Tiktok Takipçi Satın Al

Yeni Deneysel İlaç Hafıza Kaybı ve Ruh Halini İyileştiriyor

Kanadalı bilim insanlarından oluşan bir ekip, yeni mucizevi bir deneysel ilacın hafıza kaybı ve ruh hali üzerinde hızlı iyileşme kaydettiğini raporladı.

Hayvan deneylerinde iyi sonuçlar alınan ilacın, önümüzdeki iki yıl içinde insan denemelerine başlanabileceği belirtildi. GABA (Gamma-aminobütirik asit) anahtar bir nörotransmitterdir, kognitif dejenerasyondan, psikiyatrik durumlara kadar zihinsel pek çok olayın değişiminde önemli bir rol oynar. Xanax veya Valium gibi benzodiazepinler beyinde GABA sistemlerini modüle eden ilaçlardır.

Yeni araştırmada benzodizazepinleri temel alan birkaç yeni molekül geliştirilmiş olsa da, bu ufak değişiklikler sayesinde beyinde spesifik olarak önemli bölgeler hedeflenebiliyor. İlaç GABA sistemlerindeki bozulmalardan kaynaklanan değişimlerle etkili olarak savaşabilecek bir terapötik ajan amacıyla
tasarlandı.


“Normalde depresyon, akıl hastalıkları ve yaşlanma nedeniyle oluşan hafıza kaybı gibi bilişsel semptomları tedavi edebilecek bir ilaç yok,” diyor Bağımlılık ve Akıl Sağlığı merkezinden araştırmanın baş bilim insanı Etienne Sibille.

Yeni Deneysel İlaç Hafıza Kaybı ve Ruh Halini İyileştiriyor

İlaç hayvan testlerinde kayda değer biçimde etkili oldu. Yaşlanmış fareler hafıza testlerinde birkaç saat içinde genç farelere benzer hızlı hareketler sergiledi. İki ay süren günlük terapi sonucunda, beyin hücrelerinin gerçek yapısında tekrar büyüme görülerek, beyin yapılarının genç beyinlere benzediği görüldü.

Genç farelere verildiğinde mucizevi bilişsel gelişmeler olmasa da, bazı yararlı etkileri görüldü. Öyle görünüyor ki, ilaç beyindeki GABA sistemlerini ayarlayarak, yaş veya strese bağlı bozuklukları normalize ediyor.

İlaç henüz geliştirilme aşamasında ve hayvan deneylerindeki kadar güvenli olduğu sergilenmelidir. Henüz insanlar üzerinde zararı veya etkisi kanıtlanmadı.Araştırmacılar insan deneylerinin iki yıl başlayacağını ve bu ilk deneylerin depresyona bağlı hafıza kayıplarına ilişkin olacağını belirtiyor. Eğer ilacın güvenirliği ve etkisi kanıtlanırsa, 50lerde ve 60larda yavaşça başlayan yaşa bağlı bunama ve bilişsel bozulmalar için önleyici bir ilaç olabilir.

kaynak: gercekbilim.com

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu