Tiktok Takipçi Satın Al

35 Yıllık Microsoft Windows: Windows 1.0’ı Hatırlamak

35 Yıllık Microsoft Windows: Windows 1.0

Microsoft, Windows 1.0’ı 20 Kasım 1985’te piyasaya sürdü. MS-DOS’un üzerinde çalışan bir ortam olarak başlayan Windows, dünyanın en popüler masaüstü işletim sistemi haline geldi.

Zamanda geriye yolculuk yapalım ve orijinal Windows 1.0’ın nasıl olduğuna bir göz atalım.

GUI’ler Yeni Hotness Olduğunda


80’lerin başlarında, teknoloji basını fare tabanlı grafik kullanıcı arayüzlerini (GUI’ler) ve çoklu görevi yeni ve sıcak bir şey olarak görüyordu . Artırılmış gerçeklik ve sinir ağları üzerindeki mevcut çılgınlığa benziyordu.

O zamanlar, tüm endüstri Xerox’un 1970’lerde PARC’ta Alto bilgisayarı üzerinde yaptığı çalışmalardan haberdardı . Bu teknolojinin ticari bir versiyonu olan Xerox Star 1981’de piyasaya sürüldü.

Kişisel bilgisayarlar CPU hızı ve bellek kapasitesi açısından geliştikçe, daha düşük maliyetli makinelerin GUI’leri çalıştırması mümkün hale geldi ve bu da kullanıcı dostluğunu önemli ölçüde geliştirdi.

1983’te Apple, 10.000 dolarlık fare tabanlı Apple Lisa bilgisayarını piyasaya sürdü . Bu arada, daha ucuz, IBM PC tabanlı GUI’ler ( Visi-On gibi ) ortaya çıkmaya başladı.

35 Yıllık Microsoft Windows: Windows 1.0'ı Hatırlamak

Sektördeki GUI’lere yönelik genel eğilim, Microsoft’u 1981 gibi erken bir tarihte Windows için deneysel bir öncü üzerinde çalışmaya başlamaya sevk etti. Ancak, proje resmen birkaç yıl sonra, 1983’te başlatıldı ve Windows basına duyuruldu .

Sevk edilebilir bir ürünün yaratılması iki yıl daha ve yeni bir proje yöneticisi (Tandy Trower) aldı . Windows 1.01 1985’te piyasaya sürüldü, ancak nihayet gönderildiğinde, sektörde birkaç dalga yarattı. Ancak bu ilk sürüm Microsoft’un geleceği için temel oluşturdu.

Windows 1.0 kullanarak

Windows 1.0’ı gün içinde kullanmak için, yazılımın kutulu bir kopyasını satın aldınız. Daha sonra, onu PC’nizin içindeki bir sabit diske yüklediniz veya iki disketten çalıştırdınız. Windows 1.0, bağımsız bir işletim sistemi değildi. Aksine, MS-DOS üzerinde çalışan bir grafik uygulama ortamıydı.

Windows 1.0, CGA, Hercules veya EGA grafiklerini destekledi. Ayrıca, Microsoft’unki dahil , o sırada piyasada bulunan bir dizi fareyi de kullanabilirsiniz . Yine de fareye gerek yoktu. Tıpkı bugün yapabildiğiniz gibi , Windows’u tamamen klavye komutlarıyla kontrol edebilirsiniz.

Önyüklemeden sonra, Windows’u başlatmak istiyorsanız, MS-DOS komut istemine “kazan” yazdınız. Windows 1.01, Windows’un ilk genel yayın sürümüdür. Sonraki sürümlerle karşılaştırıldığında, Windows 1.01 oldukça ilkel bir grafik ortamı temsil ediyordu.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu