosh’um. O çantadan çıkmak harika.

Kamuya açık konuşmaya alışkın olmadığım için, ilk kez bir IBM ana bilgisayarıyla tanıştığımı düşündüğüm bir şeyi paylaşmak istiyorum: ASLA KALDIRAMAYAN BİR BİLGİSAYARA GÜVENMEYİN!

Açıkçası konuşabilirim ama şimdi arkanıza yaslanıp dinlemek istiyorum. Bu yüzden, bana baba gibi bir adamı tanıtmak büyük bir gurur…

STEVE JOBS.

O zamanki yaklaşık 6,000 dolara eşdeğer olan yüksek fiyata rağmen, Macintosh Mayıs 1984’e kadar satılan 70.000 adet sattı.

Macintosh’tan sonra Apple, Macintosh II, Macintosh Classic, PowerBook, Power Macintosh, iMac G3, iBook ve benzerlerini tanıttı ve sonunda MacBook Air, MacBook Pro, ‌iMac‌ , iMac Pro, Mac mini ve Mac Pro.

Bugün, Apple 2019 yılında dünya çapında tahmini 18 milyon Mac gönderi yapan dünyanın önde gelen PC satıcılarından biridir. O zaman Apple rakip IBM artık teknolojisini 2000’lerin başında Lenovo’ya satan kişisel bilgisayar işinde değil.

36 Yıl Önce Bugün, Steve Jobs İlk Macintosh'u Tanıttı!

Gelecekte Apple’ın popüler Mac serisini genişletmeye devam etmesi bekleniyor ve mevcut söylentiler, yeni 16 inç ‌MacBook Pro‌ modellerini, makas klavyeli yenilenmiş 13 inç bir makineyi ve sonunda ARM tabanlı bir Mac görmeyi bekleyebileceğimizi gösteriyor.

 

Abone Ol 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu