Bu Zararlı Android Uygulamalarını Hemen Silin!

Hesaplarınızı hacklemeden önce bu 9 zararlı Android uygulamasını şimdi silin.

Android; Google ve Open Handset Alliance tarafından, mobil cihazlar için geliştirilmekte olan, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Sistem açık kaynak kodlu olsa da, kodlarının ufak ama çok önemli bir kısmı Google tarafından kapalı tutulmaktadır.

Google Play Store‘dan dokuz sahte Android uygulaması, performans optimizasyonu araçları olarak 470.000 kez indirildi.

Bu 9 uygulama gerçekte, kullanıcıların Google ve Facebook hesaplarına izinsiz şekilde erişimi vardı. Bu zararlı uygulamalar siber güvenlik konusunda uzmanlaşmış bir Japon şirketi olan Trend Micro tarafından ortaya konuyor.

Firma gerçekten de Play Store’dan Android kullanıcılarını hedefleyen kötü amaçlı yazılımları bildirmek için bir yayın yayınladı. Burada uygulanan strateji oldukça zararlı. Kötü amaçlı yazılım aslında “Speed ​​Clean” veya “Super Clean” gibi adlara sahip uygulamalarda gizlenir. Başka bir deyişle, fikir akıllı telefonunuzun bazı gereksiz dosyalardan temizleyerek performansını optimize edebilecek bir araç gibi davranmaktır.

Bu Zararlı Android Uygulamalarını Hemen Silin!

İşte virüslü 9 uygulama

Shoot Clean-Junk Cleaner,Phone Booster,CPU Cooler com.boost.cpu.shootcleaner 10,000+
Super Clean Lite- Booster, Clean&CPU Cooler com.boost.superclean.cpucool.lite 50,000+
Super Clean-Phone Booster,Junk Cleaner&CPU Cooler com.booster.supercleaner 100,000+
Quick Games-H5 Game Center com.h5games.center.quickgames 100,000+
Rocket Cleaner com.party.rocketcleaner 100,000+
Rocket Cleaner Lite com.party.rocketcleaner.lite 10,000+
Speed Clean-Phone Booster,Junk Cleaner&App Manager com.party.speedclean 100,000+
LinkWorldVPN com.linkworld.fast.free.vpn 1,000+
H5 gamebox com.games.h5gamebox 1,000+

Bu görevi yerine getirmek yerine, ilgili uygulamalar enfekte olmuş akıllı telefonlara 3000’e kadar kötü amaçlı yazılım indirmeye gidecek ve bu sayede kurbanların Google ve Facebook hesaplarına hileli reklam uygulamaları gerçekleştirmek için erişebilecekler. Yanlış temizleme araçları, diğer şeylerin yanı sıra, Google AdMob veya Facebook Kitle Ağı gibi yasal platformlardan reklamlar görüntüler ve ardından reklamlara yapılan tıklamaları simüle eder.

Sahte uygulamalar ayrıca kullanıcılardan Google Play Store‘daki güvenlik programı olan Play Protect’i devre dışı bırakırken izin vermelerini ister. Bu, tespit edilmeden daha fazla hileli yazılım indirmelerini sağlar.

Bu Zararlı Android Uygulamalarını Hemen Silin!

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu